Iestājoties siltākam laikam, pastiprinās plūdu draudi. Sagatavošanās pavasara plūdiem ir būtiska, lai samazinātu riskus un aizsargātu sevi, savu ģimeni un īpašumu. Pavasara kaitējumi – kā sagatavoties plūdiem jau laikus

Apkopojam ieteikumus, kā prognozētajiem pavasara plūdiem sagatavoties jau savlaicīgi – izstrādāt ģimenei ārkārtas situācijas plānu, kas ietver evakuācijas maršrutus, parūpēties par savām mantām, sekot līdzi prognozēm un pārliecināties, vai īpašumam ir atbilstošs plūdu apdrošināšanas segums.

 

Sagatavo savu ārkārtas situācijas komplektu

Ja plūdu dēļ ir jāpamet savs mājoklis, laikus jāsagatavo līdzi ņemamās mantas, lai evakuācijas laikā nesāktos haoss, kas situāciju tikai pasliktinās. Evakuācijas laikā necaurlaidīgā iepakojumā jāiesaiņo dokumenti, nauda, vērtslietas, kabatas lukturītis, medikamenti, apģērbs un apavi. Sagatavojiet evakuācijai izmantojamos transporta līdzekļus (automašīnas, traktorus u.c.) un peldošos līdzekļus (laivas, plostus u.c.). Savlaicīgi jānodrošinās arī ar rezerves baterijām un jāuzlādē mobilie telefoni, lai nepieciešamības gadījumā būtu iespēja sazināties ar glābšanas dienestiem, zvanot uz 110. Atbildīgie dienesti parūpēsies par evakuāciju un nogādās ikvienu drošā vietā.

Laba prakse ir vienmēr mājās turēt pietiekami daudz pārtikas, ūdens un medikamentus, lai ārkārtas situācijā pietiktu vismaz 3 dienām. Ūdens padeve var būt pārtraukta vai nedroša dzeršanai, un, pārtraucot elektrības padevi, var būt nepieciešama pārtika, kas nav jāgatavo un jāsilda. Katram gadījumam mājās rezervei nepieciešamas arī baterijas, segas, lukturīši un pirmās palīdzības aptieciņa.

 

Rūpēs par mājokli un sevi – komunikācijas plāns kā labākais draugs

Savu mājokli mēs bieži uzskatām par drošības saliņu, kas pasargās no visām vētrām un negaisiem. Plūdu laikā šis teiciens iegūst jaunu un pavisam reālu nozīmi – ja jums ir pieejami smilšu maisi vai citi materiāli, izmantojiet tos, lai pasargātu savu mājokli no plūdu ūdeņiem. Pārvietojiet mantas no pagrabtelpām un pirmajiem stāviem, uz augšējiem stāviem vai bēniņiem, nostipriniet pagalmā un mājas tuvumā esošos priekšmetus. Plūdu bīstamības teritorijās dzīvojošajiem jau laikus ieteicams ieskatīties sava mājokļa apdrošināšanas segumā un pārliecināties, vai tajā ir iekļauts plūdu risks. Savukārt, ja vēl tikai izvērtējat apdrošināšanas piedāvājumus savam mājoklim, ir svarīgi, lai apdrošināšanas segumā ir iekļauti arī pārvākšanās un mājokļa īres izdevumi, kas var lieti palīdzēt, ja bojātajā īpašumā notiek remontdarbi.

“Tāpat nevajadzētu aizmirst par mantas apdrošināšanu, jo ūdens nodara postu ne tikai mājokļa strukturālajiem elementiem, bet gan visam, kas stājas tā ceļā, tai skaitā mēbelēm, apģērbiem, elektroiekārtām u.c. Mantas apdrošināšana var būt kā glābējriņķis pēc plūdu nodarītajiem postījumiem,” uzsver Gjensidige Latvija vadītāja Sanita Glovecka.

Savukārt komunikācijas plānā jāiekļauj visa informācija, kas būs noderīga, ja iestāsies plūdu draudi. Ārkārtas situācijas gadījumā ir svarīgi spēt sazināties ar ģimeni un draugiem. Neatkarīgi no tā, vai ir norādīta konkrēta persona, ar kuru sazināties, lai saņemtu jaunāko informāciju par situāciju, vai droša vieta, kur satikties ar ģimenes locekļiem, plāna izstrādāšana sniegs mieru, ja tomēr iestāsies ārkārtas stāvoklis, un plāns novērsīs haosu.

Gatavojot savu ģimeni un īpašumu dabas katastrofām, jāņem vērā arī mājdzīvnieki un mājlopi. Pārliecinieties, ka mājdzīvnieki ir atpazīstami ar vārda birku vai mikročipu, vai katram gadījumam ir līdzi viņu fotogrāfija, kas uzņemta nesen , un ka mājdzīvnieku reģistri ir aktuāli. Labākais veids, kā pasargāt savu mājdzīvnieku, ir iepriekš pārvietot to uz drošāku vietu. Var  aizvest dzīvniekus pie radiniekiem, draugiem, uz dzīvnieku novietnēm vai uz pagaidu dzīvnieku patversmi, vai evakuācijas centru, kurā pieņem dzīvniekus.

 

Sekojiet līdzi jaunākajām prognozēm

Zināšanas ir spēks, un plūdu laikā šis spēks ir nepieciešamāks kā jebkad agrāk, tāpēc ir jāseko līdzi jaunākajai informācijai, jo plūdu laikā ir iespējama krasa situācijas un laikapstākļu maiņa. 

Tiem iedzīvotājiem, kuru apdzīvoto vietu  ir skāruši plūdi,  aktuālāko informāciju sniegs pašvaldība. Ziņām par plūdu apdraudētajām teritorijām var sekot līdzi Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra tīmekļa vietnē. Informācija, kā rīkoties tad, kad plūdi jau ir skāruši jūsu īpašumu, pieejama Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) mājaslapā.

VUGD uzsver, ka iespējamo plūdu zonā dzīvojošajiem ir jābūt gataviem nepieciešamības gadījumā atvienot elektrisko strāvu. Ir laikus jāparūpējas par vecāka gadagājuma cilvēkiem, bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī slimniekiem. 

Pavasara kaitējumi – kā sagatavoties plūdiem jau laikus

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsDienā – viens, naktī – cits sejas krēms? Kāpēc tas ir būtiski un ar ko tie atšķiras
Nākamais rakstsJauni notikumi risinājušies repera Ozola dzīvē