Mūsdienās liela daļa cilvēku apzinās, ka organisma imunitātei un labsajūtai ir nepieciešams ikdienā uzņemt, piemēram, D un C vitamīnu, taču mazāk aizdomājas, ka arī ādas kopšanas līdzekļu sastāvā ir dažādi vitamīni, kas sejas ādas problēmu risināšanai var lieti noderēt. Kādi vitamīni ir sastopami sejas kopšanas līdzekļu produktos un kāpēc tie ir svarīgi, skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

 

Visbiežāk vitamīnus uzņemam iekšēji, tomēr, domājot par sejas ādu un tās veselību, ir vitamīni, kurus varam lietot ārēji. Sejas kopšanas produktu vidū populārākie ir produkti, kuru sastāvā ir A, B, C, E un K vitamīni. Būtiski atcerēties – ādas veselība ir svarīga, jo tā ir pirmā barjera un organisma aizsardzība pret baktērijām un kaitīgo vides ietekmi, kā arī kopta āda uzlabo mūsu emocionālo un fizisko labsajūtu.

 

Kā uz sejas ādas iedarbojas dažādi vitamīni?

  1. Vitamīns A

Līdzekļi, kuru sastāvā ir A vitamīns, var veicināt ādas veselību, uzlabot tvirtumu, veicināt kolagēna ražošanu un samazināt redzamās novecošanās pazīmes, tai skaitā, atvērtas poras, smalkās līnijas un pigmentācijas plankumus. Lietojot kopšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir A vitamīns, ir jābūt piesardzīgiem, jo tas ir jutīgs pret skābekli un UV stariem. Tas nozīmē, ka to nav ieteicams lietot dienas laikā, jo pastāv risks sejas ādai tikt pakļautai ultravioletajam starojumam, to kairinot. Lai vitamīns kosmētikas līdzekļu sastāvā nezaudētu savas īpašības un būtu efektīvs, tas jāuzglabā necaurspīdīgos traukos.

 

  1. Vitamīns B

B vitamīnu grupa apvieno astoņus vitamīnus – B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, un, lai gan tie viens otru papildina, tiem tomēr katram ir savas priekšrocības. Lielākā daļa B grupas vitamīnu veicina dzīšanas procesus, mazina iekaisumu un apsārtumu, pateicoties produktu sastāvā esošajiem provitamīniem jeb ķīmiskajiem savienojumiem, no kā organismā veidojas vitamīni. Papildu tam B1 vitamīns var mazināt “maisiņu” un tumšo loku parādīšanos zem acīm, un, līdzīgi kā B3 vitamīns, var palīdzēt aizkavēt ādas novecošanos. B3 vitamīns kombinācijā ar C vitamīnu var palīdzēt izlīdzināt ādas toni, samazināt paplašinātās poras un var mazināt sejas blāvumu. B2 un B9 vitamīniem ir nozīmīga loma veselīgas un mirdzošas ādas uzturēšanā, bet B12 var palīdzēt regulēt pigmenta veidošanos ādā.

 

  1. Vitamīns C

Runājot par ādas kopšanu, jāpiemin, ka C vitamīns ir ne tikai viens no populārākajiem sejas kopšanas līdzekļu vitamīniem, bet ir arī universāls līdzeklis, tādēļ, ka šī vitamīnu grupa veicina kolagēna sintēzi, var mazināt grumbiņas, padarīt ādu tvirtāku un pat izlīdzināt ādas toni. Īpaši noderīgi ir izvēlēties šādus sejas kopšanas produktus pēc ziemas perioda, kad āda ir kļuvusi blāva, nav starojoša un vēlamies, lai tā izskatītos jaunāka. Tas darbojas arī kā antioksidants un pasargā ādas šūnas no ultravioletā starojuma izraisītā šūnu bojājuma, brīvajiem radikāļiem, kā arī apkārtējā gaisa piesārņojuma, tas var novērst saules izraisītu pigmenta plankumu rašanos, tāpēc C vitamīnu saturošus līdzekļus vajadzētu lietot arī no rīta. Gluži kā A vitamīns, arī C vitamīns var zaudēt efektivitāti saskarsmē ar gaismu un ņemot vērā, ka C vitamīns ir aktīvs komponents, tas jālieto prātīgi un, lai nekaitētu sejas ādai un iegūtu efektu, jāmeklē līdzekļi ar askorbīnskābes koncentrāciju ne mazāku par 10% un ne lielāku par 20%. Mazākas koncentrācijas būs neefektīvas, savukārt lielākas pārlieku kairinās ādu un var radīt iekaisumu.

 

  1. Vitamīns E

E vitamīnu nereti mēdz dēvēt par jaunības vitamīnu, jo tas palīdz dziedēt un uzlabot mikrocirkulāciju, veicina ādas attīrīšanos un toksīnu izvadīšanu, kā arī var ādu izlīdzināt, nostiprināt un aizkavēt tās novecošanos. Līdzīgi kā citi ādas kopšanai paredzētie vitamīni, arī E vitamīns var palīdzēt dziedēt brūces, atjaunot audus, E vitamīnu saturošas kosmētiskās eļļas var samazināt rētaudus, tam mēdz būt pretiekaisuma iedarbība, kas dziedē apdegumus un iekaisumus. E vitamīna priekšrocība sejas ādas kopšanas līdzekļos ir tā mitrinošā iedarbība, īpaši noderīgs tas būs nobriedušai ādai, jo produkti, kur E vitamīns kombinēts ar A vitamīnu, var labāk nostiprināt un uzlabot sejas ādas elastību.

 

  1. Vitamīns K

Tas ir vitamīns, kas var iedarboties uz virsējiem asinsvadiem, palīdzot mazināt zilumu, sasitumu, rozāciju un pietūkumus. Nereti zem acīm, kur āda ir plānāka, parādās tumši loki, kas rodas noguruma, ģenētikas, novecošanās un saules ietekmes rezultātā – K vitamīns var palīdzēt tos mazināt. Regulāri lietojot K vitamīnu, tas var palīdzēt arī rētām, tāpēc iesaka izvēlēties tādus brūču dziedinošus un tūsku mazinošus krēmus, kuru sastāvā ir šis vitamīns. K vitamīns var padarīt sejas ādas izskatu jauneklīgāku un mirdzošāku.

 

“Sejas kopšanas produktu klāsts ir plašs, ļaujot ikvienam izvēlēties sev piemērotāko un piemeklējot ādas problēmai atbilstošu vitamīnu līdzekļa sastāvā. Ņemot vērā, ka vitamīni sejas kopšanas līdzekļu sastāvā ir aktīvi komponenti, produktu lietošanu ieteicams vislabāk sākt ar produkta testēšanu vai lietot mazāku devu, lai noskaidrotu ādas reakciju un jutību pret izvēlēto līdzekli. Līdzeklis ar vitamīniem sastāvā ir rūpīgi jāizvērtē vai jāvēršas pēc konsultācijas pie farmaceitiem, jo lietojot tos lielā koncentrācijā, var rasties ādas kairinājums, apsārtums vai pat alerģiska tipa reakcija,” atgādina “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

 

Daudzveidīgie sejas kopšanas līdzekļi – kuru labāk izvēlēties?

Aptiekās ir plašs sortiments ar produktiem, kuru sastāvā ir sejas ādai noderīgie vitamīni – krēmi, losjoni, serumi un citi. Izvēloties piemērotākos ādas kopšanas produktus, jāņem vērā:

  • Serumi – tajos esošās molekulas ir mazākas nekā krēmos, tāpēc tās spēj dziļāk iesūkties ādā. Serums ir kā ātrā palīdzība, kas mērķtiecīgi risina dažādas ādas problēmas un sniedz rezultātu ātrāk. Tajos aktīvo vielu koncentrācija ir 5 – 10 reizes lielāka kā krēmos, tāpēc tos iesaka lietot kursa veidā, atkarībā no ādas problēmas un lietošanas norādījumiem.
  • Krēmi – tie ir biezākas konsistences un neiekļūst tik dziļi ādā, kā, piemēram, serumi – to galvenā funkcija ir ādas mitrināšana, aizsargāšana un barošana. Krēmu un serumu sastāvā mēdz būt vieni un tie paši vitamīni, tāpēc jāatceras, ka krēmi būs piemērotāki ikdienas lietošanai, kā barjera, lai āda nezaudētu mitrumu.
  • Toniki – tie savelk poras, stiprina kapilārus, uzlabo sejas ādas toni un uztur ādā mitrumu. Piemēram, C vitamīna toniks arī mitrina un līdzsvaro ādas pH līmeni, sagatavojot ādu serumam un krēmam, tāpēc tos var savā starpā kombinēt.
  • Balzami– tie nesatur ūdeni un nodrošina ādai izturīgāku un barojošāku aizsargslāni, vienlaikus pasargā ādu no ārējiem faktoriem. Balzami dziedinās, nomierinās, izlīdzinās smalkās sejas līnijas un mitrinās ādu. Tie ir vispiemērotākie intensīvai ādas kopšanai.
  • Eļļas – izvēloties eļļas, jāņem vērā, ka tās ir vairāk piemērotas ādas “pabarošanai” un vislabāk darbosies naktī. Eļļu ieteicams lietot kā pēdējo sejas kopšanas rutīnā, jo tā darbojas kā barjera, nogādājot ādā produktus, kas mitrina.

 

Atceries par vitamīnu uzņemšanu iekšķīgi

Mūsu pašu un arī ādas labsajūtai būtisks ir arī veselīgs dzīvesveids un imunitātes stiprināšana, tādēļ, papildu vitamīniem kosmētikas līdzekļos, der atcerēties par vitamīniem, ko varam lietot iekšķīgi. Piemēram, C vitamīns, kuram piemīt daudz labu īpašību, var veicināt normālu kolagēna veidošanos un veicināt šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Tomēr jāatceras, ka vitamīnus nav ieteicams lietot pārmērīgā daudzumā – uzņemot tos gan iekšķīgi, gan lietojot sejas kopšanas līdzekļus. Pirms jebkādu vitamīnu iegādes ieteicams konsultēties ar farmaceitu.

Sabiedrība

Izskan milzīgi jaunumi visiem “Maxima” pircējiem

  Sekojot līdzi pircēju paradumu maiņai un vēlmei iepirkties izdevīgāk ilgtermiņā, kā arī  reaģējot uz Latvijas...

Ļoti lūdz palīdzēt: Agrā rīta stundā bez pēdām pazudusi rīdziniece

  Valsts policijas Rīgas Centra iecirknis meklē bezvēsts prombūtnē esošo 1974. gadā dzimušo Kristīni Arāju, kura...

Liels notikums mūziķa Andra Kiviča dzīvē

  Dibināta 2001.gadā, savulaik piedzīvojusi plašu atpazīstamību, izdevusi vairākus albumus un vairākas dziesmas pabijušas radiostaciju topu...

Mūsu Eirovīzijas pārstāvji – grupa “Sudden Lights” – vēl pirms konkursa tiek pie prāvas summiņas

  Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) padome lēmusi sniegt finansiālu atbalstu tiem Latvijas mūziķiem, kuri...

Parādās jaunas ziņas veikalu tīkla “Mego” pircējiem

  Mazumtirdzniecības tīkls Mego šī gada martā uzsāk cenu samazināšanas programmu, kas primāri attieksies uz augļu...

Šorīt izplatīts svarīgs paziņojums “Bolt” skrejriteņu cienītājiem

  Eiropas lielākais skrejriteņu operators “Bolt” no šodienas Rīgā, Liepājā, Daugavpilī un Jelgavā uzsāk skrejriteņu sezonu....

Horoskopi un Testi

Foto:Wallpapermania.eu

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. marts

  Šī diena nebūs piemērota svarīgām sarunām. Pastāv risks, ka tu un tavs sarunu partneris vienkārši...
globe-views.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. marts

  Šodien nevajadzētu ļauties, lai dažādi sīkumi izraisa lielas nesaskaņas ar apkārtējiem cilvēkiem. Vajadzētu jau pašā...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 20.-26. marts

  Šonedēļ, kad laiks kļuvis vēl pavasarīgāks, atpūties un pavadi laiku ar saviem mīļajiem! Savukārt nedēļas...
Foto:Unsplash.com/Adrian/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. marts

  Šī diena ir piemērota, lai pievērstos personīgas dabas jautājumiem. Nebaidies uzrunāt personu, kuras atgriešanos savā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. marts

  Šī diena sniegs tev jaunas iespējas personīgajās attiecībās. Iespējams, jūtas atjaunosies un/vai kļūs stiprākas pret...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. marts

  Izbaudi dienu un drosmīgi raugies nākotnē!   Auns Neraugoties uz to, ka Auni mīl savu neatkarību, viņi šodien...

Mājai un Dārzam

Par pavasari priecāties vēl pāragri, nākamnedēļ laiks atkal mainīsies – stāsta sinoptiķis Bricis! – VIDEO

  Par laika apstākļiem šonedēļ LTV "Rīta Panorāmas" ēterā pirmdienas rītā pastāstīja sinoptiķis toms Bricis, sniedzot...

Marta pēdējā pilnajā nedēļā laiks jūtami mainīsies – prognozes 7 dienām!

Jaunā nedēļa iesāksies ar salīdzinoši mierīgiem laika apstākļiem – palaikam līs, dominēs lēns vējš un...

Sinoptiķi brīdina par apstākļiem tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu par apstākļiem daļā valsts teritorijas...