Šā gada pirmajos trīs mēnešos AS “Sadales tīkls” reģistrējusi 12 elektrotraumas lietotāju elektroietaisēs, un, diemžēl, viens nelaimes gadījums ir ar letālām sekām. Šobrīd, kad pieaugušie un bērni lielāko daļu sava laika pavada mājās, AS “Sadales tīkls” aicina pastiprināti rūpēties par drošību, jo ikvienu elektrotraumas gadījumu var novērst, bez uzraudzības elektroiekārtu tuvumā neatstājot bērnus, jau laikus pārbaudot mājsaimniecībā esošās elektroiekārtas, kā arī to labošanu uzticot sertificētam speciālistam.

Šogad reģistrētās 12 elektrotraumas gūtas dažādās ikdienas situācijās, piemēram, gludinot veļu; pieskaroties bojātai kontaktligzdai un nedrošam apgaismojuma slēdzim; lietojot audio austiņas, kas pieslēgtas datoram; lietojot metināšanas ierīci; pieskaroties dzirksteļojošiem elektriskā sildītāja vadiem; zemes rakšanas darbu laikā, pārrokot kabeļu līniju, utt. Viens no cietušajiem ir arī četrus gadus vecs bērns, kurš kontaktligzdā ievietoja skrūvgriezi, bet viena elektrotrauma, kas gūta, lietojot nedrošu galda stāvlampu, 76 gadu vecam vīrietim bijusi nāvējoša.

Viena no biežāk pieļautajām kļūdām ir nedrošu elektroierīču iegāde. Diemžēl, meklējot izdevīgākos piedāvājumus, elektroierīces tiek pirktas arī interneta veikalos un no apšaubāmiem ražotājiem. Tas palielina risku iegādāties ierīci, kas izgatavota no lētiem un nekvalitatīviem materiāliem. Taču tieši elektroierīces tehniskais stāvoklis un kvalitāte ir viens no galvenajiem elektrotraumu cēloņiem.

Tas, ka elektroierīce ir jauna vai reti lietota, negarantē drošību, tāpēc regulāri jāpārbauda elektroierīču tehniskais stāvoklis, pārliecinoties, ka tās nav bojātas un ka vadu izolācija ir droša. Elektroinstalācijas vai elektroiekārtu remonts nav jāveic pašiem, bet gan jāuztic sertificētiem speciālistiem, kuri ir eksperti savā jomā un strādā, ievērojot visas drošības prasības. Tikpat svarīgi savest kārtībā iekšējo mājokļa elektroinstalāciju un kontaktligzdas, jo tās tiek lietotas nepārtraukti.

Ņemot vērā, ka bērni un jaunieši šobrīd mācās mājās un bieži vien laiku pavada bez pastāvīgas pieaugušo uzraudzības, AS “Sadales tīkls” aicina atgādināt bērniem un jauniešiem drošības noteikumus, gan lietojot sadzīves elektroierīces, piemēram, tējkannu, elektrisko plīti, tosteri vai mikroviļņu krāsni, gan pavadot brīvo laiku ārpus mājas, elektroapgādes infrastruktūras tuvumā.

Statistika liecina, ka elektrotraumu skaits katru gadu pieaug tieši gada siltajos mēnešos, jo cilvēki kļūst izklaidīgāki un neuzmanīgāki, organizējot pasākumus un aktivitātes dabā. Turklāt sācies dārzu labiekārtošanas un sakopšanas laiks, tādēļ jābūt uzmanīgiem, lietojot dažādus elektriskos rokas instrumentus, kā arī jāatceras, ka elektroierīces, kuras paredzētas lietot mājoklī, nedrīkst izmantot ārpus telpām. Tāpat ir nepieciešams pārbaudīt iekārtas, kas uzglabātas pagrabos vai noliktavās, jo tajās var būt sakrājušies putekļi, ka arī to izolācijas materiāls var būt sabojājies un kļuvis nedrošs.

AS “Sadales tīkls” aicina iedzīvotājus mācīties no citu kļūdām, novērtēt elektrības bīstamību un nebūt pārliecinātiem, ka „ar mani tā nekad nenotiks”, jo nelaimes gadījums var notikt ne tikai ar pašu, bet arī ar tuviniekiem. Elektrodrošība ir jāuztver tikpat nopietni kā drošība uz autoceļiem vai pie ūdenstilpnēm, drošības noteikumi ir paredzēti, lai pasargātu cilvēka dzīvību. Elektrība kļūdas nepiedod, un ikdienas rutīnā katra nepareiza un neuzmanīga rīcība ir risks gūt elektrotraumu. Pērn elektrotraumas lietotāju elektroietaisēs guva 63 cilvēki, to skaitā 15 bērni un jaunieši līdz 18 gadu vecumam. Astoņiem nelaimes gadījumiem ir letālas sekas, un viens no mirušajiem ir bērns.

 

Sabiedrība

Smaga avārija svētdienas vakarā notikusi Pierīgā

  Svētdienas vakarā divu vieglo auto sadursmē uz vecās Carnikavas šosejas, kas savieno Vecmīlgrāvi un Ādažus,...

Piecas pārsteidzošas teorijas par citplanētiešiem

Vai mēs Visumā esam vienīgās dzīvās būtnes? Vai citplanētieši pastāv? Zinātnieki joprojām aktīvi turpina meklēt...

Ēdnīcas darbiniece Zemgalē piedzīvo milzīgu pārsteigumu

  Ceturtdien Iecavā, SIA Narvesen Baltija (Tirgus ielā 7d) pirkta momentloterijas Veiksme biļete atnesusi 10 000 eiro laimestu kādai 62...

Diemžēl ļoti smaga avārija svētdien notikusi Rīgā – VIDEO

  Kā soctīklos vēsta aculiecinieki, ļoti smaga avārija svētdien notikusi Rīgā, Vienības gatvē. Tur metāla stabā ietriecies...
Foto:7-themes.com

Tuvākās dienas – sausas un ļoti siltas, pēc tam laiks mainīsies – prognoze 7 dienām!

  Nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks anticiklons ar centru virs Krievijas, tāpēc gaidāms sauss laiks,...

Pamatīgs skandāls britu karaļnamā

Karalienes Elizabetes II brālēns Kentas princis Maikls ir piedalījies kādā sanāksmē Zoom un tiek apgalvots,...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 10. maijs

Aizstāvi savas idejas un ar aizrautību tiecies pakaļ saviem mērķiem, taču uzmanies, lai nekļūtu agresīvs...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 10. – 16. maijs

 Šī nedēļa sāksies ar vēsāku laiku, tādēļ glabāsim siltumu savās sirdīs, lai svētdien sveiktu mīļās...
Foto:Flickr.com/Ilya Schurov/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 9. maijs

Pirmā dienas puse nesīs daudz negaidītu notikumu, bet ne visi no šiem pārsteigumiem būs pozitīvi....
Foto:Hdwallpapersin.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 8. maijs

  Planētu mijiedarbībai šodien būs liela ietekme uz tavām starppersonu attiecībām. Uzticēšanās un savstarpējā sapratne –...

Šīm četrām horoskopa zīmēm ir lielākā iespēja kļūt bagātām

Astroloģija mums var sniegt visdažādāko ieskatu mūsu mīlestības dzīvē, karjeras ceļos un nākotnē. Bet vai...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 7. maijs

 Tavs spēcīgākais ierocis šajā dienā būs tavi pateiktie vārdi.   Auns Auna zīmē dzimušie bieži vien iekuļas nepatikšanās,...

Mājai un Dārzam

Foto:7-themes.com

Tuvākās dienas – sausas un ļoti siltas, pēc tam laiks mainīsies – prognoze 7 dienām!

  Nedēļas pirmajā pusē laika apstākļus noteiks anticiklons ar centru virs Krievijas, tāpēc gaidāms sauss laiks,...

Parādās jaunas ziņas par laiku turpmāk – prognoze 7 dienām!

Šīs nedēļas otrajā pusē ciklonu ietekme turpinās dominēt - saglabāsies vēss laiks un bieži līs....

Parādās pilnīgi jauna prognoze par laiku nākamnedēļ

  Kā savā "Twitter" kontā vēsta sinoptiķis Jānis Trallis, nākamnedēļ Latvijā gaidāma ievērojama laika maiņa. "Nu jau...