SIA “Dr. Barloti” biznesa vadības, līderības pasniedzēja un trenere Kintija Barloti atklāj populārākos laika zagļus un iesaka veidus, kā ar tiem cīnīties. Strādājam no agra rīta līdz vēlam vakaram, bet vienalga nevaram visu pagūt. Darbam paredzētās stundas šķietami kaut kur izkūp, un nepadarītie darbi sāk iekrāties – šādas situācijas gadījušās lielākai daļai no strādājošajiem, un tas nozīmē, ka uzdarbojušies laika zagļi. Tie darbojas pavisam nemanāmi, tāpēc ir ļoti būtiski prast tos atpazīt, lai varētu izskaust no savas ikdienas un strādāt daudz produktīvāk.

 

 

SIA “Dr. Barloti” biznesa vadības, līderības pasniedzēja un trenere Kintija Barloti
SIA “Dr. Barloti” biznesa vadības, līderības pasniedzēja un trenere Kintija Barloti

12,5% no darba laika nozog “laika zagļi”

Katru dienu sastopamies ar stresa sajūtu, kad mūsu ieplānotajās aktivitātēs ielaužas daudzas citas neplānotas aktivitātes vai sīkie darbiņi. Šie laika zagļi nozog dažas minūtes šeit un dažas citur, kopumā nedēļas laikā nozogot pat vairākas stundas. Kas tad ir lielākie laika zagļi?

 

 

Sociālie tīkli – laika zaglis Nr.1

Statistikas dati liecina, ka aptuveni 64% darbinieku izmanto ar darba jautājumiem nesaistītus sociālos tīklus darba laikā. Populārāko laika zagļu vidū pirmo vietu ieņem Facebook, tomēr šogad to ir apsteidzis Google.  Pētījumi liecina (www.salary.com), ka 37% darbinieku par vislielāko laika zagli uzskata ziņu lasīšanu interneta vietnēs, 14% – sociālo mediju lietošanu, interneta veikalos darba laikā iepērkas aptuveni 12% darbinieku un tikai 20% norāda, ka darba laikā neizmanto ar darba jautājumiem nesaistītas interneta vietnes. Interesants ir fakts, ka vīrieši tērē vairāk laika interneta vietnēs (73%) salīdzinājumā ar sievietēm (66%).

 

Ikdienā mēs nevaram izvairīties no dažādu sociālo tīklu lietošanas, tāpēc daži darba devēji tā vietā, lai cīnītos ar darbinieka paradumu pastāvīgi būt Facebook vai Twitter vietnēs, izmanto šo atkarību no sociālajiem tīkliem un dod papildus uzdevumus popularizēt darbinieka darbu, produktus vai piedāvājumus. Lai cīnītos ar šo laika zagli, ieteicams sociālajiem tīkliem ieplānot konkrētu laiku savā dienas plānā – daudz optimālāk būs pārskatīt visas sociālās vietnes vienā laikā, veltot tam, piemēram, 30 minūtes no savas dienas, nevis visas dienas garumā ik pa laikam ielūkoties šajās vietnēs.

 

 

E-pasti arī ir laika zaglis, pat darba e-pasti

Jūs esat ieplānojis darbus nākamajai dienai, arī rīta cēlienam, bet, atnākot uz darbu, konstatējat, ka elektroniskā pastkastīte ir pilna ar ziņām, uz kurām, gribēdams to labāko, uzreiz sākat arī atbildēt. Tā nemanot paskrien rīta darbiem paredzētais laiks, un visi dienas darbi iekavējas. Kā ar to cīnīties?

 

Ieviesiet noteiktas e-pastu lasīšanas stundas!  Lai e-pasta sūtītājs zinātu, ka jūs noteikti lasīsiet viņa atsūtīto ziņu, ieviesiet automātisko atbildi, kurā pateicaties par ziņu un informējat, kurā laikā to izlasīsiet un atbildēsiet. Viens no pasaules ievērojamākajiem biznesa treneriem Braiens Treisijs (Brian Tracy) ikdienā internetam un e-pastu lasīšanai iesaka pievērsties no 11:00 rītā, pirms tam veicot iepriekšējā dienā saplānotos uzdevumus. E-pastu laika optimizēšana var ietaupīt līdz pat 28% jūsu darba dienas laika.

 

 

Laika zaglis var būt arī laipnais kolēģis

Mēdz būt tādi cilvēki, kuriem nav savu plānu, nekas interesants dzīvē nenotiek, un šķiet, ka viņiem ir pat tāds dzīves uzdevums – tērēt citu cilvēku laiku. Tāds cilvēks var būt ikvienā kolektīvā, un šis laipnais kolēģis, nevēlēdamies neko sliktu, aicinās iedzert tasīti kafijas pēc pusdienām, pasist klaču vai uzvilkt kādu dūmu. Sākotnēji var šķist, ka tas aizņems vien dažas minūtes, bet sarēķiniet visas kafijas tasītes vai cigaretes nedēļas garumā.

 

Lielu lomu mūsu ikdienas laika patērēšanā nosaka dažādas ar nenoteiktu mērķi organizētas sapulces, neskaidrība par sasniedzamo mērķi, lēmumu nepieņemšana, nemācēšana pateikt “nē” dažādiem labvēļu piedāvājumiem vai aicinājumiem uz pasākumiem, komunikāciju prasmes trūkums u.c.

 

 

Kā cīnīties ar laika zagļiem?

Lai saprastu, kur pazūd laiks vai kāpēc atkal nepietika laika kādam ieplānotam darbam, izveidojiet paradumu pierakstīt darbības, ko darāt visas dienas garumā. Lai likvidētu laika zagļus un palielinātu savu efektivitāti, vispirms ir jāapzina savas ikdienas darbības. Izmantojiet arī t.s. Eizenhauera matricu, sadalot visus ikdienas darbus četrās kategorijās: svarīgie un steidzamie, kuru paveikšanai jāķeras klāt pirmām kārtām, svarīgie, bet nesteidzamie; steidzamie, bet nesvarīgi, kurus, iespējams, var deleģēt kādam citam, kā arī nesvarīgie un nesteidzami, kuri patiesībā ir arī lielākie laika zagļi.

 

Ja jūs vai jūsu darbinieki katru dienu zaudē kaut vai vienu stundu no darba dienas, tad gadā kopējais pazaudētais laiks sastāda teju 230 stundas! Tāpēc ir vērts padomāt par iespējām optimizēt savu darba dienu un izmantot lietderīgāk šo vienu stundu. Pievērsiet uzmanību tam, kā jūs izmantojat katru darba dienas minūti un atrodiet sfēras vai darbības, kuras varat apvienot lielākā blokā, kuras darbības būtu veiksmīgāk veikt citos laikos, kādus darbus varat deleģēt saviem darbiniekiem vai citām pakalpojumu kompānijām.

 

 

Dienasgrāmata/plānotājs ir labākais palīgs

Lai optimizētu savu dienu, noteiksi jāievieš dienasgrāmata, kurā laiki sadalīti pusstundās, der gan elektroniskie, gan papīra formāta dienas kārtības palīgi. Interneta vidē iespējams iegādāties dažādas laika uzskaites programmas ar iespējām analizēt savas dienas darbības.

 

Lai sekotu savām ieplānotajām dienas aktivitātēm un sasniegtu mērķus, turiet ikdienā savu dienas plānu sev pieejamā vietā un, ja gadījumā dienas kārtībā ieviešas neparedzētas izmaiņas, jums ir iespēja efektīvi un ātri veikt izmaiņas, vai arī atzīmēt konkrētu laiku, kad pievērsīsieties šim darbam.

 

Konstruktīvi organizējiet savas tikšanās un sapulces, sarakstot izskatāmo jautājumu plānu. Atslēdziet skaņu tikšanās laikā telefonam un nelasiet e-pastus. Veltiet tikšanās laiku tikai šim konkrētajam jautājumam. Arī jūsu sarunu biedrs būs pateicīgs, ka veltāt uzmanību tikai viņam, tādejādi augs jūsu reputācija kā labi organizētam un mērķtiecīgam cilvēkam.

Sabiedrība

pixabay.com

“Katram tiks daļiņa!” Liels laimests maina latgalietes dzīvi

  Otrdien, 13. aprīlī, www.latloto.lv iegādāta Simtgades loterijas biļete atnesusi 10 000 eiro lielu laimestu kādai 40 gadus vecai pašvaldības iestādes...

Izskan nepatīkamas ziņas par turpmāk gaidāmo laiku

  Tuvākajās dienā laika apstākļus virs Latvijas noteiks ciklons ar centru virs Somijas, kura ietekmē nedēļas...

Trešdien vēl teju 600 Covid-19 gadījumu un 9 mirušie; slimnīcās 682 cilvēki

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ceturtdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 578 jauni...

Ceturtdienas rīts sācies ar skumju ziņu

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 119 ceļu satiksmes negadījumi, kuros cietuši 12 cilvēki un viens gājis...

Samanta Tīna ar asarām acīs izstāsta patiesību

  Vēl tikai pavisam nesen Lietuvas medijs "Stilius" publicēja interviju ar dziedātāju Samantu Tīnu, kura it...

Lai baltā stārķa ligzda nekļūst par draudu putnam un cilvēkam

  Lai baltā stārķa lielā un smagā ligzda nekļūst par apdraudējumu ne pašam putnam, ne arī...

Horoskopi un Testi

Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. aprīlis

  Auns Šajā dienā pastāv risks izdarīt kādu pārkāpumu, atrodoties uz ceļa. Lai vēlāk nebūtu jāmaksā apjomīgais...
Foto:Flickr.com/ nutmeg66/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. aprīlis

  Centies vairāk fokusēties uz savām domām un sajūtām, nevis apkārt notiekošo. Ko vēl zvaigznes sola...
Foto:Flickr.com/Chris Sorge/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. aprīlis

  Saglabā cilvēcību, taču nebaidies likt lietā savu pārliecību, aizstāvot savas domas, viedokli un idejas.     Auns Auniem vajadzētu...
Foto:Independent.co.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. aprīlis

  Apdomā veidus un iespējas, kā lietderīgāk izmantot savas prasmes un resursus, lai padarītu pasauli sev...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. aprīlis

  Pievērs uzmanību, lai tava rīcība nebūtu ārpus ētikas normām, it īpaši tad, kad nepieciešams sastrādāties...
Foto:Flickr.com/ nutmeg66/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. aprīlis

  Ko zvaigznes sola svētdienai?     Auns Auna zīmē dzimušajiem īpaši vajadzētu piedomāt pie tā, kā viņu veiktais darbs...

Mājai un Dārzam

Izskan nepatīkamas ziņas par turpmāk gaidāmo laiku

  Tuvākajās dienā laika apstākļus virs Latvijas noteiks ciklons ar centru virs Somijas, kura ietekmē nedēļas...

Tuvākajās dienās laiks krasi mainīsies

  Darba nedēļas sākumā būs silts un saulains laiks, otrdien Latvijā pakāpeniski ieplūdīs aukstāks gaiss un...

Sinoptiķim Bricim jaunas ziņas par gaidāmo laiku brīvdienās un pēc tām – VIDEO

  Latvijā sācies siltuma periods, kas vairs nebūs tikai dienu vai divas ilgs, savos sociālo tīklu...