Tieši pirms 22 gadiem šajā dienā visu pasauli pāršalca šokējošas ziņas no ASV, kur 19 teroristi-pašnāvnieki nolaupīja uzreiz četras pasažieru lidmašīnas. Divas no tām tika apzināti ietriektas Pasaules Tirdzniecības centra (PTC) Dvīņu torņos, kuri aizdegās un pēc neilga laika sabruka; vēl viena ietriecās Pentagona ēkā Vašingtonā, bet ceturtā nogāzās Pensilvānijā pēc tam, kad pasažieri centās pārņemt lidmašīnas vadību. Traģiskajos notikumos kopumā gāja bojā teju 3000 cilvēku. Tas kļuva par teroraktu visas pasaules acu priekšā – TV tiešraidēs notikumiem ASV sekoja līdzi simtiem miljoni planētas iedzīvotāju. BrīvBrīdis.lv piedāvā atskatīties uz 22 gadu senajiem notikumiem skaitļos un faktos.

 

Piezīme. Terora aktos sagrauto torņu vietā piecus gadus vēlāk tika sākta One Worl Trade Center kompleksa būvniecība – tā ir ceturtā augstākā ēka pasaulē. Tornis uzbūvēts tajā pašā vietā, kur iepriekš atradās PTC Dvīņu torņi un izmaksājis aptuveni četrus miljardus ASV dolāru.

One World Trade Center, Ņujorka, tornis
Photo by Roberto Lee Cortes/Pexels.com

17 – minūtes, kas šķīra pirmās lidmašīnas ietriekšanos Ziemeļu tornī no otrā lidaparāta ietriekšanās Dienvidu ēkā;

99 – Tik daudz liftu bija katrā no sabrukušajiem torņiem;

102 – Tik minūtes pēc lidmašīnas ietriekšanās izturēja Ziemeļu tornis, bet Dienvidu tornis sabruka jau pēc 56. Daudzi eksperti arvien ir neizpratnē, kā tik pamatīgi būvētas ēkas, kam jāiztur pat samērā spēcīga zemestrīce, sabruka pēc lidmašīnu ietriekšanās tajās. Tas dod vaļu dažādām sazvērestības teorijām – torņus patiesībā uzspridzinājuši ASV specdienesti u.t.t.;

110 – Stāvu skaits sagrautajos torņos; jaunajai ēkai to ir par sešiem mazāk;

200 – Vismaz tik cilvēku devās drošā nāvē, lecot no degošajiem torņiem. Slavenākais no viņiem ir Krītošais cilvēks (The Falling man);

Foto:Ekrānšāviņš no TIME YouTube video (pēc Richard Drew uzņemtā fotoattēla)

Fotogrāfijas “stāsts”:

411 – Tik daudz glābšanas dienestu darbinieku  (ugunsdzēsēju, policistu un mediķu) gāja bojā traģiskajos 11. septembra notikumos, cenšoties glābt citu dzīvības. 340 no tiem bija ugunsdzēsēji;

541,3 – PTC jaunā kompleksa augstākā torņa garums metros. Terora aktos sagrauto torņu augstums sasniedza 415-417 metrus (kopā ar antenu Ziemeļu tornis bija 526,3 m augsts). No 1971. Līdz 1973.gadam tā bija augstākā ēka pasaulē, līdz Čikāgā uzcēla 442 m augsto Sears Tower.

658 – Tik daudz darbinieku zaudēja finanšu kompānija Cantor Fitzgerald, kuru darbavietas atradās starp 101. un 105.stāvu Ziemeļu tornī.

2996 – oficiāli apstiprināts bojāgājušo skaits šajos terora aktos;

Vairāk nekā 6000 – tik daudz cilvēku tika ievainoti;

17 400 – Aprēķināts, ka aptuveni tik daudz cilvēku atradās PTC kompleksā ēkās uzbrukuma brīdī, par laimi lielākā daļa no viņiem tika veiksmīgi evakuēti.

 

Zīmīgi ir arī tas, ka šis datums saīsinājumā simbolizē ASV palīdzības dienesta telefona numuru – 911. (Amerikāņi vispirms raksta mēnesi, pēc tam dienu). Kas arī var tikt iztulkots kā vēstījums ar nodomu – to jums šodien vajadzēs…

 

5 minūtēs par to, kas notika pirms 22 gadiem:

 

Ekskursija uz un pa Dvīņu torņiem nepilnus 4 mēnešus pirms traģēdijas:

 

Iepriekšējais rakstsIespaidīgi! Filmu zvaigznes, kuras bija vai joprojām ir ugunsdzēsēji
Nākamais rakstsZināms, kādēļ Jēkabpils pusē avarēja policijas auto – VIDEO