Pašā Vasarsvētku priekšvakarā Camphill ciematā ‘Rožkalni’  ir nodegusi viena dzīvojamā māja, bez pajumtes atstājot 5 jauniešu ar intelektuālās attīstības traucējumiem un vairākus līdzstrādniekus, kuri dzīvo un strādā kopienā.

Neviens no kopienā dzīvojošajiem ugunsnelaimē nav cietis, bet kopā 13 cilvēki ir zaudējuši visu savu iedzīvi – apģērbu, mēbeles, personīgās mantas, bērnības fotoatmiņas, grāmatas. Degšanas cēlonis tiek noskaidrots, bet sākotnējās versijas liecina, ka ugunsnelaime sākusies no dzirksteles, kas iemetās koka šindeļu jumta segumā. Bija liels vējš, uguns ļoti ātri izplatījās visā jumta platībā. Vējš aiznesa dzirksteles uz blakus esošo otru dzīvojamo māju, kurai arī sāka degt jumts. Pateicoties ugunsdzēsēju darbam otra māja tika nosargāta, ugunij radot vien nelielus jumta bojājumus. Diemžēl lielo dzīvojamo māju izglābt neizdevās un tā ir gandrīz pilnībā iznīcināta. Kopējie zaudējumi sākotnēji lēšami ap 700 tūkstošu eiro apmērā.

Rožkalni vēršas pie sabiedrības ar lūgumu ziedot iespējami ātrai mājas atjaunošanai, lai turpinātu ierasto ritmu terapeitiskā vidē, kuru visi sauc par mājām un iemītniekiem, jeb cieminiekiem kā tos mīļi dēvē Rožkalnos, nebūtu jāatgriežas valsts aprūpes centros.

Rožkalnu modelis paredz ka ienākot kopienā cieminieki tur dzīvo gadiem ilgi, un visilgāk Rožkalnos dzīvojošie tur mīt jau gandrīz 20 gadus. Arī darbinieku piesaiste Rožkalnos ar atšķirīga no līdzīgām institūcijām, jo vairums darbinieku, kuri ar cieminiekiem ir visciešāk kopā, ar savām ģimenē dzīvo uz vietas ciematā. Papildus atbalstu kopienas dzīvē sniedz arī brīvprātīgie, kuri dzīvo ciematā.

Ziedojumu konts LV04RIKO0002930045568

Saņēmējs: nodibinājums Camphill Rožkalni

Rožkalni ir dibināti 1999.gadā, atrodas Valmieras novadā un joprojām  ir vienīgais šāda veida iekļaujošs kopienas ciemats Latvijā. Savā pastāvēšanas laikā ir pierādījis sevi kā veiksmīgu un ilgtspējīgu deinstitucionalizācijas piemēru, jo ir pašpietiekams un ar kopienā paveikto gūst arī daļu no ienākumiem.       Divdesmit gadu laikā nodibinājums “Rožkalni” no viensētas saimniecības ir izaudzis par ciematu ar divām dzīvojamām mājām, kultūras centru, divām kūtīm un vairākām darbnīcām.

Cieminieki kopā ar darbiniekiem rūpējas par saimniecību, gatavo sieru un sviestu bioloģiski sertificētā piena darbnīcā, audzē putnus, apkopj laukus un audzē dārzeņus, papīra darbnīcā nodrošina pasūtījumus patstāvīgajiem klientiem -Valdorfa skolām Latvijā, Igaunijā un Somijā. Nesen atjaunotā klētī ierīkota tējas darbnīca, kur tiek žāvēta, fermentēta, cieminieku patēriņam un tirdzniecībai sagatavota cieminieku pašu vasarā ievāktā tēja.

Ciemats ir ieguvis biosaimniecības statusu, apstrādājot laukus tikai ar bioloģiskiem preperātiem un minerāliem, kurus pašu spēkiem sagatavo uz vietas ciematā. Rožkalnos ir aktīva kultūras dzīve, cieminieki dodas uz muzejiem, apmeklē dažādus koncertus un izstādes un savā teātra trupā ikgadu arī ciematā iestudē kādu izrādi.    

Mazais Latvijas Camphill ciemats ir daļa no plašās pasaules Camphill kustības. Šobrīd gandrīz visos kontinentos kopā var saskaitīt vairāk kā 100 lielākus un mazākus Camphill centrus un 2020. gadā Camphill kustība pasaulē atzīmēja savas pastāvēšanas 80 gadus.

Iepriekšējais rakstsTavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. maijs
Nākamais rakstsKā latvieši pavada savu brīvo laiku internetā?