Īpaši kokteiļi toksīnu izvadīšanai, ekstrēmas diētas, dārgas tējas un sulu kūres – pavasaris ir laiks, kad jo īpaši aktuālas kļūst dažnedažādas metodes, kas sola atbrīvoties no ziemas periodā uzkrātajiem kilogramiem un veikt ķermeņa atjaunošanu. Lai gan rūpes par veselību, nenoliedzami, ir svarīgas visa gada garumā, pirms ķeries pie dažādām diētām un metodēm, kas sola ātru rezultātu, ir būtiski atšķirt mītus no zinātniskiem faktiem. Ko vērts zināt par detoksikāciju un kas patiesībā palīdz ķermenim attīrīties, skaidro aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane. Pavasara detokss: mīti un realitāte

„Vēlme par sevi parūpēties ir apsveicama un nepieciešama, tikai būtiski darīt to pārdomāti, kritiski izvērtējot ik metodi, lai, labu gribot, nenodarītu sev pāri. Turklāt organisms jau pats nodrošina sev dabisku detoksikāciju, piemēram, aknas, nieres un limfātiskā sistēma nepārtraukti darbojas, lai izvadītu no ķermeņa liekos atkritumus un toksīnus. Līdz ar to speciālas detoksikācijas kampaņas organismam nemaz nav nepieciešamas, bet tas, ko mēs varam darīt, ir palīdzēt organismam gudri – atbalstīt to ikdienā un atteikties no ieradumiem, kas to noslogo vēl vairāk,” stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

Mīti par detoksikāciju

Dažādi nepatiesi mīti par detoksikāciju ir gana plaši izplatīti un bieži vien mēdz balstīties uz nepierādītiem un pat pilnīgi aplamiem apgalvojumiem. Viens no populārākajiem mītiem ir uzskats, ka organisms pats nespēj pilnvērtīgi attīrīties un tam papildus nepieciešami speciāli detoksikācijas produkti vai diētas. Patiesībā aknas, nieres un limfātiskā sistēma nepārtraukti veic toksīnu izvadīšanu, un lielākajā daļā gadījumu papildu attīrīšana nav nepieciešama. Vēl viens mīts ir pārliecība, ka detoksikācijas sulas vai tējas izskalo toksīnus no organisma – patiesībā šādi produkti var radīt tikai īslaicīgu šķidruma zudumu, bet ne ilgtermiņa ieguvumus veselībai. Tāpat nereti tiek uzskatīts, ka strauja detoksikācija uzlabos vielmaiņu, taču krasas diētas un kaloriju ierobežojumi var iedarboties tieši pretēji – palēnināt organisma dabiskos procesus un radīt uzturvielu deficītu.

„Detoksikācijas procesi, kas tiek veikti nepārdomāti, var radīt virkni nevēlamu blakusparādību. Ja cilvēkam ziemas beigās ir vitamīnu un minerālvielu deficīts, detoksikācija var radīt nopietnus riskus, piemēram, papildu nogurumu, imūnsistēmas pavājināšanos, elektrolītu disbalansu, gremošanas traucējumus un hormonālas izmaiņas. Strauji ierobežojot uzturu vai uzsākot intensīvas detoksikācijas metodes, var pasliktināt vispārējo veselības stāvokli, izraisot dehidratāciju, muskuļu krampjus un citus veselības traucējumus. Ja kāds vēlas izmainīt savus uztura paradumus, tam jānotiek pakāpeniski, lai ķermenis spētu pielāgoties. Ātras un drastiskas diētas noved pie bada sajūtas, pārēšanās vai pat gremošanas problēmām,” skaidro Alīna Fleišmane.

Realitāte: kaspalīdz ķermenim attīrīties?

Ķermeņa attīrīšanas process ir saistīts ar vienkāršiem veselīga dzīvesveida paradumiem, ko ikkatram vēlams ieviest savā ikdienā.

Pietiekama ūdens uzņemšana – ūdens palīdz nierēm izvadīt atkritumvielas un uzturēt optimālu organisma darbību. „Pirmais un svarīgākais solis ir nodrošināt ķermenim pareizu ūdens daudzumu – tas veicina vielmaiņu un palīdz izvadīt toksīnus caur nierēm,” uzsver farmaceite.

Sabalansēts uzturs – pietiekama šķiedrvielu, dārzeņu, augļu un veselīgu tauku uzņemšana veicina gremošanu un toksīnu izvadīšanu.

„Attīrīšanās procesā liela nozīme ir B grupas vitamīniem, minerālvielām un antioksidantiem, kas palīdz organismam cīnīties ar brīvajiem radikāļiem un uzlabo imūnsistēmu. Vajadzīgās uzturvielas ir iespējams uzņemt ar pilnvērtīgu ēdienkarti, tomēr nepieciešamības gadījumā, konsultējoties ar veselības speciālistu, diētā var iekļaut atbilstošus uztura bagātinātājus,” piebilst farmaceite.

Kvalitatīvs miegs – miega laikā organisms veic atjaunošanās un detoksikācijas procesus, kas ir būtiski vispārējai veselībai.

Regulāras fiziskās aktivitātes – kustības stimulē asinsriti, limfātisko sistēmu un svīšanu, kas palīdz izvadīt no organisma nevajadzīgās vielas.

Samazināts kaitīgo vielu patēriņš – izvairoties no pārmērīga alkohola, apstrādātu produktu un piesārņotu vielu lietošanas, samazinās slodze uz aknām un citām ķermeņa attīrīšanas sistēmām.

„Rūpēties par organisma veselību nepieciešams droši un pārdomāti. Patiesā detoksikācija ir nevis viena diēta, noteiktu produktu uzņemšana vai ātra, īslaicīga ķermeņa atslodze, bet gan veselīga dzīvesveida principu ievērošana visos gadalaikos,” noslēdz aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

Par Apotheka

Apotheka ir viens no Latvijā vadošajiem un visstraujāk augošajiem aptieku tīkliem, kurā strādā vairāk nekā 500 darbinieki. Ar Apotheka zīmolu šobrīd darbojas vairāk nekā 120 aptiekas visā Latvijā, tostarp diennakts aptieka Rīgā, Brīvības gatvē 230, un aptieka internetā www.apotheka.lv. Apotheka ir atzinīgi novērtēts darba devējs, kas divus gadus pēc kārtas (2020. un 2021. gadā) CV-Online pētījumā ierindots Latvijas labāko darba devēju TOP 50.

Iepriekšējais rakstsRaibākas par dzeņa vēderu: Lieldienu olu krāsošana ar dabiskiem materiāliem
Nākamais rakstsSituācijas, kad izvēlēties badošanos kā tievēšanas metodi var būt veselībai bīstami