Ne visi Ziemassvētkos aprobežojas vien ar eglītes rotāšanu vai kopā būšanu pie bagātīgi klāta galda. Uzzini, par savādām šo svētku tradīcijām citviet pasaulē!

 

AUSTRIJĀ

Ja tu domā, ka iekļūšana Ziemassvētku vecīša nepaklausīgo bērnu sarakstā ir visbriesmīgākais, kas var notikt, īpaši rūgtiatmaksājoties Ziemassvētku laikā, tad tu neko neesi dzirdējusi par Krampus nakti (Krampus Night). Krampus ir Ziemassvētku vecīša ļaunais dvīnis vai kā minēts citos avotos – viņa dēmoniska izskata pavadonis, kura uzdevums ir sodīt visus tos bērnus, kuri gada laikā ir slikti uzvedušies un nogrēkojušies. Šīs tradīcijas kulminācija norisinās 5. decembrī, kad valsts vīrieši un/vai jauni zēni pārģērbjas dažādos baisos – velniem un dēmoniem līdzīgos kostīmos un klejo pa pilsētu ielām, neganti skandinot zvanus, ar ādas siksnām, nūjām un slēdžiem īpaši baidot un iekaustot bērnus un sievietes. Krampus leģenda radusies ģermāņu Alpu reģionā un ir izplatīta Ungārijā, Bavārijā, Slovēnijā, taču īpaši populāra – Austrijā.

312667045_dc6af92f35_o

Foto:Monstermasks.blogspot.com

 krampus-night-austria-photo_0

Foto:Openjourney.com

 

 

INDIJĀ

Šajā valstī neaug priedes un egles, tāpēc Ziemassvētkos indieši īpaši dekorē banānkokus un bumbieres.

img_6824

Foto:Szeretlekmagyarorszag.hu

050

Foto:Whit-intothewoods.blogspot.com

mango-christmas-tree

Foto:Paahun.blogspot.com

 

ZVIEDRIJĀ

1966. gadā Zviedrijas pilsētā Jēvlē tika uzstādīts milzīgs, 13 m augsts rotājums – salmu āzis. Kopš tā pirmā uzstādīšanas gada, katros Ziemassvētkos pilsētas iedzīvotāji un/vai viesi cenšas to nodedzināt. Un pirms dažām dienām mēs atkal uzzinājām, ka arī šos svētkus salmu radījums nepiedzīvos. Neraugoties uz to, ka tradicionālā svētku konstrukcija tika piesūcināta ar pret aizdegšanās šķidrumu, šāds drošības pasākums tomēr nepasargāja to no ierastā likteņa, kas ir kļuvusi teju par neiztrūkstošu Ziemassvētku rituālu, jo āzis nodedzināts jau 34. reizi! Pēdējo tas veiksmīgi sagaidīja 2010./2011. gada miju. Tas, kurš aizdedzinājis Jēvles populāro simbolu, tiek atklāts reti, piemēram, 2001. gadā ar 18 dienām cietumā tika sodīts kāds 51 gadu vecs tūrists no Amerikas. Zviedrijas iedzīvotāji var atkal sākt derēt vai nākamo gadu neatkārtosies jau ierastais scenārijs. Vēl ir laiks apdomāties!

1280px-Gavle_christmas_goat_2006

Foto:En.wikimedia.org

a_560x375

Foto:Nymag.com

 

SPĀNIJĀ, PORTUGĀLĒ un ITĀLIJĀ

Tradicionāla Ziemassvētku paraša daļā Spānijas, Portugāles un Itālijas ir Bētlemes ciemata modeļa izveidošana. Jautāsi, kas tur neparasts?! Kopā ar Mariju, Jāzepu un mazo Jēzu ainiņā tiek ievietots arī Caganer jeb kakātājs! Tā ir neliela statuete jeb figūriņa, parasti – vīrietis, kas attēlo šo personu izkārnīšanās brīdī. Tā bikses ir nolaistas līdz ceļiem un aizmugurē redzama fekāliju kaudze. Caganer parasti novieto ainas stūrī, visticamāk, tāpēc, ka tam nepieciešams privātums. Kakājošo figūriņu šajās zemēspazīst jau vairākus simtus gadu, taču mūsdienās šī neparastā tradīcija attīstījusies arī par lielisku peļņas avotu, jo šajā pozā, ar rokām gatavotais mākslas darbs, attaino – politiķus, slavenības, reliģiskās personas, multiplikāciju varoņus un pat pašu Ziemassvētku vecīti, kļūstot par daudzu iecienītu suvenīru.

Caganer,_naixement_2011

Foto:Commons.wikimedia.org

caganer_marilyn_monroe_caganer_messi_pilotacaganer_obama_5_president

Foto:Caganer.com

 

ČEHIJĀ

Ziemassvētku vakarā neprecētās čehietes ļaujas tradicionālai zīlēšanas metodei, lai prognozētu savu attiecību statusu nākamajam gadam. Lūk, kā viņas to dara: nostājas ar muguru pret durvīm un met vienu savu kurpi pāri plecam, ja tā piezemējoties pieskaras ar pirkstgalu durvīm tas nozīmē, ka viņa nākamā gada laikā, visticamāk, salaulāsies, savukārt, ja ar papēdi – vēl gadu būs jāpaliek neprecētas meitas statusā.

Pretty-Girl-Holding-A-Black-High-Heel-Shoe-In-Her-Hand-And-Looking-At-It-via-Shutterstock

Foto:Rawstory.com

 

KATALONIJĀ

Caga Tió jeb kakājošais baļķis ir dīvaina un plaši izplatīta Ziemassvētku tradīcija Katalonijā. Tas ir īpaši izdobts bluķis, kas uzstutēts uz četriem – kājām līdzīgiem kociņiem un tam ir arī uzzīmēta seja. Katru nakti, sākot ar 8. decembri Caga Tió tiek pabarots un apklāts ar segu, lai tas nesaaukstētos. Ziemassvētku vakarā vai pirmajos Ziemassvētkos to sit ar nūjām, pavēlotkakāt. Caga Tió pamudina ne tikai ar sišanu, bet arī ar dziesmām, piemēram, ar šādām fāzēm:  

Caga Tió

Caga torró

vellanes i mató

si no cagues bé

et daré un cop de bastó

caga tió!

 

Tulkojumā:

Kakā baļķi

Kakā saldumiņ!

Lazdu riekstus un biezpienu,

Ja tu labi nekakāsi,

Es tevi sitīšu ar nūju!

Kakā baļķi!

Kad tas ir beidzis kakāt konfektes, riekstus un līdzīgus gardumus, iedzīvotāji aicina – Caga Tió atdot arī sīpolus, ķiploka galvas vai sālītu siļķi.

Foto:Zywiec.naszemiasto.pl

Foto:Openjourney.com

caga-tio

Foto:Latinpost.com

 

NORVĒĢIJĀ

Norvēģu leģendas vēsta, ka Ziemassvētku vakarā uz Zemes parādās raganas un ļaunie gari, lai meklētu slotas, uz kurām lidot, kas ir slikta zīme. Lai kavētu šos nešķīsteņus, visas slotas, kas atrodas mājās tiek paslēptas un vīrieši iziet laukā, lai izšautu no ieročiem, cenšoties šādi aizbiedēt ļaunos garus.

brooms

Foto:Openjourney.com

 

 

JAPĀNĀ

Daudziem japāņiem tradicionālā Ziemassvētku maltīte ir Kentucky ceptā vista. Vakariņošana šī tīkla ēstuvē ir tik populāra un pieprasīta, ka, lai svētku vakarā baudītu to tieši šajā vietā, ir jāveic savlaicīga galdiņa rezervēšana.

japan-kfc-christmas-picture_0

Foto:Openjourney.com

332555513_0f46e94451

Foto:Delish.com

 

KARAKASĀ

Venecuēlas galvaspilsētā – Karakasā, laika posmā no 16. – 24. decembrim regulārie baznīcas apmeklētāji piedalās agrajās rīta misēs, kas nešķiet savādi katoļticīgajiem, tomēr tajā visā ir kāds āķis. Neparasts ir veids, kādā viņi nokļūst uz šīm ceremonijām – ar skrituļslidām! Turklāt transporta līdzekļiem līdz pat 8 no rīta ir bloķēta satiksme pilsētas ielās. Bērni iepriekšējā naktī piesien pie sava īkšķa auklu, kuras otru galu izkar laukā pa logu, lai no rīta garām traucošie skrituļslidotāji, pavilktu tās.

628x471

Foto:Newstimes.com

 

UKRAINĀ

Kā ierasts daudzviet, Ukrainā svētku eglīte tiek izdaiļota ar tradicionālajiem rotājumiem, taču tajā tiek likts arī kaut kas neparasts! Ziemassvētku simbolā tiek paslēpti mākslīgie zirnekļi un to tīkli, to atradējam paredzot veiksmi. Ukraiņu folkloras stāstos minēts, ka nabadzīga atraitne nevarējusi atļauties iegādāties rotājumus savas ģimenes Ziemassvētku eglītei. Kādu rītu viņa piecēlusies un ieraudzījusi, ka zirneklis ar saviem krāšņajiem tīkliem izrotājis šo simbolu, padarot ģimenei Ziemassvētkus ļoti laimīgus.

Spiderweb

Foto:Realestate.com.au

 

LIELBRITĀNIJĀ

Ja šīs valsts iedzīvotāji patiesi vēlās, lai viņu Ziemassvētku vēlēšanās piepildītos, viss, kas ir jādara – jāpagriežas maisot no žāvētiem augļiem un riekstiem, augļu kūkai līdzīgo – tradicionālo Angļu svētku saldo ēdienu. Lai tā pasniegšanu padarītu īpaši krāšņu, angļi mēdz to apslacīt ar brendiju un aizdedzināt. Kā arī daudzi šīs valsts iedzīvotāji iecep tajā monētas, paredzot atradējam īpašu veiksmi materiālajā jomā.

christmas pudding with custard

Foto:Ukonlinegoodies.com

Xmas-pudding-21

Foto:Goodtoknow.com

 

Sabiedrība

Par Kariņa attēlu publiskošanu – 500 eiro sods – VIDEO

  Datu Valsts inspekcija sodījusi personu, kura sociālajā tīklā “Facebook” publicēja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa fotogrāfijas,...

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Kivičs pārsteidz, atklājot, kādas ir viņa prasības privātos koncertos

  Nav noslēpums, ka mūziķis Andris Kivičs ir visai pieprasīts privātās mājas ballītēs, kāzās un dažādos...

Ceturtdienas rītā saņemta skumja ziņa

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 153 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 18 cilvēki un viens gājis...
apptive.com

Uzmanību! Telefonkrāpnieki izdomājuši jaunu, īpaši viltīgu, shēmu

  Valsts policija atkārtoti brīdina iedzīvotājus par telefonkrāpnieku lielo aktivitāti. Pēdējās nedēļas laikā reģistrēti jauni krāpšanas...

Statistika apliecina – nevakcinētie Latvijā ar Covid-19 saslimst un mirst ievērojami biežāk

  Absolūtais vairākums cilvēku, kuri saslima ar Covid-19 un kuriem smagas slimības norises gaitas dēļ bija vajadzīga...

Horoskopi un Testi

Foto:Brivbridis.lv

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. augusts

  Sargies no šī dienas, jo iespējama spēcīga enerģijas noplūde. Uzmanies, lai neradītu draudus savai karjerai...
Foto:Flickr.com/likeaduck/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. augusts

  Šodien pacenties izbaudīt savu brīvību. Kāds mēģinās uzspiest tev savu viedokli, atņemt tev tiesības pieņemt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. augusts

  Šodien, cik vien iespējams, atpūties un uztver visu viegli. Tas attiecas ne vien uz tavu...

Horoskopa zīmes, kurām AUGUSTS solās būt īpaši veiksmīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. augusts

  Šodien pats būsi vainojams pie visa, kas ar tevi notiks, arī pie neveiksmēm. Tavi trūkumi...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 2.-8. augusts

  Tik daudz kas piedzīvots, bet tik daudz kas vēl priekšā. Klāt augusta pirmā nedēļa, lai...

Mājai un Dārzam

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Sinoptiķis Bricis atklāj, kāds laiks gaidāms turpmāk šonedēļ – VIDEO

  Pirmdien Latvijas austrumu daļu skāra pamatīgs lietus, bija spēkā oranžais brīdinājums, jo lietavas var bojāt...

Izskan jauna informācija par augustā gaidāmo laiku

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...