Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra speciālisti stāsta par gaidāmo turpmāk. Maijs noslēgsies ar vasarīgi karstiem laika apstākļiem, arī jūnijā gaidāmi karstuma viļņi un pastiprināsies sausums

Maija 2. dekādē vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +13,6 °C, kas ir 2,3 °C virs dekādes normas, savukārt kopējais nokrišņu daudzums Latvijā šajā periodā bija tikai 2,4 mm, kas ir 88% zem dekādes normas (19,2 mm), plašāk lasi (https://klimats.meteo.lv/operativais_klimats/laikapstaklu_apskati/2024/maijs/). Pirmie brīdinājumi par karstumu plašākā valsts teritorijā varētu tikt izsludināti vēl maija mēnesī, šobrīd jau ir spēkā arī brīdinājums par paaugstinātu ugunsbīstamību (bridinajumi.meteo.lv). Arī jūnijā pastāv iespēja, ka valdīs vasarīgs karstums, bet līs salīdzinoši maz, kas veicinās sausuma palielināšanos.

Attēlā sausuma un mitruma izvērtēšanai tiek izmantots standartizētais nokrišņu daudzuma indekss (Standardized precipitation index SPI) – mazākas indeksa vērtības norāda uz sausākiem apstākļiem (apgabals brūngani sarkanīgajos toņos). Plašāk lasi https://klimats.meteo.lv/operativais_klimats/nokrisnu_monitoringa_riks/.

Aktuālā pieejamā prognožu informācija par jūniju liecina: šajā mēnesī iezīmējas ievērojami lielāka varbūtība, ka gaisa temperatūra būs augstāka par klimatisko normu, kas kopumā Latvijai ir +15,2 grādi. Sevišķi to var teikt par mēneša sākumu un pēc tam arī par noslēdzošo periodu, sākot no vasaras saulgriežiem. Bieži mūsu reģionā valdīs siltās un pat karstās gaisa masas, nodrošinot, ka šajā mēnesī piedzīvosim arī karstuma viļņus.

Savukārt mitruma deficīts vidē jūnijā vēl varētu palielināties. Ja maija pirmajā dekādē vēl lija biežāk un vairāk, sevišķi valsts rietumu daļā, tad mēneša vidū lijis ir maz. Arī mēneša noslēdzošajā trešdaļā virs Latvijas veidojas gubu-lietus mākoņi, nesot pērkona lietusgāzes, kas vietām ir pat stipras un ar krusu (otrdien Dagdā 4 stundu laikā nolija 27,5 mm (gandrīz ½ no mēneša normas), bet pirmdien Alūksnē 2 stundu laikā nolija 19,4 mm), nokrišņu sadalījums ir ļoti nevienmērīgs. Līdzīgi procesi saglabāsies arī mēneša noslēgumā. Arī jūnija dati norāda, ka kopumā nokrišņu daudzums Latvijā ir gaidāms mazāks par normu. Šis signāls prognožu datos gan nav tik ļoti izteikts, jo virs mūsu reģiona gan atradīsies tāda kā robežjosla starp reģionu, kur nokrišņu daudzums varētu būt virs normas – Skandināvijas pussalu, un reģionu, kur nokrišņu daudzums būs mazāks par normu – Eiropas dienvidaustrumu rajoniem. Datus noteikti precizēsi, izmantojot vidēja termiņa prognozes, kas ik dienu tiek aktualizētas mūsu mājaslapā.

Salīdzinot mitruma / sausuma apstākļu šogad un 2023. gadā, jāsecina, situācija ir nedaudz citādāka, jo pērn arī pavasara mēneši bija ļoti sausi (piedzīvojām sausāko maiju 100 gadu periodā!), šogad gan mitruma krājumi pēc ziemas bija lielāki, gan arī lijis pavasarī ir vairāk.

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsGribēja tikai iepazīties… Šausmīgā nāvē mirst pusmūža rīdziniece; vainīgo nav ilgi jāmeklē
Nākamais rakstsSinoptiķi izplatījuši jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ