Rūpes par Ukrainu un ukraiņiem var izpausties visdažādākajos veidos – arī tepat Latvijā ražojot izlūkdronus, kas tiek likti lietā kaujas apstākļos frontē. Turklāt tos rada uzņēmumā, kurā gandrīz visi ražošanā nodarbinātie ir bēgļi no Ukrainas, vēsta ”360TV Ziņneši”. Latvijā ražo izlūkdronus Ukrainas armijai

Latvijā ražotie droni, kas kopš kara pirmās dienas ir bijuši arī Ukrainas frontē, top Rīgā. Tos radījis inženieris, “Atlas Aerospace” izpilddirektors Ivans Tolčinskis, kurš dzimis Ukrainā, bet jau kopš septiņu gadu vecuma dzīvojis Izraēlā.

 

Uzņēmuma stāsts sācies pirms gandrīz desmit gadiem, kad droni bija ierobežotas pieejamības prece. “Ideja bija radīt dronu ar kameru, kuru varētu ņemt līdzi slēpojot, jo mēs ar draugiem katru gadu dodamies uz kalniem. Bija vēlme radīt automātisku dronu, kas varētu iemūžināt skaistus kadrus no gaisa,” atklāj inženieris.

Neilgi pēc pirmā video publicēšanas Youtube, ideja par skaistiem skatiem drīz vien izauga par īstu uzņēmumu – pirmais nopietnais investors pieteicies pats, noskatoties drona uzņemtos kadrus. Sākotnēji nolemts fokusēties uz industriālo dronu radīšanu, taču drona potenciālu ievērojuši un novērtējuši arī militāristi. Kompānija sadarbojusies ar Ukrainas armiju arī pirms kara – tieši šī iemesla dēļ jau pirmajās kara dienās droni tika likti lietā.

“Atlas  Aerospace” dronus no citiem atšķir to spēja lidot un orientēties telpā bez GPS signāla, radariem ir gandrīz neiespējami tos pamanīt, turklāt to saziņā ar pilotu ir radīta saite, kuru ir ārkārtīgi sarežģīti pārtvert vai kā ietekmēt. “Signāla frekvences “pārlec” simts reizes sekundē, tādēļ, pat ja jums ir iekārta, kas var uztvert dronus, šajā gadījumā tas izklausās vienkārši pēc “fona trokšņa”, nevis drona,” pauž Ivans Tolčinskis. Latvijā ražo izlūkdronus Ukrainas armijai

Dronu ražotnē strādā 37 ukraiņi – arī Oksana, kura ar dēlu patvērusies Latvijā. Lielākā daļa viņas radinieku palikuši mājās, aptuveni 30 kilometrus no frontes līnijas. 

“Telegram bija grupa ukraiņiem Latvijā, tur bija sludinājums, ka dronu ražošanas kompānija meklē darbiniekus bez pieredzes. Nodomāju – kāpēc gan ne, jo sapratu, ka jomā, kurā darbojos Ukrainā, es nevarēšu vairs strādāt. Atnācu, Ivans piedāvāja man darbu, un tā nu šeit esmu jau gandrīz divus gadus,”  stāsta Oksana Bieliaieva, “Atlas Aerospace” mikroelektronikas iekārtu montiere.

Līdzīgi stāsti ir teju visiem – paradoksāli, ka bēgot no kara šausmām, miera osta atrasta tieši militāro dronu ražotnē.

Ražotnes vadītājs atklāj, ka kara sākumā bija nepieciešama vien nedēļa, lai pieņemtu darbā visus 37 bēgļus. Atsaucība no ukraiņiem, kuri patvērušies Latvijā, bija patiesi liela. Visi darbā pieņemtie bēgļi turpina darbu uzņēmumā arī šodien. 

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X

Iepriekšējais rakstsVilcē cenšas nomedīt vilku, kurš jau saplosījis vairākus suņus
Nākamais rakstsDārgas medicīniskās manipulācijas iespējams saņemt uz nomaksu