Covid-19 epidēmijas ierobežošanai Latvijā aizliegta cilvēku pulcēšanās. Lai turpināt strādāt varētu tie, kam attālināts darbs nav iespējams, noteikti izņēmumi. Gulbenes, Smiltenes un Limbažu pašvaldībās infekcijas draudus neuztver nopietni un šo izņēmumu izmanto, lai rīkotu klātienes mācības, svētdien vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

 

Gulbenes kultūras centrā uz semināru pulcējas novada kultūras darbinieki. Blakus esošā policija neko iesākt nevar, jo pasākumu saskaņojusi vietējā pašvaldība. Tā uzskata, ka apmācības ir darba pienākumu pildīšana un tādēļ nav aizliegtas.

Ārkārtas situāciju Latvijā izsludināja 12. martā. Valdība aicināja visus, kam tas iespējams, strādāt no mājām. Sākumā aizliedza izklaides pasākumus ar vairāk nekā 50 apmeklētājiem. Kad iedzīvotāji ar koronavīrusu sāka inficēties Latvijā, nevis tikai atveda no ārzemēm, aizliedza pulcēties vairāk par divām personām. Izņēmums – tie, kas citādāk nevar veikt darba un dienesta pienākumus.

Gulbenes novada kultūras darbinieki bija pārsteigti, kad no vietējās Kultūras pārvaldes vadītājas saņēma e-pastu par plānotām apmācībām trīs dienu garumā. Kursa nosaukums: “Kultūras procesu inventarizācija novadā un restarts pēc krīzes. Personīgs pieskāriens.” Organizatori apzinājās, ka īsti pareizi pulcināt cilvēkus šajā laikā nav, un ielūguma noslēgumā iekļāva brīdinājumu.

Gulbenes novada Kultūras pārvaldes vadītāja Gundega Ķikuste:

“Es ticu, ka paši to lieliski saprotat, bet atgādinu, lai ir nepārprotami – liels lūgums neafišēt šo kursu apguvi uz āru, bet paturēt to cieši starp mums. Esmu saskaņojusi to ar vadību, bet, ņemot vērā pastāvošos ierobežojumus, neapdraudam paši sevi un neradām riskus piesaistīt nevajadzīgu uzmanību no nesaistītām personām. Nekādi posti “Facebook” vai informācijas izplatīšana citām personām – šis attiecas tikai un vienīgi uz mums, tāpēc šī informācija nedrīkst aiziet tālāk par mums. Šis norādījums ir strikts un ievērojams obligāti.”

Pirmā apmācību diena bija paredzēta šo trešdien. Īsi pirms noteiktā laika apmeklētajiem slēgtajā Gulbenes kultūras centrā sāk ierasties novada saviesīgās dzīves organizatori. Kultūras pārvaldes vadītāja vēl sagādā pienu kolēģu rīta kafijai. Kad atbrauc arī semināra vadītājs Kārlis Anitens, kultūras centra durvis aizslēdz.

Darbiniece: Ko jūs gribējāt?

NP: Sakiet, jums pasākums notiek šodien?

Darbiniece: Nē.

NP: Nenotiek? Desmitos nebija šodien?

Darbiniece: Nu, ko jūs gribējāt?

NP: Gribējām uzzināt, vai viņš notiek.

Darbiniece: Nenotiek.

100 metru attālumā atrodas Valsts policijas iecirknis. Likumsargi pieļauj, ka seminārs notiek noteikumos pieļautajos rāmjos, taču sola pārbaudīt.

Valsts policijas Gulbenes iecirknis:

Ja tur tiek ievērotas visas distances, tad jau apmācības, kā es saprotu, var notikt. Bet mēs pārbaudīsim.

Valsts policijas darbiniece atnāk pārliecināties, kā kursanti ievēro distanci, taču uzzina, ka nekādas mācības kultūras centrā nenotiek. 

Valsts policijas darbiniece

Es biju iegājusi kultūras centrā, tur ir tās trīs darbinieces, garderobistes, kuras paskaidroja, ka nekas nenotiek, kultūras centrs ir ciet. 

Policiste līdz galam nenotic kultūras centra darbiniecei, un pagrīdes mācības tiek atklātas. Centra lielajā zālē atrodas ap 20 cilvēkiem.

Policiste: Tiesības apskatīt zāli man ir, ja nē, es tūlīt izsaukšu…

Darbiniece: Es tikko kā atnācu uz dežūru, es tiešām nezinu.

Policiste: Izrādās, ka neesat jūs tikai trīs.

Darbiniece: Nē, šiten mēs esam.

Policiste: Bet pārējās telpās? 

Policiste: Labdien, valsts policija. Kas par pasākumu?

Gundega Ķikuste: Tas nav pasākums, valstī noteiktajā kārtībā organizējam mācības. 

Policiste: Ejam paskatīties, vai ir attālumi.

Lūdzu, droši, nāciet iekšā, skatieties attālumus.

Ķikuste: Jā, tas ir saskaņots ar vadību. Lienīte Reinsone, Normunds Audzišs.

NP: Pēc ārkārtējās situācija likuma pasākumi vispār ir aizliegti.

Ķikuste: Tas nav pasākums. Tā ir lekcija, tā ir kultūras darbiniekiem lekcija. Smiltenes novadā viņa ir bijusi, Jelgavas novadā, nākamajā nedēļā viņa būs Limbažu novadā. 

Kā vēlāk informē Valsts policija, likumsargi par fiksēto uzsākuši administratīvo lietvedību, tagad notiek faktu pārbaude. Semināra norisei dota Gulbenes mēra un izpilddirektores atļauja.

LIENĪTE REINSONE Gulbenes novada domes izpilddirektore

Lekciju vai apmācību cikls darbiniekiem bija ieplānots pēc nosaukuma un satura citāds, un arī ne ar šo lektoru, bet šobrīd arī pamanoties ārkārtējai situācijai, šis lektors piedāvā ļoti trāpīgu semināra, trāpīgas semināra tēmas, šis cikls ir triju nodarbību cikls. Un attiecīgi semināru tēmas ir par to, kā organizēt kultūras dzīvi pēc ārkārtējās situācijas beigām, par to, kā plānot pasākumus ārkārtējās situācijas laikā, kad ir noteikti ierobežojumi un nav iespējami lieli masu pasākumi.

Mēs tomēr vilkām lielas paralēles ar šobrīd esošo komiteju un domes sēžu kārtību, saprotot arī, ka deputātu skaits pašvaldībā ir 17 deputāti. Mums gan jāsaka, ka šajā mēnesī ļoti veiksmīgi izdevies atrisināt attālinātu sēžu kārtību, tādējādi ļoti veiksmīgi arī ievērojot visus distancēšanās noteikumus arī kopumā drošību garantējot gan deputātiem, gan arī darbiniekiem, kas nāk uz sēdēm ziņot par konkrētiem jautājumiem. Un līdz ar to faktiski situācijā, ja mēs ar sistēmu palīdzību nebūtu, mums nebūtu iespējams nodrošināt šīs te komitejas sēdes un domes sēdes, pastāvētu iespēja, kas ir pieļaujama, organizēt sēdi klātienē, bet ievērojot visus nosacījumus. Līdz ar to mēs tiešām vilkām paralēles un devām atļauju šim lekciju semināram, un tāds bija lēmums.

Valdības rīkojumā par ārkārtas stāvokli aizliegts viss izglītības process klātienes formā. Taču pašvaldības juristi  secinājuši, ka mācības var nosaukt arī par darba pienākumu pildīšanu. Seminārs Gulbenē turpināsies nākamajā nedēļā.

NORMUNDS AUDZIŠS Gulbenes novada domes priekšsēdētājs (ZZS)

To nosaka Ministru kabineta noteikumi 4.5.24 punkts, kurā to var izlasīt.

NP: Tātad šis pasākums bija tā kā darba pienākumi.

Viņš ir obligāti pienākums, protams, tas nav nekādā veidā izklaides pasākumus.

Tieši caur šo Ministru kabineta punktu, kas pieļauj šāda veida organizēšanu, cilvēku sanākšanu darba pienākumu izpildes vajadzībām. Mēs arī skatījāmies, lai mēs neko nepārkāptu. Jo pēc būtības darbā mēs jau arī atrodamies vairāk nekā divi cilvēki un tuvāk nekā divi metri. Darba pienākumu izpildīšanā ir pieļaujami šie pārkāpumi – kā normāli būtu -, bet ir šie izņēmumi.

Pašvaldību darbu uzraugošā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija novadus par klātienes mācību rīkošanu nenosoda. Taču tā aizrāda, ka vajadzētu pēc iespējas atturēties no klātienes kontakta un seminārus organizēt attālināti. Kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas tāda paša satura seminārs noticis Smiltenē un ieplānots ir Limbažos. Smiltenē piedalīšanās seminārā bijusi brīvprātīga, Gulbenē aicinātajiem iespēja atteikties nav dota.

KĀRLIS ANITENS Režisors un lektors

Šajā piedāvājumā ir piedāvāta arī iespēja organizēt to attālināti. Tas var notikt attālināti, tikai tad ir jāsaprot, vai to var izdarīt, vai tas tehniski ir iespējams. Vēl viena lieta, es saprotu, ka ir jāievēro, un mēs to visu, ko noteikts ievērot, ievērojam. Tāpat arī Smiltenes pašvaldībā šie juristi vērtēja, vai tas drīkst notikt.

Tā problēma ir tā, pirmkārt, tur ir jādiskutē. Bet tas jau arī vēl būtu iespējams, bet nākamā lieta ir tā, ka mēs ļoti labi zinām šīs tehniskās iespējas pašvaldībās un arīdzan to strādājošo cilvēku vecums ir ļoti dažāds. Ir cilvēki, kuriem ir 20 gadi, un ir cilvēki, kuriem ir 70 gadi.

Līdz šim Gulbenes novadā nav reģistrēts neviens ar Covid-19 saslimušais. Smiltenē, kur seminārs jau noticis, un Limbažos, kur tas vēl plānots, ir atklāti vairāki inficētie. Slimību profilakses un kontroles centrs iesaka cilvēku pulcēšanos neatkarīgi no tā, kā to nosauc, atlikt līdz laikam, kad ierobežojumi tiks mīkstināti.

Sabiedrība

Princis Harijs un Megana Mārkla sagādājuši pamatīgu vilšanos

Ceturtdien, 6. maijā, Meganas Mārklas un prinča Harija dēlam Ārčijam bija divu gadu dzimšanas diena....

Diemžēl ceturtdien bēdīga Covid-19 statistika – vairāk nekā 1000 gadījumi, miruši 19 cilvēki

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) piektdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 1036 jauni...

Diemžēl skumja ziņa šorīt saņemta no Latgales

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 6.maija plkst. 06.30 līdz 7.maija plkst. 06.30, Valsts ugunsdzēsības un...
Foto:Flickr.com/Michel Filion/CC

Miris atrasts pērnvasar Rīgā mīklaini pazudušais makšķernieks

  Diemžēl bezvēsts prombūtnē esošais Vladimirs Babikovs ir atrasts bez dzīvības pazīmēm. Policijas rīcībā esošā informācija...

Diemžēl piektdienas rīts sācies ar skumju vēsti

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēts 51 ceļu satiksmes negadījums, kuros cietuši četri cilvēki un viens gājis...

Atrasta pirms pusgada pazudusi sieviete; pārtikusi no sūnām un zāles

Sieviete, kura ASV pazuda pirms sešiem mēnešiem, tika atrasta dzīvojot teltī nekurienes vidū un izdzīvojusi,...

Horoskopi un Testi

Šīm četrām horoskopa zīmēm ir lielākā iespēja kļūt bagātām

Astroloģija mums var sniegt visdažādāko ieskatu mūsu mīlestības dzīvē, karjeras ceļos un nākotnē. Bet vai...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 7. maijs

 Tavs spēcīgākais ierocis šajā dienā būs tavi pateiktie vārdi.   Auns Auna zīmē dzimušie bieži vien iekuļas nepatikšanās,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. maijs

  Auns Auni ir drosmīgi un enerģiski cilvēki, kuri no pašreizējā zvaigžņu stāvokļa ņems visu, ko var...
Foto:Flickr.com/Latvijas armija/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. maijs

  Lai arī lielākā daļa cilvēku jutīsies stipri iedvesmoti darbam (un arī lieliski paveiks savus plānus),...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. maijs

Dienas pirmā puse solās būt diezgan nelabvēlīga īsiem izbraucieniem. Biznesa komunikācija nenoritēs gludi. Tevi var...

Šīs ir piecas bīstamākās horoskopa zīmes

Lūk, šīs zodiaka zīmes nevajadzētu izprovocēt, jo tās dusmu lēkmē var kļūt nekontrolējamas un ticams,...

Mājai un Dārzam

Parādās jaunas ziņas par laiku turpmāk – prognoze 7 dienām!

Šīs nedēļas otrajā pusē ciklonu ietekme turpinās dominēt - saglabāsies vēss laiks un bieži līs....

Parādās pilnīgi jauna prognoze par laiku nākamnedēļ

  Kā savā "Twitter" kontā vēsta sinoptiķis Jānis Trallis, nākamnedēļ Latvijā gaidāma ievērojama laika maiņa. "Nu jau...

Izskan nepatīkamas ziņas par laiku maija pirmajā nedēļā – prognoze 7 dienām

  Tuvākajā nedēļā laika apstākļus galvenokārt noteiks ciklonu darbība, tādēļ daudzviet, jo īpaši nedēļas sākumā, ir...