Ir neērti runāt par kāda cilvēka nāvi, kad viņi vēl ir ļoti dzīvi un veseli, taču, runājot par karalieni Elizabeti II, plāni par viņas iespējamo aiziešanu mūžībā bijuši jau gadiem ilgi. Turklāt līdz ar ziņām par viņas veselības pasliktināšanos un ģimenes ierašanos Balmoralā, šī tēma uzjundīja atkal. Diemžēl ceturtdienas vakarā tika saņemta vēsts, ka karaliene 96 gadu vecumā aizgājusi mūžībā.

Ar šo detalizēto plānu pati karaliene bija “pazīstama” jau kopš bērnības, kad karalis bija viņas tēvs, kā arī pēc tam, kad pati kļuva par karalieni. Papildus ārkārtīgi detalizētajiem bēru plāniem ir ieviesta sistēma, kas precīzi nosaka, kas notiks deviņu dienu laikā pēc karalienes Elizabetes nāves — sākot ar to, kurš pirmais uzzina, kā valstī sāks sērot, un beidzot ar to, kas tiek gaidīts no prinča Čārlza, kurš nu kļuvis par karali. To visu dēvē par operāciju “Londonas tilts”.

Diena, kad karaliene dodas viņsaulē

Ja ir kādas nopietnas brīdinājuma zīmes, ka karaliene varētu nomirt (citiem vārdiem sakot, ja viņa ir slima), “The Guardian” ziņo, ka viņas galvenais ārsts būs atbildīgs un kontrolēs gan piekļuvi viņas istabai, gan to, kāda informācija tiek publiskota. Šādā gadījumā pils, visticamāk, norādīs, ka karalienei ir slikti, taču neiedziļināsies konkrētāk, dodot pavalstniekiem laiku sagatavoties ziņām par viņas aiziešanu – jāsāka, ka apmēram tā ceturtdien arī notika. Lai gan karaliene nomira jau pēcpusdienā, pasaule par to uzzināja nedaudz vēlāk.

Viņas Majestātes privātais sekretārs nodos ziņas premjerministram (šobrīd Elizabete Trasa), izmantojot koda vārdus “London Bridge is down”. Tomēr, godīgi sakot, šī frāze tagad visiem ir tik labi zināma, ka tā, visticamāk, ir mainīta.

Politico ziņo, ka pastāv aicinājuma scenārijs, un ministriem, tiks paziņots, ka, saņemot ziņas, nepieciešams diskrētums. Viņi arī saņems e-pastu no kabineta sekretāra, kurā būs rakstīts: “Dārgie kolēģi! Ar skumjām rakstu, lai informētu jūs par Viņas Majestātes karalienes nāvi.” Pēc tam karogi tiks nolaisti pusmastā, vēlams 10 minūšu laikā.

No turienes ziņas nonāks citās valdībās, kurās karaliene ir valsts vadītāja, un sadraudzības valstīm. Pēc tam tiks informēta preses asociācija, lai gan, visticamāk, internets to uzzinās jau pirms laika, jo ir tāds “sīkums”, ko sauc par Twitter. Mēs visi atceramies, cik ātri pasauli  2022. gada sākumā pārņēma “Hollywood Unlocked” nepareizais ziņojums, ka karaliene ir mirusi.

Tāpat šajā laikā sulainis sēru drānās piespraudīs paziņojumu pie Bekingemas pils vārtiem, savukārt karaliskās ģimenes tīmekļa vietnē būs viena lapa, uz melna fona redzama karaliene ar sēru informāciju, valdības retvīti sociālie konti (kuros būs redzams melns baneris) tiks aizliegti.

Šajā brīdī esošais premjerministrs nāks klajā ar paziņojumu, notiks lielgabalu salūts, un tauta ieturēs klusuma minūti.

Naktī, kad nomira viņas tēvs karalis Džordžs V, pils paziņoja: “Karaļa dzīve mierīgi virzās uz savu noslēgumu.”

Divas dienas pirms karalienes Viktorijas nāves 1901. gadā institūcija dalījās: “Karaliene cieš no lielas fiziskas saguruma, ko pavada simptomi, kas izraisa lielu trauksmi.”

Saskaņā ar “Politico” datiem monarha nāves diena tiks saukta par “D dienu”, un katra nākamā diena vedīs uz bērēm, kas pazīstamas kā “D+1”, “D+2” un tā tālāk.

 

Čārlzs automātiski kļūs par karali

Karaļa Čārlza kronēšana notiks mēnešus (pat līdz pat gadam) pēc karalienes nāves, taču viņš kļuvis par karali jau brīdī, kad viņa devās viņsaulē. Nekavējoties notiks arī piemiņas dievkalpojums (plānots, ka tas būs spontāns) Sv. Pāvila katedrālē, kurā piedalīsies arī premjerministrs.

 

D-Diena

Dažas stundas pēc karalienes nāves notika “zvanu kaskāde”, lai informētu premjerministru, kabineta sekretāru (Lielbritānijas augstākā līmeņa ierēdni) un vairākus augstākos ministrus un amatpersonas. Premjerministri Elizabeti Trasu informēja karalienes privātais sekretārs, kurš pēc tam paziņoja slepenajai padomei, kas koordinē valdības darbu Viņas Majestātes vārdā. Pēc tam karaliskā mājsaimniecība izdeva oficiālu paziņojumu, lai sniegtu ziņas sabiedrībai.

“Politico” aplūkoja departamentu pastāvīgajiem sekretāriem paredzēto zvanu skriptu, kurā izklāstīts, kā sniegt ziņas saviem ministriem.

Tiek ziņots, ka tas uzdod sekretāriem teikt: “Mums tikko tika ziņots par Viņas Majestātes karalienes nāvi,” pēc tam ministriem tiks paziņots, ka “ir nepieciešama diskrētība”.

Ministri un augstākie ierēdņi pēc tam saņems e-pastu no Ministru kabineta sekretāra, kura melnraksts ir šāds: “Cienījamie kolēģi, ar skumjām rakstu, lai informētu jūs par Viņas Majestātes karalienes nāvi”.

Pēc tam karogi visā Vaitholā tiks nolaisti pusmastā 10 minūšu laikā.

Apvienotās Karalistes parlaments, kā arī katrs decentralizētais parlaments pēc viņas nāves pārtrauks darbību un sēdes atsauktas.

Sociālo mediju laikmetā daudzas tūlītējas darbības ir saistītas ar tiešsaistes pasauli. Karaliskās ģimenes oficiālā vietne tiks nomainīta uz melnu pagaidu lapu ar īsu paziņojumu, kas apstiprina monarha nāvi.

Apvienotās Karalistes valdības tīmekļa vietnes augšdaļā būs redzams melns reklāmkarogs; tāpat visās valdības departamentu sociālo mediju lapās tiks rādīts melns reklāmkarogs, un to profila attēli tiks mainīti uz ģerboni.

Karalienes bēru plānus paziņos karaliskā ģimene. Paredzams, ka dievkalpojums notiks 10 dienas pēc viņas nāves.

Premjerministre būs pirmais valdības loceklis, kas nāks klajā ar paziņojumu, bet pārējiem locekļiem tiks uzdots nesniegt komentārus, kad Trasa būs runājusi.

 

D-Diena+1

Nākamajā dienā pulksten 10:00 “pievienošanās padome” Čārlzu oficiāli pasludinās par karali (lai gan atkal jāatgādina, ka tehniski viņš ir karalis jau šobrīd), un pēc tam viņš tiksies ar premjerministru un citām nozīmīgām valdības amatpersonām, kurā brīdī viņš, iespējams, tiks informēts par lietām, kas iepriekš bija zināmas tikai viņa mātei.

Tajā tiks uzaicināti simtiem slepeno padomnieku, tostarp premjerministrs un vecākie ministri. Čārlzs tiks apstiprināts par karali proklamācijā, kas nolasīta Svētā Džeimsa pilī un Londonas Karaliskajā biržā. Kad parlaments vienosies par līdzjūtības vēstījumu karaliskajai ģimenei, lielākā daļa norišu tiks apturētas uz desmit dienām, un deputāti izrādīs cieņu Lordu palātā. Pēc tam pulksten 15:30 (17:30 pēc Latvijas laika) un Ministru kabinets rīkos audienci pie jaunā monarha.

 

D-Diena+2

Karalienes “atgriezīsies” Bekingemas pilī. Viņas Majestāte nomira Balmoralas pilī, viņas karaliskajā rezidencē Skotijā, kas nozīmē, ka tiks aktivizēta operācija UNICORN.

Tāpēc zārks, ja iespējams, tiks nogādāts Londonā ar karalisko vilcienu; ja nē, tiks aktivizēta operācija OVERSTUDY, kas nozīmē, ka zārks tiks pārvietots ar lidmašīnu.

 

D-Diena+3

No rīta Vestminsteras zālē karalis Čārlzs saņems līdzjūtības izteikumu. Pēc tam viņš dosies tūrē pa Lielbritāniju, sākot ar Skotijas parlamenta apmeklējumu un dievkalpojumu St. Giles katedrālē Edinburgā.

 

D-DIena+4

Karalis Čārlzs dosies tālāk uz Ziemeļīriju, kur saņems vēl vienu līdzjūtības izteikumu Hilsboro pilī un apmeklēs dievkalpojumu Sv. Annas katedrālē Belfāstā. Tajā pašā laikā notiks mēģinājums operācijai LION — zārka ceļam no Bekingemas pils uz Vestminsteras pili.

 

D-Diena+5

Karalienes zārks no Bekingemas pils uz Vestminsteru tiks pārvietots stundu garā gājienā, kam sekos dievkalpojums Vestminsteras zālē.  Operācija LION tiks realizēta vērojot, kā zārks ceļo no Bekingemas pils uz Vestminsteras pili pa svinīgu maršrutu cauri Londonai. Kad zārks nonāks galā, Vestminsteras zālē būs dievkalpojums.

 

D-Diena+6 līdz D-Diena+9

Karaliene trīs dienas gulēs Vestminsteras pilī; sabiedrība varēs apmeklēt viņas zārku, kas atrodas uz paceltas kastes, kas pazīstama kā katafalks zāles vidū, 23 stundas diennaktī.

D-Dienā+6 notiks ģenerālmēģinājums valsts bēru gājienam.

D-Dienā+7 karalis Čārlzs dosies uz Velsu, lai saņemtu vēl vienu līdzjūtības apliecinājumu Velsas parlamentā un apmeklētu dievkalpojumu Liandaff katedrālē Kārdifā.

Paredzams, ka šis periods sagādās vislielākās grūtības valdībai un Ārlietu ministrijai, jo sākas bēru loģistika un tādas lietas kā valsts vizītes, VIP personu ierašanās no ārvalstīm un sabiedriskā transporta koordinēšana.

“Politico” norādīja: “Spēcīgi novērtējot ainas, kas varētu izvērsties, viena piezīme brīdina par sliktāko scenāriju, kurā Londona pirmo reizi burtiski kļūst “pilna”, jo, iespējams, simtiem tūkstošu cilvēku mēģinās tur nokļūt. Problēmas varētu rasties ar izmitināšanu, ceļiem, sabiedrisko transportu, pārtiku, policiju, veselības aprūpi un pamatpakalpojumiem, kas var nonākt līdz lūzuma punktam. Ir paustas arī bažas par oficieru trūkumu pūļa kontroles nolūkos.

Vēl tika piebilsts: “Premjerministrs un karaliene ir vienojušies, ka karalienes bēru diena būs “Nacionālā sēru diena”.

D-Diena+10 būs karalienes bēru diena, iezīmējot jaunas karaliskās ēras sākumu.

Kopš kāpšanas tronī 1952. gadā četru bērnu māte ir strādājusi par mehāniķi un militārās kravas automašīnas vadītāju Otrā pasaules kara laikā, runājusi par politiku ar 15 premjerministriem un 13 ASV prezidentiem, vadījusi 53 Sadraudzības valstis un sagaidījusi astoņus mazbērnus un 12 mazmazbērnus.

Iepriekšējais raksts96 gadu vecumā mirusi karaliene Elizabete II
Nākamais rakstsZināmi šova “Dejo ar zvaigzni” vadītāji un žūrija