Ne visi Ziemassvētkos aprobežojas vien ar eglītes rotāšanu vai kopā būšanu pie bagātīgi klāta galda. Uzzini, par savādām šo svētku tradīcijām citviet pasaulē!
AUSTRIJĀ
Ja tu domā, ka iekļūšana Ziemassvētku vecīša nepaklausīgo bērnu sarakstā ir visbriesmīgākais, kas var notikt, īpaši rūgtiatmaksājoties Ziemassvētku laikā, tad tu neko neesi dzirdējusi par Krampus nakti (Krampus Night). Krampus ir Ziemassvētku vecīša ļaunais dvīnis vai kā minēts citos avotos – viņa dēmoniska izskata pavadonis, kura uzdevums ir sodīt visus tos bērnus, kuri gada laikā ir slikti uzvedušies un nogrēkojušies. Šīs tradīcijas kulminācija norisinās 5. decembrī, kad valsts vīrieši un/vai jauni zēni pārģērbjas dažādos baisos – velniem un dēmoniem līdzīgos kostīmos un klejo pa pilsētu ielām, neganti skandinot zvanus, ar ādas siksnām, nūjām un slēdžiem īpaši baidot un iekaustot bērnus un sievietes. Krampus leģenda radusies ģermāņu Alpu reģionā un ir izplatīta Ungārijā, Bavārijā, Slovēnijā, taču īpaši populāra – Austrijā.
Foto:Monstermasks.blogspot.com
Foto:Openjourney.com
INDIJĀ
Šajā valstī neaug priedes un egles, tāpēc Ziemassvētkos indieši īpaši dekorē banānkokus un bumbieres.
Foto:Szeretlekmagyarorszag.hu
Foto:Whit-intothewoods.blogspot.com
Foto:Paahun.blogspot.com
ZVIEDRIJĀ
1966. gadā Zviedrijas pilsētā Jēvlē tika uzstādīts milzīgs, 13 m augsts rotājums – salmu āzis. Kopš tā pirmā uzstādīšanas gada, katros Ziemassvētkos pilsētas iedzīvotāji un/vai viesi cenšas to nodedzināt. Un pirms dažām dienām mēs atkal uzzinājām, ka arī šos svētkus salmu radījums nepiedzīvos. Neraugoties uz to, ka tradicionālā svētku konstrukcija tika piesūcināta ar pret aizdegšanās šķidrumu, šāds drošības pasākums tomēr nepasargāja to no ierastā likteņa, kas ir kļuvusi teju par neiztrūkstošu Ziemassvētku rituālu, jo āzis nodedzināts jau 34. reizi! Pēdējo tas veiksmīgi sagaidīja 2010./2011. gada miju. Tas, kurš aizdedzinājis Jēvles populāro simbolu, tiek atklāts reti, piemēram, 2001. gadā ar 18 dienām cietumā tika sodīts kāds 51 gadu vecs tūrists no Amerikas. Zviedrijas iedzīvotāji var atkal sākt derēt vai nākamo gadu neatkārtosies jau ierastais scenārijs. Vēl ir laiks apdomāties!
Foto:En.wikimedia.org
Foto:Nymag.com
SPĀNIJĀ, PORTUGĀLĒ un ITĀLIJĀ
Tradicionāla Ziemassvētku paraša daļā Spānijas, Portugāles un Itālijas ir Bētlemes ciemata modeļa izveidošana. Jautāsi, kas tur neparasts?! Kopā ar Mariju, Jāzepu un mazo Jēzu ainiņā tiek ievietots arī Caganer jeb kakātājs! Tā ir neliela statuete jeb figūriņa, parasti – vīrietis, kas attēlo šo personu izkārnīšanās brīdī. Tā bikses ir nolaistas līdz ceļiem un aizmugurē redzama fekāliju kaudze. Caganer parasti novieto ainas stūrī, visticamāk, tāpēc, ka tam nepieciešams privātums. Kakājošo figūriņu šajās zemēspazīst jau vairākus simtus gadu, taču mūsdienās šī neparastā tradīcija attīstījusies arī par lielisku peļņas avotu, jo šajā pozā, ar rokām gatavotais mākslas darbs, attaino – politiķus, slavenības, reliģiskās personas, multiplikāciju varoņus un pat pašu Ziemassvētku vecīti, kļūstot par daudzu iecienītu suvenīru.
Foto:Commons.wikimedia.org
Foto:Caganer.com
ČEHIJĀ
Ziemassvētku vakarā neprecētās čehietes ļaujas tradicionālai zīlēšanas metodei, lai prognozētu savu attiecību statusu nākamajam gadam. Lūk, kā viņas to dara: nostājas ar muguru pret durvīm un met vienu savu kurpi pāri plecam, ja tā piezemējoties pieskaras ar pirkstgalu durvīm tas nozīmē, ka viņa nākamā gada laikā, visticamāk, salaulāsies, savukārt, ja ar papēdi – vēl gadu būs jāpaliek neprecētas meitas statusā.
Foto:Rawstory.com
KATALONIJĀ
Caga Tió jeb kakājošais baļķis ir dīvaina un plaši izplatīta Ziemassvētku tradīcija Katalonijā. Tas ir īpaši izdobts bluķis, kas uzstutēts uz četriem – kājām līdzīgiem kociņiem un tam ir arī uzzīmēta seja. Katru nakti, sākot ar 8. decembri Caga Tió tiek pabarots un apklāts ar segu, lai tas nesaaukstētos. Ziemassvētku vakarā vai pirmajos Ziemassvētkos to sit ar nūjām, pavēlotkakāt. Caga Tió pamudina ne tikai ar sišanu, bet arī ar dziesmām, piemēram, ar šādām fāzēm:
Caga Tió
Caga torró
vellanes i mató
si no cagues bé
et daré un cop de bastó
caga tió!
Tulkojumā:
Kakā baļķi
Kakā saldumiņ!
Lazdu riekstus un biezpienu,
Ja tu labi nekakāsi,
Es tevi sitīšu ar nūju!
Kakā baļķi!
Kad tas ir beidzis kakāt konfektes, riekstus un līdzīgus gardumus, iedzīvotāji aicina – Caga Tió atdot arī sīpolus, ķiploka galvas vai sālītu siļķi.
Foto:Openjourney.com
Foto:Latinpost.com
NORVĒĢIJĀ
Norvēģu leģendas vēsta, ka Ziemassvētku vakarā uz Zemes parādās raganas un ļaunie gari, lai meklētu slotas, uz kurām lidot, kas ir slikta zīme. Lai kavētu šos nešķīsteņus, visas slotas, kas atrodas mājās tiek paslēptas un vīrieši iziet laukā, lai izšautu no ieročiem, cenšoties šādi aizbiedēt ļaunos garus.
Foto:Openjourney.com
JAPĀNĀ
Daudziem japāņiem tradicionālā Ziemassvētku maltīte ir Kentucky ceptā vista. Vakariņošana šī tīkla ēstuvē ir tik populāra un pieprasīta, ka, lai svētku vakarā baudītu to tieši šajā vietā, ir jāveic savlaicīga galdiņa rezervēšana.
Foto:Openjourney.com
Foto:Delish.com
KARAKASĀ
Venecuēlas galvaspilsētā – Karakasā, laika posmā no 16. – 24. decembrim regulārie baznīcas apmeklētāji piedalās agrajās rīta misēs, kas nešķiet savādi katoļticīgajiem, tomēr tajā visā ir kāds āķis. Neparasts ir veids, kādā viņi nokļūst uz šīm ceremonijām – ar skrituļslidām! Turklāt transporta līdzekļiem līdz pat 8 no rīta ir bloķēta satiksme pilsētas ielās. Bērni iepriekšējā naktī piesien pie sava īkšķa auklu, kuras otru galu izkar laukā pa logu, lai no rīta garām traucošie skrituļslidotāji, pavilktu tās.
Foto:Newstimes.com
UKRAINĀ
Kā ierasts daudzviet, Ukrainā svētku eglīte tiek izdaiļota ar tradicionālajiem rotājumiem, taču tajā tiek likts arī kaut kas neparasts! Ziemassvētku simbolā tiek paslēpti mākslīgie zirnekļi un to tīkli, to atradējam paredzot veiksmi. Ukraiņu folkloras stāstos minēts, ka nabadzīga atraitne nevarējusi atļauties iegādāties rotājumus savas ģimenes Ziemassvētku eglītei. Kādu rītu viņa piecēlusies un ieraudzījusi, ka zirneklis ar saviem krāšņajiem tīkliem izrotājis šo simbolu, padarot ģimenei Ziemassvētkus ļoti laimīgus.
Foto:Realestate.com.au
LIELBRITĀNIJĀ
Ja šīs valsts iedzīvotāji patiesi vēlās, lai viņu Ziemassvētku vēlēšanās piepildītos, viss, kas ir jādara – jāpagriežas maisot no žāvētiem augļiem un riekstiem, augļu kūkai līdzīgo – tradicionālo Angļu svētku saldo ēdienu. Lai tā pasniegšanu padarītu īpaši krāšņu, angļi mēdz to apslacīt ar brendiju un aizdedzināt. Kā arī daudzi šīs valsts iedzīvotāji iecep tajā monētas, paredzot atradējam īpašu veiksmi materiālajā jomā.
Foto:Ukonlinegoodies.com
Foto:Goodtoknow.com