Traģēdija Ainažu pludmalē, kad jūrā bojā gāja mazs bērns, mudina aizdomāties, vai jūras piekraste ir pietiekami pieejama operatīvajiem dienestiem. Vietējā pašvaldība uzskata: iespēju robežās pieeja jūrai tiek sakārtota, savukārt atbildīgā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ReTV Ziņām saka atklāti – šobrīd  pastiprināti šis jautājums netiks kontrolēts. Tikmēr viena bērna dzīvība jau ir izdzisusi, jo mediķi vienkārši nespēja piekļūt klāt krastam.

Ainažu pludmale ir vieta, kur vasaru baudīt dodas daudzi vidzemnieki. Tomēr aizvadītajā trešdienā mierpilnu atpūtu šeit pārtrauca nelaime – ūdenī pazuda bērns, kuru uz pūšļa vējš iepūta jūrā. Palīgā traucās glābēji un mediķi, tomēr piekļuvi notikuma vietai apgrūtināja nesakārtotā infrastruktūra. Zinot šo situāciju, vietējie glābšanas dienesta vīri palīgā sauca darbiniekus ar privāto zvejas laivu, kuriem bija brīvdiena.

VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš: “Zinot, ka viņiem ir jaudīgs džips un sava laiva, ar kur var tikt cauri līdz pat pludmalei, sazvanījās un sakoordinēja kopīgu darbību.” Glābšanas dienesta darbinieki jau laivā sāka veikt atdzīvināšanas pasākumus un turpināja to darīt līdz ieradās mediķi, tomēr mazo dzīvībiņu neizdevās glābt. Diemžēl arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) bija problēmas ar piekļuvi notikuma vietai un viena brigāde pat iestiga smiltīs. Kā ReTV Ziņām skaidro dienesta pārstāve, piekļuve vietām jūras krastā, kur atpūšas cilvēki, nav sakārtota daudzviet.

Ir arī situācijas, lai piekļūtu sarežģītām vietām vai izkļūtu no tām, mediķiem palīgā dodas glābšanas dienests. Tāpēc arī glābēji uzsver – sakārtota piekļuve pie jūras, vietās, kur cilvēki atpūšas, ir akūta nepieciešamība.

VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš: “Man ir grūti pateikt, kad dienesti būs aprīkoti ar tik lielas jaudas smilšu braucamajiem rīkiem, lai tiktu klāt pie šādām pludmalēm. Arī ar šo džipu bija tā – tiks vai netiks, lai gan vietējie zina, kā kurā vietā braukt. Bet tas tiešām ir ļoti, ļoti nepieciešams.”

Tikmēr Salacgrīvas novada domes izpilddirektors ReTV Ziņām skaidro, šobrīd novadā piebrauktuve operatīvajiem dienestiem ir pieejama Kuivižos, Vitrupē, Salacgrīvā un Tūjā. Pašvaldība tuvākajā laikā plāno izbūvēt piebraucamo ceļu arī Ainažu pludmalei pie Baltās saules.

Salacgrīvas novada domes izpilddirektors Andris Zunde (LRA): “Ir tur grants kravas savestas un doma ir vēl atvieglot to braukšanu pie jūras. Mēs nevaram saprast, kāds uzdevums un cik bieži mums tie ceļi ir jāizbūvē. Jo mūsu novadā ir 50 kilometri.”

Savukārt, VARAM speciālists ReTV Ziņām skaidro, normatīvie akti šobrīd nenosaka, ik pēc cik kilometriem pie jūras jānodrošina piebraucamais ceļš operatīvajiem dienestiem. Taču aizsargjoslu likums nosaka, cik bieži jābūt gājēju piekļuvei pie jūras.

VARAM Pašvaldību departamenta direktors Māris Knoks: “Te nav runa par nobrauktuvēm, bet gājēju celiņiem, kur noteikts, ka ne tālāk, kā par vienu kilometru cits no cita, teikts, ka jānodrošina arī auto stāvvietas.”

Piejūras pašvaldībām šīs piekļuves pie jūras ir jāaktualizē, izstrādājot teritoriju plānojumus. Nereti ir gadījumi, lai tās nodrošinātu, nākas vienoties ar privātīpašniekiem. Pēc traģiskā gadījuma Ainažu pludmalē, VARAM  pārskatījusi Salacgrīvas novada teritorijas plānojumu un secinājusi: šeit gājēju piekļuves jūrai ir pietiekamā daudzumā. Pagaidām citas piejūras pašvaldības ministrija negrasās pārbaudīt.

VARAM Pašvaldību departamenta direktors Māris Knoks: “Droši vien šādi gadījumi ir par pamatu, kad līdzīgas pašvaldības varētu pārbaudīt, vai tiešām viss ir pieejams un nodrošināts, jo katra pašvaldība ieinteresēta, lai kas tāds viņu teritorijā nenotiktu, bet, lai nodrošinātu savas funkcijas. Es pieļauju, kas tas tiks darīts, bet nav signālu, ka vajadzētu iejaukties no malas un pašvaldībām īpašu uzmanību pievērst.”

Nereti gan pašvaldībām, izbūvējot piebraucamos ceļus jūrai, rodas problēmas ar nelūgtiem viesiem, kuri dodas izbraukāt kāpas. Lai risinātu šo jautājumu, operatīvie dienesti mudina neuzstādīt barjeras ar atslēgām, bet gan kopīgi meklēt katrai vietai piemērotākos risinājumus. Tomēr aktīva rīcība pēc traģiskajām ziņām par piecgadīga bērna nāvi tik un tā neseko ne no pašvaldībām, ne arī no VARAM.

Sabiedrība

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzeltenos brīdinājumus par laiku sestdien. 04.12.2021. no rīta...

Kas tā saniknojis Olgu Kambalu?

  STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigznes Olgas Kambalas meita dzīvoja un strādāja Korejā, taču modeļu...

“Latvijas Valsts ceļi” nāk klajā ar paziņojumu

  Snigšanas laikā autoceļu uzturētāji veic valsts autoceļu tīrīšanu, bet, tā kā sniega kārta uz autoceļa...

Vēl 723 jauni Covid-19 gadījumi un 16 mirušie, tostarp trīsdesmitgadnieks; slimnīcās 811 cilvēki

  Ceturtdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāti 723 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet miruši vēl...

Veikala “Maxima” apmeklējums, lai nopirktu kārumu apslimušajam dēlam, beidzas ar pamatīgu pavērsienu

Svinīgā gaisotnē noslēdzot vērienīgāko automašīnu loteriju Latvijas vēsturē tik īsā laika periodā par godu “Maxima...

Zināms, kurš ir vienīgais vecums, kad nauda kā dāvana bērnam patiešām ir laba doma

  Uz jautājumu, vai nauda ir laba dāvana bērnam, nav iespējams atbildēt viennozīmīgi. Dažādos vecuma posmos...

Horoskopi un Testi

flckr.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. decembris

  Dienas pirmajā pusē esi aktīvs, nāc klajā ar savām iniciatīvām, vārdu sakot, izmanto savu pāri...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. decembris

  Lielāka iespēja saņemt un izteikt dažādus spēcīgus vārdus un komentārus, tāpēc pēc iespējas centies vairot...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. decembris

  Šī diena izrādīsies diezgan labvēlīga, lai komunicētu ar draugiem. Tuvības sajūta ar cilvēkiem kļūs aizvien...
Foto:Flickr.com/Lesley Wilson/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

   Ko zvaigznes tieši tev vēsta par decembra pirmo dienu?   Auns Ar visu sparu metīsies jaunos darbos un...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Pirmā dienas  puse solās būt saspringta. Paaugstināsies neiecietība, katrs sīkums var izsist no līdzsvara. Otrajā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. novembris

  Šai dienai nekal Napoleona plānus, bet uzstādi realizējamus mērķus. Ja kaut kas neizdodas, pie vainas...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzeltenos brīdinājumus par laiku sestdien. 04.12.2021. no rīta...

Rīgā izsludināts sarkanais brīdinājums; sarežģīta situācija arī citviet

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi piektdien Rīgā izsludinājuši sarkano brīdinājumu, sarežģītai situācijai saglabājoties...

Pieci soļi, kā uzburt ziemassvētku sajūtu mājās

Ziemassvētki ir miera, prieka, ģimeniskas līdzās būšanas un tradīciju laiks. Lai arī šogad svinības būs...