Pilnvērtīgs atvaļinājums iet roku rokā ar labiem laikapstākļiem, mierpilnu atpūtu, gardu ēdienu un jauniem iespaidiem. Vien nepilnu trīs stundu lidojuma attālumā ir Bulgārija, kas aicina ciemos, garantējot visas šīs pieredzes par patiesi draudzīgām cenām. Tūroperators “Novatours” dalās ieteikumos, kāpēc ir vērts ceļot uz Bulgāriju un ko apskatīt šajā valstī.
Bulgārija atrodas Eiropas dienvidaustrumu daļā – Balkānu pussalā. Ziemeļos tā robežojas ar Rumāniju, dienvidos – ar Turciju un Grieķiju, rietumos – ar Serbiju un Maķedoniju, austrumos tās krastus apskalo Melnā jūra. Lielāko teritorijas daļu klāj Balkānu kalni un pakalni, bet dienvidaustrumu daļu un Melnās jūras piekrasti klāj ielejas un pakalni, taču valsts lielākais lepnums ir 378 km garā, zeltainu smilšu klātā jūras piekraste. To izraibinājusi virkne kūrortu, no kuriem viens no spožākajiem ir Burgasa.
Burgasa
Burgasa ir pievilcīga ostas pilsēta Melnās jūras piekrastē, kas saviem viesiem nodrošina plašu klāstu ar dažādu aktivitāšu iespējām – no labsajūtas procedūrām mierīgas relaksācijai līdz aktīvai atpūtai un negaidītiem atklājumiem.
Viesojoties šajā pilsētā, noteikti ir jāapmeklē Sv. Kirila un Sv. Metodija katedrāli, kurā ir iespējams apbrīnot iespaidīgas vitrāžas, freskas un ikonas. Šī ir vecākā baznīca pilsētā.
Tāpat vērts ir apciemot Arheoloģijas muzeju, kurā skatāmi vērtīgi apkārtnē uzietie arheoloģiskie atradumi, un Dabas vēstures muzejs, kas plaši izklāsta par reģionā dažādajām dzīvnieku un augu sugām.
Rozā sāls ezers
Atanasovsko ezers ir patiesi unikāla vieta. No šī piejūras ezera tiek iegūts aptuveni 40 000 tonnu sāls gadā. Sāli izmanto ne tikai pārtikā, bet arī ārstnieciskos nolūkos. Ezeru var ne tikai skatīt, bet tajā droši var ļauties teju bezsvara peldei pa ūdens virsmu. Tāpat tur var baudīt arī ārstniecisko dubļu procedūras.
Šis ezers ir arī unikāls putnu rezervāts. Rudeņos tur iemājo migrējošie flamingo, kas ainavu “iekrāso” rozā krāsā.
Nesebāra
Netālu no Burgasas atrodas UNESCO aizsargātā piejūras pilsēta Nesebāra. Tā ir kā pilsēta-muzejs zem klajām debesīm, kuru veidojusi gandrīz trīs tūkstošgades gara dažādu tautu vēsture. Nesebārā uzplauka trāķiešu kultūra. No tiem laikiem pilsētā ir saglabājusies daļa cietokšņa sienas un vārti. Trāķija bija diezgan noslēpumaina civilizācija, kurai nebija savas rakstības, bet kura bija pazīstama ar augstu kultūras līmeni. Kādreiz plaukstošā pilsēta bija pazīstama ar 40 tempļiem un dievnamiem, no kuriem līdz mūsdienām saglabājušies vairs tikai 10. Pilsētā nav daudz augstu ēku, jo turku valdīšanas laikā bulgāriem neatļāva celt mājas, kuru augstums pārsniegtu jātnieka uz zirga garumu. Neskatoties uz to, ka pilsēta vairāk kārt tikusi iekarota un pārgājusi no viena valdnieka pie cita (grieķi, romieši, bizantieši, turki), tajā tik un tā ir saglabājušās senās celtnes. Šī unikālā pilsēta-muzejs ir iekļauta UNESCO Pasaules Mantojumu sarakstā un ir viena no astoņām tajā iekļautajām Bulgārijas pērlēm.
Rožu ēteriskās eļļas
No Burgasas iespējams doties uz slaveno rožu ieleju. Rožu audzēšanas tradīcija Bulgārijā aizsākās 17. gadsimtā, kad turki ieveda ielejā rožu stādus. Specifiskā klimata dēļ šeit audzētās rozes izdala īpašas kvalitātes ēterisko eļļu, kuras dēļ eļļu, ko ražo šajā reģionā pazīst ar nosaukumu „zelta šķidrums”. Īstā rožu eļļa ir trīs reizes dārgāka par zeltu. Lai iegūtu 1 kg rožu eļļas, nepieciešami 3000 kg rožu, bet, lai iegūtu 1 g eļļas – 1300 rožu ziedlapiņu.
Labākais apmeklējuma laiks ir jūnijs, kad zied rozes, bet ekskursija būs interesanta arī citkārt. Kazanlakas pilsētā ir izveidots pasaulē vienīgais rozēm veltītais muzejs.
Bulgāru virtuve
Bulgārijas ēst gatavošanas tradīcijas apvieno Osmaņu impērijas izsmalcinātību un vietējo zemnieku vienkāršību. Ciemojoties šajā valstī noteikti ir vērts nobaudīt dārzeņu salātus “shopska”, kas sastāv no tomātiem, gurķiem, sīpoliem, paprikas un brinzas siera. Atsvaidzinoša, pikanta garša lieliski rosina apetīti.
Vasaras laikā noteikti ir vērts pagaršot bulgāru auksto zupu “Tarator”, kas tiek gatavota no jogurta vai rūgušpiena, gurķiem un ķiplokiem.
Bulgāri mīl gaļas ēdienus. Viens no iecienītākajiem ir “Meshana Skara”, jeb dažādās formās un veidos grilēta gaļa. Parasti tas sastāv no kebapche, kyufte, cūkgaļas steikiem un cūkgaļas iesmiem. Tas būtībā ir bulgāru ēdienu karlis bez kura nav iedomājami nevieni svētki, godi.
Atvaļinājuma Bulgārijā noteikti nebūs garlaicīgs! Tas dāvās gan skaistu iedegumu, gan labu atpūtu un pozitīvu pieredzi