Savādi, bet bankas grib atteikties no naudas. Mirušo cilvēku naudas, kura kontos jāglabā 60 gadus. Kopā šie kontu atlikumi Latvijā veido diezgan prāvu summu, ko finanšu iestādes ir gatavas ieskaitīt valsts budžetā. Vairāk par šo tēmu vēsta “360TV ZIŅneši”. Mirušu cilvēku kontos Latvijas bankās glabājas prātam neaptveramas summas

Katru gadu Latvijā nomirst gandrīz 30 tūkstoši cilvēku. Mantojuma lietas radinieki uzsāk tikai trešdaļā gadījumu. Pārsvarā tad, ja nelaiķim pieder kāds īpašums.

Ilze Metuzāle, Latvijas Zvērinātu notāru padom priekšsēdētāja vietniece stāsta: “Uzsākot mantojuma lietu pie zvērināta notāra, notāram tiek ļauta piekļuve kontu reģistram. Notārs tur neredz summas, bet redz kontus. Un tad tiek veikts pieprasījums, lai uzzinātu, vai tur ir kaut kāda nauda, vai nav.”

Problēma ir tajā, ka nelielas summas, kuru dēļ nav vērts maksāt par formalitāšu kārtošanu, mantinieki no kontiem nemaz neizņem. Kā arī bankās paliek nauda, par kuru mantinieki nezina, vai arī vientuļo cilvēku uzkrājumi. Patlaban Latvijas bankās ir vairāk nekā 70 tūkstoši nelaiķu kontu, kuri nevienam nav vajadzīgi. Pēc likuma, tas viss ir jāglabā 60 gadus, un pēc tam bankas var naudu paņemt sev.

Edgars Pastars, Finanšu nozares asociācijas vecākais padomnieks juridiskajos jautājumos komentē: “Mums nešķiet, ka šī sistēma ir pareiza. Šis termiņš varētu būt arī mazāks, piemēram, 5 gadi. Un šī nauda nonāktu valsts kasē kā nevienam nepiederošie līdzekļi. Un bankām neliekas taisnīgi ieskaitīt šos līdzekļus savos ienākumos. Tie sagādā lielākas administratīvās izmaksas, lielākas ētikas dilemmas, nekā no tā ir ieguvumi finanšu iestādei.”

Pašlaik Latvijā mirušo kontos glabājas vairāk nekā 1 miljons eiro. Attiecīgo grozījumu pieņemšanas gadījumā šo naudu varētu ieskaitīt valsts budžetā un izmantot, piemēram, lai paaugstinātu pensijas.

Finanšu ministrijā tiek gatavots jauns priekšlikums par bezsaimnieka kontu glabāšanas termiņa būtisku saīsināšanu un naudas ieskaitīšanu valsts labā.

Vairāk skaties video!

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsPēdējā laika sāpīgākais rekords: Ceturtdien Bērnu slimnīcā nogādāts 231 bērns
Nākamais rakstsTavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. maijs