Ar skumjām paziņojam, ka 2020.gada 12.februārī mūžībā aizgājis kino režisors un operators, Viestura ordeņa kavalieris Aleksandrs Demčenko –  ar spilgtu talantu, radošu azartu un drosmi apveltīts kino profesionālis.  Viņš ir paveicis patiesi daudz, īpaši mūsdienu frontes operatoru darbā, pārstāvot demokrātisko spēku intereses, vairojot patiesu informāciju medijos par kritiskajām politiskajām norisēm un situācijām.

Viņš ir dzimis Dņepropetrovskā, Ukrainā, kur 1974.gadā absolvējis Teātra mākslas skolu režisora specialitātē, bet 1987.gadā ieguvis režisora diplomu Ļeņingradas Valsts teātra, mūzikas un kinematogrāfijas institūtā televīzijas un televīzijas mākslas filmu specialitātē.

Aleksandrs Demčenko 1980.gadā ieradās Rīgā, lai pievienotos slavenajai Ulda Veispāla kaskadieru grupai, kuras sastāvā filmējies daudzās filmās. Paralēli 1980.- 1985.gadā strādājis Rīgas kinostudijā par gaismotāju. 1985.gadā uzsāk režisora asistenta darbu izcilā dokumentālista Jura Podnieka filmēšanas grupā, piedaloties filmu „Veļ Sizifs akmeni” (1985.), „Vai viegli būt jaunam”(1986.), „Mēs”(1989.), „Impērijas gals” (1991.) un citu veidošanā. Kad Podnieka grupa astoņdesmito gadu beigās sāka filmēt PSRS karstajos punktos, Demčenko uzsāka darbu arī ar operatora kameru. Tieši viņš 1991.gada janvārī Viļņā uzņēma un izglāba kadrus, kas visai pasaulei pavēstīja par tanku un demonstrantu asiņaino sadursmi pie Viļņas televīzijas, par ko apbalvots ar Lietuvas Repulikas medaļu „13.janvāra sudraba piemiņas medaļa”. Pēc Viļņas grupa atgriezās uz Rīgas barikādēm, kur filmēja arī skarbo apšaudi Bastejkalnā 20.janvārī. Aleksandra Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes Nr ir 566.

1986.gadā notika Černobiļas AES 4.bloka katastrofa, kuru, protams, vairākkārt (8x) filmēja arī Jura Podnieka grupa. Uzfilmētais unikālais materiāls izmantots filmā „Mēs” un arī citās. Aleksandrs Demčenko saņēma starojumu un no tā radās vēlākās veselības problēmas. 2006.gadā apbalvots ar Viskrievijas patriarha goda rakstu par veikto darbu Černobiļas AES seku likvidācijas dokumentēšanā un ”Goda zīmi” par lielu personīgo ieguldījumu informācijas atspoguļošanā masu medijos, aktīvu sabiedrisko darbu, sakarā ar Černobiļas AES avārijas 20. gadadienu.

1987.- 1990.gadā Demčenko filmēja Karabahas karadarbības sākumu, zemestrīces seku likvidēšanu Ļeņinakanā, Kirovokanā, Spitakā. 1991.- Augusta puča notikumu hroniku, asiņaino notikumu hroniku Tbilisi u.c. 1992.- 1998.- kara darbību Čečenijā, Abhāzijā, Dienvidslavijā, Bosnijā – pirmās Latvijas Republikas IFOR rotas ietvaros, sacelšanos Dušanbē (Tadžikijā) un citus notikumus.  Līdz 2008.gadam piedalījies arī daudzu Latvijas filmu veidošanā kopā ar režisoriem Antru Cilinsku, Pēteri Krilovu, Dzintru Geku un citiem, kā arī pašaizliedzīgi rūpējies par Jura Podnieka piemiņas kopšanu.

1990.gadā apbalvots ar kino profesionālo medaļu „Lielais Kristaps” par labāko režisora asistenta darbu filmās „Krustaceļš” (1990.) un „Mēs” (1989. BBC filma par PSRS un tās sabrukšanu 5 sērijās). 1991.gadā viņam piešķirta medaļa „Lielais Kristaps” par drosmi un pašaizliedzību filmēšanas procesā.

2009.gadā kļuvis par Latvijas Republikas Viestura ordeņa kavalieri par drosmi un pašaizliedzību Baltijas valstu neatkarības atgūšanā.   

Saša bija aizrautīgs, uzņēmīgs, asprātīgs un draudzīgs kolēģis. Viņa vīrišķīgajā aizvējā  bija silti un droši. Saša bija cīnītājs… līdz pēdējam elpas vilcienam.
Lai viegls ir Aizsaules ceļš…

Izvadīšana  2020.gada 19.februārī plkst. 14:00 no Rīgas I Meža kapu kapličas.

Ar dziļāko līdzjūtību tuviniekiem, draugiem un kolēģiem –                            
Ieva Romanova , Latvijas Kinematogrāfistu savienība

Sabiedrība

Dānijas puse atzīst: K. Misāne jāizdod Latvijai

  Dānijas tiesa apstiprinājusi Dānijas ģenerālprokurora lēmumu atcelt Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai, vēsta Latvijas Televīzijas...

Unikāls atradums uziets Lielajos kapos Rīgā

  Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas meži” daļas “Dārzi un parki” Rīdzenes iecirkņa teritorijas apsaimniekošanas speciālisti Lielo kapu...

Trešdienas vakarā uz Valmieras šosejas notikusi nepatīkama sadursme – VIDEO

  Kā vēsta aculiecinieks, vēlā trešdienas vakarā uz Valmieras šosejas (posmā Ragana - Inciems) notikusi sadursme...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/marian rodriguez m./CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. februāris

  Šodien svarīgi būs censties pēc iespējas veiksmīgi atrisināt dažādas negatīvās tendences, kas varētu rasties no...
Foto:Pexels.com/Brenda Timmermans/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. februāris

  Planētu mijiedarbība šodien prognozē dažādas cīņas ar savām personīgajām attiecībām, iespējami iekšējie konflikti pašam ar...
Foto:7-themes.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. februāris

  Ko zvaigznes mums sola otrdien, 18. februārī?     Auns Auni mēdz būt neuzmanīgi un nevērīgi pret citiem savas...

Mājai un Dārzam

Foto:Flickr.com/FHKE/CC

Iestājies meteoroloģiskais pavasaris, tomēr februāra beigās laiks jūtami mainīsies

  Latvijā sācies meteoroloģiskais pavasaris, atsevišķos reģionos meteoroloģiskajai ziemai neiestājoties. Savukārt pēc aktuālajām prognozēm turpmākajās nedēļās...

Brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina: 17.02.2020. vakarā daudzviet Latvijā saglabāsies dienvidrietumu vējš...
Foto:Pexels.com/Flavia Marques/CC

Diemžēl nav labu ziņu par gaidāmo laiku šonedēļ

  Arī šajā nedēļā laika apstākļus noteiks ciklonu darbība - gaidāmas spēcīgas vēja brāzmas un nokrišņi....