Noslēgšanās no apkārtējiem, izvairīšanās no sarunas ar vecākiem, draugu satikšana arvien retāk vai viegla agresija – ne vienmēr šīs būs kādas pusaudžu vecumposmam raksturīgas krīzes pazīmes. Samsung “Solve for Tomorrow” partneri Pusaudžu resursu centrā komentē, kādos gadījumos vecākiem īpaši jāpievērš uzmanība krasām izmaiņām bērna uzvedībā, un, iespējams, pat jāmeklē speciālistu palīdzība.

Viegla aizkaitināmība, slikts garastāvoklis un skumjas ir dabiskas emocijas, ko var izjust ikviens. Taču ja sliktais, bēdīgais noskaņojums ir ilgstošs, un parādās arī citas izmaiņas uzvedībā vai raksturā, tas var liecināt par pirmajām depresijas pazīmēm. Izmaiņas bērnu un jauniešu uzvedībā var būt pirmās mentālās veselības pasliktināšanās pazīmes, un tās var novērot gan skolā, gan ģimenē, gan arī ikviens apkārtējais. Kādiem gadījumiem jāpievērš īpaša uzmanība?

 

Ilgstoši slikts noskaņojums un augsta paškritika

Bērni un jaunieši dažādos vecumposmos piedzīvo izmaiņas raksturā un uzvedībā, un tas saistītās ar dabisku attīstību un pieaugšanu. Izmaiņas var izraisīt dažādas emocijas, taču apkārtējiem būtu jāpievērš uzmanība, ja bērns šķiet bēdīgs, vientuļš vai dusmīgs ilgstošā laika periodā, un šādām sajūtām nav racionāla pamata, kā arī tās nemainās apkārtējo notikumu rezultātā. Īpašas, vieglāk uztveramas pazīmes ir pēkšņa, regulāra sūdzēšanās, pārāk augsta paškritika un zems pašvērtējums. Tas var izpausties arī negatīvos apgalvojumus par sevi, piemēram, “es to nevaru izdarīt”, “man nekas nesanāk”, “ar mani neviens negrib draudzēties” u.c.

 

Enerģijas un dzīvesprieka trūkuma

Ja šķiet, ka jūsu bērnam arvien samazinās enerģijas līmenis ikdienas aktivitātēm, bērns bieži jūtas noguris, kā arī hobiji vai nodarbes, kas iepriekš sagādājušas prieku, vairs neizraisa ne tuvu tādas emocijas, tas var liecināt par bērnu depresiju. Protams, jāpārbauda arī kopējais bērna veselības stāvoklis, taču intereses zaudēšana par iemīļoto hobiju ir pazīme, kas jāizvērtē ļoti kritiski.

 

Izmaiņas apetītē, slikts miegs un sāpes

Bērni, kuru mentālā veselība pasliktinās, mēdz piedzīvot apetītes trūkumu, vai, tieši pretēji – krasu pieaugumu. Satraukumi, skumjas un pārdzīvojumi ietekmē miega režīmu. Bērns var pastāvīgi būt neizgulējies, vai justies noguris arī pēc pietiekama miega ilguma. Šādos gadījumos bērna uzvedībai un sajūtām jāpievērš pastiprināta uzmanība. Regulāras, neizprotamas sāpes arī var būt viena no pazīmēm, ka ir pasliktinājusies bērna mentālā veselība (ja izslēgti dažādi citi veselības faktori).

“Vecāki bērna uzvedībā var novērot pastāvīgu nogurumu, izteiktas garastāvokļa svārstības, intereses zudumu par aktivitātēm, kas iepriekš sagādājušas prieku, izolēšanos no sociāliem kontaktiem, kas ietekmē jaunieša funkcionēšanu ikdienā. Kā ļoti nopietnus signālus jāņem vērā paškaitējumu, panikas lēkmes, vielu lietošanu un citu destruktīvu uzvedību, kas var liecināt par nopietnām grūtībām jaunieša ikdienā. Šādos gadījumos nepieciešams nekavējoties konsultēties ar speciālistu,” norāda Bērnu un Pusaudžu resursu centra klīniskā psiholoģe Elīna Bārtule.

Laicīga vēršanās pēc palīdzības var palīdzēt bērnam izprast savas sajūtas, mazināt ieilgušo atrašanos nelāgā noskaņojumā un izvairīties no nopietnākām veselības problēmām. Šādos gadījumos īpaši svarīgs būs vecāku atbalsts un sapratne, kā arī situācijas normalizēšana.

Sabiedrība

Lai sveces liesma neatstāj bez iedzīves

  Bez uzraudzības atstātas sveces ik gadu Latvijā izraisa vairākus desmitus ugunsgrēku. Aizpērn sveces bijušas par...

Glābēji šorīt nākuši klajā ar svarīgu norādi!

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 29. novembra plkst. 6.30 līdz 30. novembra plkst. 6.30, Valsts...

Mazgadīgi noziedznieki Rīgā nozog nomas auto – viss beidzas ar smagu avāriju Valmieras pusē

  Šī gada 24. novembrī Valsts policija aizturēja trīs nepilngadīgas personas, kuras Rīgā bija nozagušas nomas...

Ļoti nopietni brīdina autovadītājus: šovakar un rīt no rīta braukšanas apstākļi būs īpaši sarežģīti!

  Atbilstoši meteorologu prognozēm, šovakar visā valsts teritorijā stipri snigs, līdz ar ko ceļi būs sniegti,...

Šausmu lietas gaismā nākušas Pededzē: Sabrauc velosipēdistu, bet līķi noslēpj

Šī gada 13. oktobrī ap pulksten 13.40  Pededzē notika ceļu satiksmes negadījums, kur automašīnas vadītājs...

Noslepkavotā uzņēmēja dēls: strīds bija par auto stāvēšanu

Gaidām atbildīgu policijas darbu un tiesu, bet slepkavībā aizdomās turētā tuvinieku stāstītajam par notikušo –...

Horoskopi un Testi

HOROSKOPS 2023. gada DECEMBRIM

  Ziemīgais mēnesis - decembris - tepat aiz stūra, vai tas būs sniegoti balts? Kamēr gaidām...

Horoskops ceturtdienai, 30. novembrim

  Auns Šodien būsi izsists no sliedēm. Grūtības sagādās koncentrēšanās uz darāmo, vienlaikus saglabāsies risks izdegt. Centies...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Auns Šodien būsi izsists no sliedēm. Grūtības sagādās koncentrēšanās uz darāmo, vienlaikus saglabāsies risks izdegt. Centies...

TESTS PĀRIEM: Cik labi tu pazīsti savu partneri?

Palūdz savu partneri un aizpildiet pāru testu. Cik daudz jūs zināt viens par otru? Vai...

Tavs nedēļas horoskops 27. novembrim – 3. decembrim

  Šajā nedēļā mēs pavadīsim novembri un sveicināsim ziemas pirmo mēnesi - decembri. Tas nekas, ka...

Horoskopi trešdienai, 29. novembrim

  Auns Šajā dienā tevī mītošā uguns degs ar pamatīgu liesmu, līdz ar to būsi enerģijas un...

Mājai un Dārzam

Nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par ceturtdien gaidāmo laiku. 30.11.2023. dienā turpinās snigt,...

Latviju šajās stundās sasniegusi plaša nokrišņu zona; izskan nopietni brīdinājumi

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs brīdina par laiku šovakar un naktī. 29.11.2023. pēcpusdienā no dienvidaustrumiem...

Nopietni brīdina par laiku vakarā un naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku trešdienas vakarā un naktī uz...