Jau izsenis viens no tradicionālajiem latviešu saldajiem ēdieniem ir rupjmaizes kārtojums, kas parasti tiek gatavots no rudzu rīvmaizes, kāda skābāka ievārījuma un putota saldā krējuma. Lai varētu baudīt šo nacionālo desertu, neuztraucoties par kalorijām, fitnesa trenere un pavārgrāmatas “Zelta sastāvdaļa” autore Paula Freimane ir radījusi rupjmaizes kārtojuma figūrai draudzīgo versiju, kas ir ne tikai viegli pagatavojama, bet sniegs vēl nebijušu garšas baudījumu.

 

Rupjmaize latvieša virtuvē ir kultūras vērtība – neviena cita ēdiena pagatavošana no mīklas iejaukšanas līdz pat gatavam kukulītim nav apvīta ar tik daudziem ticējumiem un rituāliem. Senatnē daudzās zemēs rudzi tika uzskatīti par nezāli nevis kultūraugu, taču ar laiku zemnieki, īpaši zemeslodes ziemeļu daļā, saprata, ka rudzi ir daudz izturīgāki pret nelabvēlīgiem laikapstākļiem. Tāpēc rudzu maize pamatā ir ziemeļnieku ēdiens. To labprāt ēd ne vien Latvijā, bet arī Igaunijā, Lietuvā un Skandināvijā, īpaši Somijā. Tomēr nevienas citas zemes rudzu maize garšas īpašību ziņā nevar sacensties ar Latvijā radītu rudzu maizi, piemēram, Fazer Iesala Rudzu maizi, kas ir ne tikai īpaši aromātiska, bet būs arī labs šķiedrvielu avots.

 

Figūrai draudzīgais iesala rupjmaizes kārtojums ar vārīto un ķiršu krēmu

Sastāvdaļas 2 porcijām:

Rupjmaizes drumstalu kārtai:

4 Fazer Iesala Rudzu maizes šķēles

 

Vārītajam krēmam:

250 ml mandeļu piens

1 ola

5 g kukurūzas vai kartupeļu ciete

10 g agaves sīrups

daži pilieni vaniļas ekstrakts

 

Ķiršu krēmam:

300 g saldēti ķirši

10 g agaves sīrups

5 g kukurūzas vai kartupeļu ciete

 

Pagatavošana:

Vispirms gatavo vārīto krēmu:

Katliņā iesit olu un sakuļ to ar kuļamo slotiņu. Pēc tam pievieno pienu, agaves sīrupu, vaniļas ekstraktu un visu samaisa. Pēdējo pievieno kukurūzas cieti un kārtīgi to iemaisa, lai nebūtu neviena kunkuļa. Liek katliņu uz plīts un sāk sildīt uz vidējas temperatūras. Gatavo 3-4 minūtes, nepārtraukti maisot, līdz vārītais krēms ir sabiezējis. Kad vārītais krēms ir sabiezējis, ņem nost no plīts, pārliek to kādā bļodā un liek malā līdz vēlākam, ļaujot atdzist.

 

Tikmēr gatavo ķiršu krēmu:

Katliņā liek saldētos ķiršus. Katliņu silda vidējā temperatūrā 3-5 minūtes, kamēr ķirši kļūst mīksti un tos ar karoti vai lāpstiņu var saspaidīt. Ja ķirši bija ar kauliņiem, tad ar ēdamkaroti no katliņa izņem ķiršu kauliņus. Saspaidītajiem ķiršiem pievieno agaves sīrupu, kukurūzas cieti un visu veikli samaisa, lai nav neviena kunkuļa. Turpina gatavo 1-2 minūtes, kamēr ķiršu sula kļuvusi biezāka. Pēc tam ņem nost no plīts un atdzesē.

 

Gatavo rupjmaizes drumstalas:

Uzkarsē cepeškrāsni līdz 180 grādiem, cepamajā plātī izklāj cepamo papīru. Ar rokām saplēš Fazer Iesala rudzu maizes šķēles mazākos gabaliņos un izkārto tos uz cepamās plāts. Liek cepeškrāsnī uz 10 minūtēm līdz maize kļuvusi cieta, kraukšķīga, bet ne piedegusi. Maizes grauzdiņus atdzesē. Pēc tam liek blenderī un sablendē līdz drumstalu konsistencei. Kad visas sastāvdaļas ir gatavas, ņem divas glāzes vai burciņas un sāk veidot kārtojumus. Vispirms katrā trauciņā ber divas ēdamkarotes rupjmaizes drumstalu, tad 3 ēdamkarotes ķiršu krēmu un tad pusi no vārītā krēma. Pēc tam vēlreiz 3 ēdamkarotes ķiršu krēmu un pēdējās ber pa virsu rupjmaizes drumstalas. Dekorē ar svaigām ogām vai smalki sarīvētu rūgto šokolādi.

Gatavs! Lai labi garšo!

Iepriekšējais rakstsPiecas pasaules mītiskākās vietas un personas
Nākamais rakstsLīdz 25. janvārim mājsēde būs obligāta visās nedēļas nogalēs; pagarina brīvlaiku mazākajiem