Krīzes vadības padome pirmdien, 18. oktobrī, uzklausot veselības un citu nozaru speciālistus, lēma, ka ir nepieciešams noteikt daudz stingrākus drošības pasākumus, lai samazinātu Covid-19 infekcijas izplatības aizvien pieaugošo ātrumu, tādējādi pēc iespējas samazinot, laiku, kad ārstniecības sistēma piedzīvos pārslodzi. Vienlaikus ir jāturpina palielināt vakcinācijas aptveri, tāpēc ikvienam nevilcinoties jārod iespēja vakcinēties pret Covid-19, lai pasargātu sevi no inficēšanās vai smagas slimības gaitas.
Ārstniecības iestāžu situācija šobrīd ir kritiska, tāpēc visa sabiedrība tiek aicināta solidarizēties ar mūsu mediķiem un ievērot stingrus drošības pasākumus. Jaunie, īpaši stingrie drošības pasākumi rīkojumā par ārkārtējo situāciju vēl jāapstiprina valdībā, tas plānots ārkārtas sēdē trešdien, 20. oktobrī.
“Mājsēdes” mērķis ir pēc iespējas apturēt galveno Covid-19 izplatības ceļu – klātienes kontaktēšanos. Tāpēc klātienē nedrīkstēs notikt ne publiski, ne privāti pasākumi. Klātienē būs pieļauta tikai pašu nepieciešamāko veikalu darbība un visbūtiskāko pakalpojumu sniegšana. Līdz ar to tiktu pārtraukta visu veidu izklaides, labsajūtas, sabiedriskās ēdināšanas u.c. pakalpojumu sniegšana klātienē līdz 15. novembrim.
Attālinātais darbs kā būtisks drošības pasākums aizvien paliks spēkā, tas nozīmē, ka klātienē drīkstēs strādāt tikai noteiktās darba vietās, kas ir būtiskas ekonomikas un sabiedrības funkcionēšanas nepārtrauktībai. Darbiniekiem, kuriem jāstrādā klientu apkalpošanā klātienē, jābūt ar vakcinācijas sertifikātu.
Lai samazinātu savstarpējo kontaktu iespēju, plānots noteikt, ka laikā no plkst. 20.00 līdz plkst. 5.00 ārpus dzīvesvietas drīkstēs atrasties tikai pamatota iemesla dēļ – darba, ārstniecības pakalpojuma saņemšanas u.tml.
Skolēnu brīvdienas paredzēts pagarināt līdz 29. oktobrim. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.-3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.-12. klašu skolēni. Līdz 15. novembrim atceltas visas interešu izglītības nodarbības un ārpusklases pasākumi. Bērnudārzos paredzēts saglabāt tikai tā saukto dežūrgrupu darbību bērniem, kuru vecāki strādā klātienē kādā kritiski nepieciešamajā darbavietā. Profesionālā un augstākajā izglītībā mācību procesam jānotiek attālināti.
Pēc 15. novembra paredzēts atjaunot klātienes tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu, izglītību, privātus un publiskus pasākumus, taču primāri tikai zaļajā režīmā – cilvēkiem, kuri ir pabeiguši pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu un var uzrādīt sertifikātu par vakcināciju vai pārslimošanu. Spēkā vēl joprojām ir arī prasība līdz 15. novembrim vakcinēties valsts pārvaldē nodarbinātajiem un tiem privātā sektora darbiniekiem, kuri pēc darba devēja izvērtējuma, ir pakļauti inficēšanas riskam un var inficēt kolēģus un klientus.
“Mēs stāvam kraujas malā. Kraujas malā stāv mūsu slimnīcu sistēma. Ja mēs neko nedarītu vai darītu par maz, slimnīcās esošo skaits strauji pieaugtu, kā devītais vilnis noslaukot visu savā ceļā un sagraujot slimnīcu iespējas palīdzēt!” norādīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.
“Pēc 15. novembra, kad atgriezīsimies ikdienas dzīvē, tā dzīve būs līdzīga kā šobrīd, bet gaidāmi stingrāki ierobežojumi nevakcinētajiem cilvēkiem,” piebilde premjers Krišjānis Kariņš. “Ja radikāli nemainīsim uzvedību, pēc neilga laika slimnīcas nespēs vairs palīdzēt. Man ir jāatvainojas vakcinētajiem cilvēkiem, ka mūsu pūles nav bijušas pietiekamas. Mums ir jānes slogs, jo citi cilvēki ir nevakcinēti. Ja mēs to nenesīsim, mēs paši cietīsim. Esmu pārliecināts, ka ir tādi lēmumi, kurus mēs būtu varējuši pieņemt citādi vienā vai otrā laika posmā. Bet nenoliedzami neviena valdība nespēj darīt to, kas cilvēkiem pašiem ir jādara – valdība rada apstākļus, bet cilvēkiem pašiem ir jānāk vakcinēties.”
Jau vēstīts, ka slimnīcās stacionēto skaits jau pārsniedzis 1100 cilvēkus.
🔴 Preses konference pēc Krīzes vadības padomes sēdes, kurā tika uzklausīti veselības nozares eksperti un lemts par turpmākiem soļiem Covid-19 pārvaldībā.https://t.co/pGMtBF8fFj
— Valdības māja (@Brivibas36) October 18, 2021