Latvijā pāris dienu laikā konstatēts jau otrais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām. Slimība konstatēta kādā piemājas saimniecībā Madonas novada Kalsnavas pagastā. PVD pirms svētkiem nācis klajā ar vēl vienu nepatīkamu vēsti

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimības skartajā novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, novietnē esošās divas cūkas tiks likvidētas. PVD ir noskaidrojis, ka šajā novietnē nebija ievērotas biodrošības prasības.

Ap ĀCM skarto novietni tiek noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu.  Karantīnas zonā ir noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai.

Lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas. Meža cūku populācija Latvijā ir strauji atjaunojusies un vīruss plaši izplatās jauno meža cūku baros. Likumsakarīgi, apkārtējā vidē – mežos, pļavās un laukos cirkulē ĀCM vīruss.

Šī gada sešos mēnešos Latvijā ĀCM ir konstatēts jau 601 meža cūkai un tiek prognozēts, ka inficēto dzīvnieku skaits turpinās strauji pieaugt. Salīdzinājumam – visa pagājušā gada laikā ĀCM tika konstatēts 1002 meža cūkām.

Īpaši uzmanīgiem šobrīd jābūt Madonas, Jēkabpils, Valmieras, Cēsu, Limbažu, Gulbenes, Aizkraukles, Dobeles, Ogres un Tukuma novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits.

Vienīgais, kas var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar šo nāvējošo vīrusu, ir stingra biodrošības ievērošana novietnē.

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsTavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūnijs
Nākamais rakstsDiemžēl prognozes ir mainījušās: Sinoptiķis Bricis par laiku svētkos un pēc tiem