Kopš depozīta sistēmas ieviešanas 2022. gada 1. februārī iedzīvotāji visā Latvijā pārstrādei un atkārtotai uzpildei nodevuši vairāk nekā 300 miljonus taras vienību. Šī gada februārī tirgū laisti 26,8 miljoni depozīta iepakojumu, bet nodoti 22,7 miljoni, tādējādi atgriešanas rādītājam sasniedzot 85%. Vienlaikus, paplašinot iepakojuma  atgriešanas iespējas, pilnveidots arī taromātu tīkls, un šobrīd kopējais taromātu skaits Latvijā sasniedzis 1100.

“Esam gandarīti par sabiedrības aktīvu iesaisti depozīta sistēmā – tas liecina par iedzīvotāju pieaugošo atbildības sajūtu un rūpēm par tīrāku vidi mums un nākamajām paaudzēm. Iedzīvotāju lojalitāti depozīta sistēmai apstiprina arī februārī veiktais pētījums, kurā 69% depozīta sistēmas lietotāju apstiprināja, ka viņi sistēmu ir ieteikuši izmantot arī citiem. Tuvojoties gada siltākajam periodam, kad biežāk dosimies dabā un patērēsim vairāk dažādu dzērienu depozīta iepakojumos, prognozējam strauju nodoto iepakojumu pieaugumu taromātos un manuālajos punktos, tādēļ kopā ar tirgotājiem apvienosim spēkus, lai arī pavasara un vasaras sezonā nodrošinātu efektīvu pakalpojumu depozīta sistēmas lietotājiem,” komentē SIA Depozīta Iepakojuma Operators valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Uzstādīti jau 1100 taromāti

Iestājoties siltākam laikam, būtiski auguši nodoto iepakojumu apjomi – ja, piemēram, aizvadītā gada decembrī dienā tika atgriezti vidēji 730 000 depozīta iepakojumu, tad šī gada martā nodoto iepakojumu īpatsvars dienā pieaudzis par 19%, sasniedzot 869 000.

Būtiska loma lietotāju pieredzes uzlabošanā ir arī taromātu tīklam, kas gada laikā ticis paplašināts – tagad Latvijas iedzīvotāji tukšos depozīta iepakojumus var atgriezt jau 1100 taromātos. Atgādinām, ka, depozīta sistēmai uzsākot darbību, Latvijā darbojās 736 automatizētie depozīta punkti, kuros bija uzstādīti taromāti. “Operators pie taromātu tīkla optimizēšanas strādā jau kopš 2022. gada rudens – tirdzniecības vietās, kur pieprasījums pēc iepakojumu nodošanas ir lielāks, tiek uzstādīti jaudīgāki taromāta modeļi, savukārt vietās, kur iepakojumu nodošanas apjomi ir mazāki nekā tika paredzēts, taromāts tiek nomainīts uz mazākas jaudas modeli, lai mazinātu arī aizņemto platību un patērētās elektrības daudzumu,” stāsta SIA Depozīta Iepakojuma Operators loģistikas un infrastruktūras direktors Gatis Galejs.

PET iepakojums – tirgū visizplatītākais; stikls – vislabāk atgrieztais

Lai gan PET ir viens no visizplatītākajiem dzērienu iepakojumiem, atgriešanas rādītāju ziņā kāds cits materiāla veids tam ir priekšgalā. Šobrīd vislabākie atgriešanas rādītāji novērojami atkārtoti uzpildāmajam (AU) stikla iepakojumam – gada pirmajos divos mēnešos atgriezti apmēram 97% tirgū laistā AU stikla iepakojuma. Turklāt, analizējot atgriešanas rādītājus dažādās produktu grupās, redzams, ka pirmajā vietā ar vislabākajiem atgriešanas rezultātiem ierindojas alus iepakojums (91%), kuram seko limonādes (89%) un ūdens iepakojumi (84%).

DIO rīcībā esošie dati liecina, ka jaunā un paplašinātā depozīta sistēmas tvēruma produkcija februārī sastādīja apmēram pusmiljonu iepakojumu – tirgū līdz šim pārsvarā laisti dažādi stiprie alkoholiskie kokteiļi, kā arī pirmie sīrupa iepakojumi un citi alkoholiskie dzērieni PET un skārda iepakojumā. Paredzams, ka līdz ar aprīlī jaunā tvēruma marķēto produktu īpatsvars būtiski pieaugs.

Iedzīvotāji labprāt izvēlas ziedot

Ziedošanas iniciatīvas “Ziedo savu depozītu” ietvaros iedzīvotāji taromātos ikdienā novirza nedaudz virs 1% no atgūtās depozīta maksas. Saziedotā summa šobrīd sasniegusi jau 100 tūkstošus eiro, kas tiks novirzīti praktiskas palīdzības sniegšanai Ukrainas bēgļu bērniem, dzīvnieku patversmēs mītošajiem ķepaiņiem, kā arī trūcīgiem senioriem. Jau šobrīd ar Ziedot.lv starpniecību ukraiņu bērniem iegādātas dažādas noderīgas preces, tostarp mācībām nepieciešamie datori un optiskās brilles. Sirmgalvjiem nodrošināti medikamenti, malka u.c. preces, bet vairākiem simtiem pamestu dzīvnieku apmaksāta uzturēšanās patversmēs, lai tie varētu sagaidīt savus jaunos saimniekus.

Aktuālā informācija par depozīta sistēmu pieejama mājaslapā www.depozitapunkts.lv, kā arī “Depozīta punkts” Facebook un Instagram kontos.

Sabiedrība

Ļoti svarīga ziņa ikvienam, kurš ikdienā pārvietojas ar vilcienu

  No 11. jūnija stāsies spēkā vilcienu kustības vasaras grafiks, kurā gaidāmas būtiskas vilcienu kustības izmaiņas...

Jūras krastā pie Ventspils šonakt notikusi traģiska avārija

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 110 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietušas 14 personas un viena gājusi...

Diemžēl svētdien saņemta ļoti skumja vēsts

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 103 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietušas 14 personas un viena gājusi...

Zināmi raidījuma “Latvijas Sirdsdziesma” 15 finālisti un pasākuma norises vieta

  Ir noskaidrotas piecpadsmit dziesmas, kas sacentīsies par titulu – Gada Sirdsdziesma – raidījuma “Latvijas Sirdsdziesma”...
policija

Nepilngadīgai ventspilniecei nolaupīta telefona meklējumos atklāj īstas šausmas

  Pagājušā gada aprīlī Valsts policijā tika saņemta informācija par to, ka kādai nepilngadīgai jaunietei, ventspilniecei...

Vidzemniece 50. kāzu jubilejā vīram sarūpē neaizmirstamu dāvanu

1. jūnijā, pie savas saimnieces – Anitas Ārstnieces no Tūjas – nonāca TV šova SuperBingo Lielā laimes rata spēlē...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 7. jūnijs

  Šī solās būt labvēlīga diena. No rīta atklāsi, ka cilvēki cenšas novirzīt tavus mēģinājumus uzsākt,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. jūnijs

  Planētu stāvoklis ir nelabvēlīgs izbraucieniem, īpaši dienas pirmajā pusē. Arī komunikācija šodien nebūs visveiksmīgākā. Tā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. jūnijs

  Auns Agrs rīts ir labākais laiks uzdevumiem, kas prasa daudz uzmanības un precizitātes. Tie var būt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. jūnijs

  Šodien tu jutīsies enerģijas pārpilns un gatavs darbam. Tomēr mēģini virzīt savu enerģiju radošajā virzienā...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 5.-11. jūnijs

  Nāc, aplūko, kāda šī nedēļa solās būt tieši tev. Ko sola zvaigznes un planētas, bet...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. jūnijs

Pirmā dienas puse sniegs tev laimes un optimisma sajūtu. Veiksme pavadīs jebkurā rīcībā. Šodien tev...

Mājai un Dārzam

Brīdina par apstākļiem trešdien un ceturtdien

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra speciālisti pagarinājuši brīdinājumus par augstu ugunsbīstamību mežos. Tagad tie...

Sinoptiķim Bricim diemžēl nav patīkamu ziņu par laiku šonedēļ un vasaras turpinājumā

  Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors Toms Bricis pirmdienas rītā raidījumā "Rīta panorāma" pastāstījis par šonedēļ...

Laiks pilnībā mainīsies – jaunākās sinoptiķu prognozes 7 dienām!

Jūnijs iesākās ar vēsu un mitru laiku. Dažviet tika uzstādīti jauni aukstuma rekordi, bet Stendes...