Žaklīna Stokdeila uzzināja, ka viņas meitai Islai Edvardsai pēc kārtējās redzes pārbaudes skolā tika diagnosticēta Battenas slimība. Tas ir rets ģenētiskais stāvoklis, kas bērnībā izraisa demenci, aizkavētu attīstību, krampjus, aklumu un pat priekšlaicīgu nāvi.

Kāda mamma uzzināja, ka viņas meitai ir nāvējoša slimība, kas izraisa demenci pēc tam, kad meitene piedalījās kārtējā redzes pārbaudē savā skolā.

Žaklina Stokdeila aizveda savu meitu Islu Edvardsu uz acu pārbaudi, kur tika atklāts, ka meitenei nepieciešamas brilles, jo ir pasliktinājusies redze.

Taču māte bija satriekta, kad izrādījās, ka briļļu nēsāšana ir tīrais nieks, salīdzinājumā ar diagnozi, kas tika uzstādīta. Islai tika diagnosticēta Batten slimība, reta ģenētiska slimība, kas bērnībā izraisa demenci, aizkavētu attīstību, krampjus, aklumu un pat priekšlaicīgu nāvi.

Battena slimība ir viena no visizplatītākajām bērnības demences formām. Tā izraisa progresējošu smadzeņu šūnu bojāšanos un virkni smagu simptomu, piemēram, spēju staigāt un runāt zudumu.

“Šobrīd nekas neliecināja par to, ka Islai kaut kas nebūtu kārtībā. Viņas redze lielos attālumos bija nedaudz neskaidra, taču nekas neparasts bērnam, kuram acu pārbaude bija uz robežas ar briļļu nepieciešamību,” skaidroja 34 gadus vecā Stokdeila.

Tika uzņemti Islas acu attēli, un nozīmēta vizīte pie speciālista. “Ārsti apstiprināja, ka Islai ir agrīnas bērnu makulas (neliels apgabals, kurš atbildīgs par centrālo redzi, tas ir, redzes asumu, krāsu redzi un sarežģītu formu) deģenerācijas pazīmes, un, lai noteiktu cēloni, būs jāveic ģenētiskais tests. Ārsti paņēma paraugu no viņas mutes un nozīmēja mums pēcpārbaudi augustā, kad būs ģenētiskā testa rezultāti,” sacīja Stokdeila.

“12. augustā man teica, ka Islas ģenētiskais panelis ir bijis pozitīvs attiecībā uz neironu ceroīdu lipofuscinozes diagnozi. Pēc papildu paskaidrojumiem mēs uzzinājām, ka šī slimība ir vairāk pazīstama kā CLN3 Batten slimība, ļoti reta, ārkārtīgi nežēlīga un letāla slimība bez iespējām to izārstēt. Man teica, ka Isla ļoti drīz pilnībā zaudēs redzi, attīstīsies bērnības demence un epilepsija, ka viņas garīgā apziņa sāks pasliktināties, un arī viņas fiziskās spējas sāks pasliktināties. Dzīves ilgums bērnam ar CLN3 bija noteikts – pusaudža gadi, labākajā gadījumā agrīni divdesmit,” stāstīja Stokdeila.

“Battena slimība ir briesmīga; tā ir viena no daudzām smagajām, briesmīgajām slimībām, kas skar zīdaiņus un bērnus. Tā sākas lēni un pēc tam strauji progresē,” sacīja Dr. Džošs Bonkovskis, Pediatrijas neiroloģijas nodaļas vadītājs un Bērnu primārā personalizētā centra medicīnas direktors. “Biežākās agrīnās pazīmes var būt attīstības atskaites punktu trūkums vai faktiski pagrieziena punktu zaudēšana. To sauc par attīstības regresiju. Dažos gadījumos bērns vai zīdainis var zaudēt redzi un sākt sadurties ar lietām, var rasties krampji vai kļūt ļoti nestabils ar grūtībām staigāt,” skaidro ārsts.

Dr. Bonkovskis uzsvēra, ka šajā laikā ir svarīgi atbalstīt ģimenes, jo ceļš uz ārstēšanu var būt “biedējošs, taču zināt, ka jūs to nedarāt viens – tam ir liela nozīme”.

Islas māte par savām sākotnējām bailēm piebilda: “Vienkārši nebija nekādu pazīmju, ka viņa būtu kaut kas cits kā ideāla, normāla maza meitene. Man bija jānāk mājās, jāapsēžas kopā ar ģimeni un jāpaziņo viņiem šīs ziņas, tas bija šausminošs laiks. Mēs nekad neesam par to runājuši ar Islu, un joprojām jūtu, ka nevienam bērnam nevajadzētu uzņemties tik sarežģītas diagnozes emocionālo smagumu.”

Kopš Islas diagnozes pirms diviem gadiem, tagad 10 gadus vecā meitene ir zaudējusi 90 procentus no redzes. Pašlaik viņa apgūst Braila rakstu, bet viņas ģimene viņas redzes traucējumus raksturo kā spēku, nevis vājumu.

“Mēs esam tik lepni par to, kur Isla atrodas šodien,” sacīja māte. “Viņa ir zaudējusi ievērojamu daļu redzes kopš 2021. gada, un viņai ir palikuši aptuveni 10 procenti. Taču viņai joprojām patīk visas tās pašas aktivitātes, piemēram, peldēšana, dejas, videospēles, un viņa ir pielāgojusies savam pašreizējam redzes līmenim. Mēs neuztveram Islas redzes zudumu kā skumju apstākli vai kaut ko, kas viņā ir salauzts. Mums ir tik svarīgi, lai viņa zinātu, ka viņas redzes traucējumi nav kaut kas tāds, kas viņu padara mazāk vērtīgu. Ja kas, tad tas padara viņu stiprāku, viņa ir vēl pārsteidzošāka persona, un mēs nevarētu būt lepnāki par to, kas viņa ir. Redzes pasliktināšanās ir vienīgais šīs slimības simptoms, ko viņa fiziski izjūt, un mēs cīnāmies ar visu, kas mums ir jādara, lai nodrošinātu, ka tā arī paliek. Diagnozes dienā mums teica, ka šī diena ir veselīgākā diena, kāda Islai jebkad būs,” atklāja māte.

Ģimene ir dalījusies ar Islas stāstu Facebook lapā ar nosaukumu “Isla’s Faith: Isla Edwards’ Fight Against CLN3 Batten Disease”, un ir saņēmusi milzīgu atbalstu no vietējās kopienas, kas savāca 18 000 USD (nepilni 17 tūkstoši Eur), lai palīdzētu segt medicīniskās izmaksas grūtajā laikā.

Sabiedrība

Valmierietis piedzīvojis savu laimīgo stundu un piepildīs sapni

  Rudens izvērties īpaši veiksmīgs kādam valmierietim, kurš Simtgades loterijas biļetē atklājis 10 000 eiro. Laimīgā biļete iegādāta Narvesen, Liepājas ielā...

Iespaidīgi jaunumi visiem “Rimi” pircējiem

Atbalstot klientus, kuri ikdienā iepērkas Rimi veikalos, Rimi attīsta klientu lojalitātes programmu un līdz 31. decembrim visā Baltijā ievieš daudzpakāpju Mans Rimi uzkrājumu...

Prognozes šai nedēļai iepriecinošas, tomēr ne tikai

Arī tuvākajās dienās gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Darba nedēļa iesāksies mierīga, taču jau otrdien vakarā pietuvosies...

Policisti izrādās viltīgāki pat par acīgiem mazpilsētas šoferīšiem

Satiksmes uzraudzībai no gaisa Valsts policija izmanto dronus arī pilsētās Vidzemē un Latgalē, un šis...

Glābēji aizvadījuši visai spraigas brīvdienas, vairāki izglābtie

  Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 15. septembra plkst. 6.30 līdz 18. septembra plkst. 6.30, Valsts...

Smagā četru auto avārijā netālu no Ventspils bojāgājušais un vairāki ievainotie

Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 117 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietušas 29 personas un viena gājusi...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. septembris

Romantiskajā dzīvē dominēs praktiskums, kas atsevišķos gadījumos nāks tikai par labu. Emocionāli jutīsies droši un...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. septembris

  Tev priekšā ir pārsteigumu pilna diena! Prāts valdīs pār sirdi, kā rezultātā ik viens būs...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai: 18.-24. septembris

  Jau zināms, ka šonedēļ daba mūs palutinās ar skaistu atvasaru un siltu laiku! Nāc, aplūko,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. septembris

Dienas pirmajā pusē kļūsi pašpārliecinātāks. Spēsi veiksmīgi atrisināt visas problēmas, kas saistītas ar mājām, ģimeni...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. septembris

  Šī būs labvēlīga diena dažādām mākslas izpausmēm. Pat visparastākās dzīves situācijas spēsi uzlūkot daudz radošākā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. septembris

  Šī diena solās būt entuziasma un mīlestības pilna. Gaisā virmos pozitīva enerģija un komunikācija ar...

Mājai un Dārzam

Pat +22…+27 grādi! Sinoptiķis pastāsta, kuras būs siltākās nākamās nedēļas dienas

  Sinoptiķis Jānis Trallis vietnē "X" stāsta par šonedēļ gaidāmo - siltums būs patiesi iespaidīgs, īpaši...

Atkal kļūs siltāks, taču ir arī sliktas ziņas

Arī tuvākajās dienās gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Darba nedēļa iesāksies mierīga, taču jau otrdien vakarā pietuvosies...

Sinoptiķiem ir jaunas zinās par turpmāko – prognoze 7 dienām!

Tuvākajās dienās un jaunnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi. Piektdiena un sestdiena būs lielākoties saulainas,...