Daudzi cilvēki ir pieraduši pie regulāri aukstām rokām vai kājām, sakot, ka tā viņiem ir ierasta parādība un tas ir normāli. Taču tā ne vienmēr ir, jo tas var būt saistīts ne tikai, ar aukstākiem laikapstākļiem, bet arī nopietnākām veselības problēmām, piemēram, ar sirds un asinsvadu veselību. Kāpēc rokas un kājas ilgstoši var būt aukstas un kā rīkoties, skaidro “Veselības centrs 4” ģimenes ārste Jevgeņija Nikolajeva un “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

 

“Šobrīd piedzīvojam krietni vēsāku rudeni nekā citus gadus, turklāt vēl daudziem iedzīvotājiem nav pieslēgta centrālā apkure vai arī tiek taupīts uz tās rēķina. Šādos apstākļos cilvēkiem var būt sūdzības par izmaiņām ķermeņa termoregulācijā, kas var izpausties kā aukstas rokas vai kājas. Ja konkrētās ķermeņa daļas regulāri ir aukstas, vai arī problemātika novērojama gada siltākajā laikā, tam ir jāpievērš uzmanība un jāvēršas pie ārsta, jo tas var norādīt uz veselības problēmām, kas saistītas ar perifēro asinsriti un nervu sistēmu,” skaidro “Veselības centrs 4” ģimenes ārste Jevgeņija Nikolajeva.

 

Kāpēc rokas un kājas ir aukstas?

Kad cilvēkam ir sūdzības par aukstām rokām un kājām, tas var būt saistīts ar perifēro asinsriti. Tā nodrošina apasiņošanu ķermeņa daļām, kas atrodas tālāk no cilvēka sirds – rokām un kājām. Ja mazie asinsvadi sašaurinās, siltās asinis var nepieplūst pietiekamā daudzumā, līdz ar to rokas un kājas var kļūt vēsākas. Izmaiņas asinsvados var rasties aukstu laikapstākļu dēļ, kas ir saistīts ar ķermeņa termoregulācijas īpatnībām. Šādos gadījumos cilvēkiem var būt optimāla ķermeņa temperatūra, taču rokas un kājas būt vēsas. Tāpat aukstas rokas un kājas var būt saistītas ar paaugstinātu stresu, sēdošu dzīvesveidu, noteiktu medikamentu lietošanu, kā arī smēķēšanu. Šie simptomi arī liecina par to, ka mazos asinsvadus iespējams skārušas aterosklerotiskās izmaiņas – kad vairāku iemeslu dēļ asinsvadu līmenis sašaurinās vai pat nosprostojas ar nogulsnēm. Ja cilvēkam ir anēmija, kuras cēlonis ir dzelzs trūkums organismā, tad sarkanie asins ķermenīši (eritrocīti) vairs nespēj piegādāt skābekli pietiekamā daudzumā audiem, kas arī ietekmē roku un kāju temperatūru un tās var salt.

 

Cilvēkiem var būt ilgstoši nedaudz vēsākas rokas un kājas, taču tam nevajadzētu sagādāt papildu diskomfortu vai sāpes. Ja tomēr vēsas ir ne tikai kājas un rokas, bet ir arī tādi simptomi kā:

 • slapjas un sasvīdušas pēdas vai plaukstas,
 • ilgstošas sāpes attiecīgajās ķermeņa daļās,
 • konkrēto ķermeņu daļu krāsa atšķiras no pārējā ķermeņa, piemēram, izteikts bālums, kas raksturīgs Reino fenomenam,
 • drebuļi,
 • vispārējs vājums vai vājums konkrētā ekstremitātē,
 • tirpšana,

tad nepieciešams vērsties pie ārsta, lai veiktu pārbaudes un konstatētu problēmas cēloni.

 

Vai aktuāli visiem?

Visbiežāk ilgstoši aukstas kājas un rokas novērojamas cilvēkiem vecumā pēc 40 gadiem, kad izteiktāk novērojamas asinsrites problēmas – organismu sāk ietekmēt novecošanās procesi, kā arī asinsvadus ar vien vairāk ietekmē izgulsnējumi. Cilvēki, kuriem ir hroniskas saslimšanas kā cukura diabēts vai vēnu mazspēja, ir nopietnā riska grupā, kad var attīstīties perifērās nervu sistēmas bojājumi un līdz ar to rasties augstāk minētā simptomātika. Tikmēr arī gados jaunākiem cilvēkiem aukstas rokas un kājas var būt aktuālas, ja ikdienā nākas saskarties ar paaugstinātu stresu un lielu noslodzi.

 

Kā “sasildīt” rokas un kājas?

 1. Fiziskās aktivitātes katru dienu

Katru dienu vēlams atrast vismaz 30 minūtes līdz pat 1 stundai laika fiziskajām aktivitātēm. Tas ne tikai uzlabo pašsajūtu un veselību kopumā, bet arī tiešā veidā uztur asinsvadu tonusu un asins cirkulāciju. Tāpat regulāras fiziskās aktivitātes samazina stresa hormonu veidošanos, kas nelabvēlīgi ietekmē asinsriti.

 

 1. Regulāras pārbaudes

Svarīgas arī regulāras pārbaudes pie ārsta, lai veiktu holesterīna un asinsspiediena mērījumus. Normālam holesterīna līmenim jābūt līdz 5 mmol/l, bet asinsspiediena atzīmei – 120/80 mm Hg. Par nepieciešamo izmeklējumu veikšanu ieteicams konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

 

 1. Masāža un kontrastvanniņa

Asinsrites uzlabošanai gan rokām, gan kājām var palīdzēt masāža ar gumijas fizioterapijas bumbiņu, kurai ir mīkstas adatiņas. Tāpat labvēlīgu efektu arī rada kontrastvanna, kas aktivizē asins cirkulāciju. Divās atsevišķās bļodās jāiepilda ūdens – vienā karsts, bet otrā auksts. Ūdenim abās temperatūrās jābūt tādam, lai nejauši neapsaldētu vai neapdedzinātu ādu. Procedūras laikā rokas un plaukstas pamīšus jāmērcē te aukstā, te karstā ūdenī. Šāda veida procedūra palīdz veicināt asinsvadu reakciju un pielāgošanos dažādām temperatūrām.

 

 1. Sildošie līdzekļi

“Ikdienā var lietot arī speciālos līdzekļus, kuru sastāvā ir aktīvās vielas flavonoīdi, kas uzlabo asinsrites cirkulāciju, tai skaitā arī perifēro asinsriti. Aktīvās vielas parasti ir dažādu augu ekstraktu sastāvā, piemēram, čili vai paprikas ekstraktos, kas rada labvēlīgu kairinājumu un sildošo efektu. Tie aptiekās parasti pieejami dažādās sildošajās ziedēs. Tāpat asinsriti var uzlabot līdzekļi, kuru sastāvā ir ginkgo bilobas ekstrakts, kas mēdz būt arī dažādās kapsulās un tabletēs, kas uzlabo asinsrites darbību. Noderēt var arī kampareļļa, kas lokāli paplašina asinsvadus un rada siltuma sajūtu. Par piemērotāko līdzekļu izvēli un lietošanu ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu,” skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

 

 1. Apģērbs

Ieteicams valkāt pietiekami siltu, brīvu un ērtu apģērbu, kura sastāvā ir pēc iespējas vairāk dabīgo materiālu, piemēram, vilna vai kokvilna, kas labāk notur siltumu. Aukstā laikā rokās vajadzētu vilkt cimdus vai uzročus, lai tās tiktu pasargātas no ārējās vides radītā aukstuma.

 

 1. Termofors

Lai sasildītu kājas, var izmantot uzsildītu termoforu vai pudeli, kas piepildīta ar karstu ūdeni. To var novietot zem pēdām vai blakus tām kā pa dienu, tā arī naktī. Tas var palīdzēt ne tikai sasildīt kājas, bet arī atvieglot muskuļus, kas saspringuši no fiziskās slodzes, piemēram, ilgstoša darba uz kājām vai sporta aktivitātēm.

Sabiedrība

Foto:Flickr.com/clutterandkindle/CC

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 30. janvāris – 5. februāris

  Jau februāris tūdaļ būs nomainījis janvāri, tāpēc palūkosimies, kāda tev solās būt šī - pirmā...

Nopietni brīdina par laiku vakarā un naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku sestdienas vakarā un naktī uz...

Šefpavārs Tannis ar mīļoto Ilonu iepazinušies pavisam nejauši – VIDEO

  Elmārs Tannis un viņa mīļotā sieviete Ilona ir iepazinušies neapzināti, noskaidrojis raidījums "Iečeko slavenību". Kabatā saspiedies...

Ar burvīgu ziņu klajā nācis veikalu tīkls “Lidl”

  Nepilnu četru mēnešu laikā Latvijas Samariešu apvienības un mazumtirgotāja “Lidl” kopīgi uzsāktajā labdarības projektā “Lai...
Foto:Pexels.com/CC

Diemžēl liela nelaime notikusi Vidzemes pusē

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 26. janvāra plkst. 6.30 līdz 27. janvāra plkst. 6.30, Valsts...

Nopietni brīdina par laiku šorīt

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laika apstākļiem piektdienas rītā. Tas ir...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. janvāris

  Daži kļūst nepacietīgi un tas stimulēs negatīvas emocijas. Kāds kļūs dusmīgs un viegli aizkaitināms, citam...
Foto:Flickr.com/clutterandkindle/CC

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 30. janvāris – 5. februāris

  Jau februāris tūdaļ būs nomainījis janvāri, tāpēc palūkosimies, kāda tev solās būt šī - pirmā...
Foto:Pexels.com/Brenda Timmermans/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. janvāris

  Kopējā atmosfēra šodien solās būt visai labvēlīga. Ir jācenšās ļauties savām radošajām izpausmēm.     Auns Šodien visas darbības...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. janvāris

  Šodien vari atļaut sev kādas paviršības. Saglabā piesardzību un neiesaisties tur, kur tas nav nepieciešams.     Auns ...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. janvāris

  Šajā dienā tavas sajūtas būs tādā kā svētku atmosfērā, taču neaizmirsti, ka līdz vakaram ir...
Foto:Unsplash.com/Jaanus Jagomagi/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. janvāris

  Šodien ir risks zaudēt mīļoto emocionālas nestabilitātes dēļ. Lai tas nenotiktu, paturi savas īgnās piezīmes...

Mājai un Dārzam

Nopietni brīdina par laiku vakarā un naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku sestdienas vakarā un naktī uz...

Nopietni brīdina par laiku šorīt

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laika apstākļiem piektdienas rītā. Tas ir...

Diemžēl nav patīkamu ziņu par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Šīs nedēļas izskaņā būtiski nokrišņi nav gaidāmi, taču jaunnedēļ, vairākām nokrišņu zonām šķērsojot Latvijas teritoriju,...