Šā gada pirmajos trīs mēnešos AS “Sadales tīkls” reģistrējusi 12 elektrotraumas lietotāju elektroietaisēs, un, diemžēl, viens nelaimes gadījums ir ar letālām sekām. Šobrīd, kad pieaugušie un bērni lielāko daļu sava laika pavada mājās, AS “Sadales tīkls” aicina pastiprināti rūpēties par drošību, jo ikvienu elektrotraumas gadījumu var novērst, bez uzraudzības elektroiekārtu tuvumā neatstājot bērnus, jau laikus pārbaudot mājsaimniecībā esošās elektroiekārtas, kā arī to labošanu uzticot sertificētam speciālistam.

Šogad reģistrētās 12 elektrotraumas gūtas dažādās ikdienas situācijās, piemēram, gludinot veļu; pieskaroties bojātai kontaktligzdai un nedrošam apgaismojuma slēdzim; lietojot audio austiņas, kas pieslēgtas datoram; lietojot metināšanas ierīci; pieskaroties dzirksteļojošiem elektriskā sildītāja vadiem; zemes rakšanas darbu laikā, pārrokot kabeļu līniju, utt. Viens no cietušajiem ir arī četrus gadus vecs bērns, kurš kontaktligzdā ievietoja skrūvgriezi, bet viena elektrotrauma, kas gūta, lietojot nedrošu galda stāvlampu, 76 gadu vecam vīrietim bijusi nāvējoša.

Viena no biežāk pieļautajām kļūdām ir nedrošu elektroierīču iegāde. Diemžēl, meklējot izdevīgākos piedāvājumus, elektroierīces tiek pirktas arī interneta veikalos un no apšaubāmiem ražotājiem. Tas palielina risku iegādāties ierīci, kas izgatavota no lētiem un nekvalitatīviem materiāliem. Taču tieši elektroierīces tehniskais stāvoklis un kvalitāte ir viens no galvenajiem elektrotraumu cēloņiem.

Tas, ka elektroierīce ir jauna vai reti lietota, negarantē drošību, tāpēc regulāri jāpārbauda elektroierīču tehniskais stāvoklis, pārliecinoties, ka tās nav bojātas un ka vadu izolācija ir droša. Elektroinstalācijas vai elektroiekārtu remonts nav jāveic pašiem, bet gan jāuztic sertificētiem speciālistiem, kuri ir eksperti savā jomā un strādā, ievērojot visas drošības prasības. Tikpat svarīgi savest kārtībā iekšējo mājokļa elektroinstalāciju un kontaktligzdas, jo tās tiek lietotas nepārtraukti.

Ņemot vērā, ka bērni un jaunieši šobrīd mācās mājās un bieži vien laiku pavada bez pastāvīgas pieaugušo uzraudzības, AS “Sadales tīkls” aicina atgādināt bērniem un jauniešiem drošības noteikumus, gan lietojot sadzīves elektroierīces, piemēram, tējkannu, elektrisko plīti, tosteri vai mikroviļņu krāsni, gan pavadot brīvo laiku ārpus mājas, elektroapgādes infrastruktūras tuvumā.

Statistika liecina, ka elektrotraumu skaits katru gadu pieaug tieši gada siltajos mēnešos, jo cilvēki kļūst izklaidīgāki un neuzmanīgāki, organizējot pasākumus un aktivitātes dabā. Turklāt sācies dārzu labiekārtošanas un sakopšanas laiks, tādēļ jābūt uzmanīgiem, lietojot dažādus elektriskos rokas instrumentus, kā arī jāatceras, ka elektroierīces, kuras paredzētas lietot mājoklī, nedrīkst izmantot ārpus telpām. Tāpat ir nepieciešams pārbaudīt iekārtas, kas uzglabātas pagrabos vai noliktavās, jo tajās var būt sakrājušies putekļi, ka arī to izolācijas materiāls var būt sabojājies un kļuvis nedrošs.

AS “Sadales tīkls” aicina iedzīvotājus mācīties no citu kļūdām, novērtēt elektrības bīstamību un nebūt pārliecinātiem, ka „ar mani tā nekad nenotiks”, jo nelaimes gadījums var notikt ne tikai ar pašu, bet arī ar tuviniekiem. Elektrodrošība ir jāuztver tikpat nopietni kā drošība uz autoceļiem vai pie ūdenstilpnēm, drošības noteikumi ir paredzēti, lai pasargātu cilvēka dzīvību. Elektrība kļūdas nepiedod, un ikdienas rutīnā katra nepareiza un neuzmanīga rīcība ir risks gūt elektrotraumu. Pērn elektrotraumas lietotāju elektroietaisēs guva 63 cilvēki, to skaitā 15 bērni un jaunieši līdz 18 gadu vecumam. Astoņiem nelaimes gadījumiem ir letālas sekas, un viens no mirušajiem ir bērns.

 

Sabiedrība

“Baigi jocīgi jūtos, kad aplaudē…” Kivičs neslēpj – atsācis koncertēt mājas ballītēs

  Mūziķis Andris Kivičs aizvadītajā nedēļas nogalē nospēlējis vairākas mājas ballītes, viņš atklājis savā "Facebook" kontā. "Vīkendā...

Pļaviņās bēdīgi beidzas “Volvo” un kravas vilciena “tikšanās”

  Otrdien Pļaviņās uz Odzienas ielas dzelceļa pārbrauktuves notikusi kravas vilciena un vieglās automašīnas "Volvo" sadursme. Sadursmē...

Britu karaļnams gatavojas lielam notikumam

  Lielbritānijas karaliene Elizabete II aktīvi sākusi plānot sava vīra – prinča Filipa 100. dzimšanas dienas...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 27. maijs

Šajā dienā tava iztēle aktivizēsies, bet sapratne ar apkārtējiem kļūs tikai labāka. Ideāls laiks rakstniekiem,...

Tavs horoskops veiksmīgam JŪNIJAM

Ko zvaigznes tev lēmušas jūnijam? Ko gaidīt? Kam gatavoties? Par to šoreiz BrīvBrīdis.lv. Auns Tu šomēnes tieksies...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. maijs

  Planētas iesaka šodien izteikt sevi daudz radošākā veidā dienas pirmajā pusē. Ir ļoti svarīgi, lai...

Mājai un Dārzam

Vai aukstums neatgriezīsies? Vai ziemas drēbes var nolikt pavisam? Stāsta Toms Bricis

  Aizvadītajās brīvdienās bija gan saule un siltums, gan arī nomācies un lietains laiks. Maija nogali...
Foto:Flickr.com/likeaduck/CC

Laika vērotājs jau prognozē, kāda būs gaidāmā vasara

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā nācis klajā...
Foto:Flickr.com/Till Westermayer/CC

Zināms, kāds laiks mūs sagaida maija pēdējā nedēļā

  Laika apstākļi tuvākajās dienās būs lielākoties mēreni- pūtīs lēns vējš, pa laikam gaidāms arī lietus,...