Informāciju sagatavoja:  VC4 Vakcinācijas dienesta vadītāja Una Fjodorova

 

Pēdējos gados popularitāti iemantojušas analīzes ērču encefalīta antivielu līmeņa noteikšanai, ja vakcinācija pret ērču encefalītu kādreiz ir veikta, bet nav laikā turpināta. Pastāv mīts, ka revakcināciju var neveikt vai atlikt, ja antivielu daudzums ir pietiekamā līmenī. Taču paļaušanās uz šādu priekšstatu ir maldinoša, brīdina “Veselības centrs 4” Vakcinācijas dienesta vadītāja Una Fjodorova. 

 

Vakcinācijas dienesta novērojumi  liecina par to, ka liela daļa cilvēku neseko ierakstiem savos vakcinācijas kalendāros  un nezina, kad jāsaņem nākamā pote vai jāveic revakcinācija. Gadījumos, kad cilvēki nav pārliecināti par nākamās vakcīnas saņemšanu vai revakcināciju, viņi bieži vien informāciju meklē sociālajos tīklos, kas ir maldīga vai neatbilstoša konkrētais situācijai. Tāpēc Una Fjodorova uzskata, ka pareizāk būtu griezties pie ģimenes ārstiem vai speciālistiem, kuri izskaidrotu  turpmāko vakcinācijas nepieciešamību.

 

Ērču encefalīta antivielas cilvēka organismā izstrādājas pēc tam, kad cilvēks vakcinējies pret ērču encefalītu vai šo slimību pārslimojis. Maksimālais antivielu līmenis organismā tiek sasniegts 1-3 mēnešu laikā pēc pārslimošanas ar ērču encefalītu, bet imunitāte pret šo slimību cilvēka organismā veidojas jau 14. dienā pēc otrās vakcīnas saņemšanas. Antivielu daudzums ir nosacīts rādītājs tam, cik cilvēka ķermenis ir gatavs stāties pretī ērču encefalīta vīrusam. Latvijā cilvēki nereti dažādu mītu vai paziņu ieteikumu vadīti dodas veikt antivielu pārbaudi asinīs, lai pieņemtu lēmumu: veikt revakcināciju pret ērču encefalītu vai to atlikt. VC4 Vakcinācijas dienesta vadītāja Una Fjodorova norāda, ka šāda pieeja ir aplama, jo katrs gadījums ir jāizvērtē individuāli ņemot vērā ļoti daudzus faktorus: vakcīnu ražotāju, cilvēka vecumu, vai tā ir pamatvakcinācija vai revakcinācija un citus.

 

Antivielu analīzes cilvēkiem nepieciešamas tikai atsevišķos, speciālista nozīmētos  gadījumos, tāpēc šīs analīzes pacientam nereti ir pilnīgi lieki un nevajadzīgi tēriņi (antivielu analīze izmaksā apmēram pusi no vienas vakcīnas cenas). Ja pagājuši pieci gadi kopš pēdējās vakcinācijas pret ērču encefalītu, antivielu pārbaudi taisīt nav nepieciešams, bet ir jāsaņem vakcīnas kārtējā deva – šādu vakcinācijas kalendāru iesaka vakcīnu ražotāji, kuri balstās uz zinātniskiem pētījumiem, kas garantē vakcīnas iedarbību konkrētā laika posmā, skaidro Fjodorova. Pēc šī laika vakcīnas iedarbība samazinās, un neviens nevar pateikt, cik strauji tas notiks, viņa brīdina.

 

 

Kad analīzes veikt nepieciešams?

Antivielu pārbaudi cilvēkiem pēc konsultēšanās ar speciālistu ieteicams veikt tad, ja vakcinācijas starplaikos pieredzētas nopietnas veselības problēmas vai arī kavēts vakcinācijas kalendārs. „Pārbaudi var veikt, ja cilvēks atnācis revakcinēties nevis pēc pieciem, bet sešiem gadiem. Tad tiek taisīta vakcīna un pēc mēneša var pārbaudīt antivielu līmeni. Tas ļauj noteikt, vai konkrētajā gadījumā varēs iztikt ar mazāku vakcīnu skaitu, vai arī būs nepieciešama vēl viena papildus vakcīna. Savukārt antivielu testa veikšana starp revakcinācijām ir pilnīgi bezjēdzīga, ja vien nav bijušas kādas ļoti nopietnas veselības problēmas,” skaidro Una Fjodorova. 

 

Šobrīd Latvijā izmanto divu firmu vakcīnas pret ērču encefalītu ar atšķirīgu revakcinācijas laiku. Tāpēc katram cilvēkam, kurš vakcinējas pret šo slimību, ir ļoti svarīgi ievērot potēšanas pasē norādīto nākamo revakcināciju, neskaidrības gadījumos konsultēties ar ģimenes ārstu vai speciālistu, bet nemeklēt ieteikumus sociālajos tīklos vai kaimiņu lokā. 

 

Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka daudzi cilvēki pret ērču encefalītu vakcinējas tieši rudens mēnešos un arī vasarā. Una Fjodorova šo tendenci saista ar veco mītu izzušanu par to, ka  pret ērču encefalītu potēties droši ir tikai ziemas mēnešos, kad ērces vēl nav aktīvas. Mūsdienu vakcīnas paredzētas drošai vakcinācijai pret ērču encefalītu  visa gada garumā. Ja saņemta pirmā vakcīna un piesūcas ērce, saslimšanas iespēja ir mazas, taču tā tomēr vēl pastāv līdz nav veikts pilns vakcinācijas kurss.

 

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem pagājušajā gadā ar ērču encefalītu saslima 230 cilvēki, un tas liecina, ka saslimstība ar šo slimību ir palielinājusies aptuveni par 30%.

Sabiedrība

Foto:Flickr.com/A_Peach (off for a while)/CC

Izskan jaunas un nepatīkamas ziņas par laiku turpmākajās dienās un nākamnedēļ

Pēdējās dienās laika apstākļus virs Latvijas noteica plašs anticiklons virs Krievijas, kā rezultātā bija vasarīgi...
pixabay.com

Valsts pārvaldes darbiniece tikusi pie prātam nepatverama laimesta

  Trešdien, 5. maijā, internetā www.latloto.lv pirkta momentloterijas Bagāts biļete kādai 39 gadus vecai sievietei, kas strādā valsts pārvaldē, atnesa 150...

“Es pieredzēju, kā tiek noslepkavota mana sieva, lūk, kas notika pagājušajā naktī”

Medijus pāršalcis sirdi plosošs notikums. 33 gadus veco Šaralambu Anagnostopulu otrdienas, 11. maija, rītā paša...

Otrdien 729 jauni Covid-19 gadījumi un 6 mirušie; slimnīcās 652 cilvēki

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) trešdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 729 jauni...

Samantas Tīnas Eirovīzijas pusfinālam jau noteikts uzvarētājs

Jau vēstījām, ka mūsu šī gada pārstāve starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā Samanta Tīna aizvadījusi emocionālu...

Ar svarīgu informāciju klajā nācis tirgotājs “Maxima”

  Sākoties iedzīvotāju masu vakcinācijai pret Covid-19 un vakcīnām kļūstot plaši pieejamām, “Maxima Latvija”, kā lielākais...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. maijs

Laba diena dažādu, gan ar darbu, gan personīgajām interesēm saistītu pētījumu veikšanai. Auns Auna zīmē dzimušajiem ieteicams...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. maijs

  Auns Auna zīmē dzimušie ir tendēti ļoti strauji uzsākt dažādus projektus un aizrautīgi arī turpināt pie...

Horoskops: Katras horoskopa zīmes SIEVIETES PATIESĀ seja

Astrologi apgalvo, ka zina patiesību. To, ka katrai horoskopa zīmei ir gan labās, gan sliktās...
Foto:Wallpapermania.net

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 11. maijs

  Nebaidies pastāvēt par sevi un par lietām, kuras tev rūp, taču dari to adekvātā manierē....

Šīs ir trīs neuzticamākās horoskopa zīmes

Horoskopi mēdz būt dažādi, tie spēj noteikt un ietekmēt daudz. Lūk, izdalītas trīs horoskopa zīmes,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 10. maijs

Aizstāvi savas idejas un ar aizrautību tiecies pakaļ saviem mērķiem, taču uzmanies, lai nekļūtu agresīvs...

Mājai un Dārzam

Foto:Flickr.com/A_Peach (off for a while)/CC

Izskan jaunas un nepatīkamas ziņas par laiku turpmākajās dienās un nākamnedēļ

Pēdējās dienās laika apstākļus virs Latvijas noteica plašs anticiklons virs Krievijas, kā rezultātā bija vasarīgi...

Izskan jaunas ziņas par laiku šonedēļ un turpmāk. Stāsta sinoptiķis Bricis – VIDEO

  Kāds laiks gaidāms šonedēļ? Stāsta LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis! "Izskatās, ka trešdiena būs šīs...
Foto:7-themes.com

Tuvākās dienas – sausas un ļoti siltas, pēc tam laiks mainīsies – prognoze 7 dienām!

  Nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks anticiklons ar centru virs Krievijas, tāpēc gaidāms sauss laiks,...