Kā ik gadu, portāls BrīvBrīdis.lv atskatās uz skumju lappusi – sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, kuri pēdējo 12 mēnešu laikā devušies mūžībā. Arī 2019. gadā viņu nav mazums, īpaši jau radošajā sfērā.

Gads ar smagu zaudējumu sākās aktierim un komiķim Jānim Jarānam, kura brālis Andris pēc astmas lēkmes nomira pats savā dzīvoklī vien 45 gadu vecumā. Policija ilgi neļāva uzlauzt dzīvokļa durvis, aiz kurām Andris izmisīgi cīnījās pēc elpas. Kad dzīvoklī iekļuva mediķi un glābēji, bija jau par vēlu.

30. janvārī mūžībā savās mājās ASV devās Uldis Streips, viens no skatuves leģendu “Čikāgas piecīšu” balstiem un žurnālista Kārļa Streipa onkulis. Krietnais mikrobioloģijas doktors un goda vīrs pamazām saguma pēc sievas nāves.

10. februārī 76 gadu vecumā savas gaitas šaisaulē beidza Māra Krievkalne, 70. un 80. gadu populārā estrādes dziedātāja, kura savulaik uzstājusies uz neskaitāmām skatuvēm un izpildījusi ārkārtīgi plašu repertuāru. Viņas 70 gadu jubilejas koncerts Mārupē bija pēdējais.

23. februārī no dzīves 40 gadu vecumā šķīrās depresijas māktais Rīgas Krievu teātra aktieris Andrejs Možeiko, kurš sava talanta cienītājus paspēja priecēt ar daudzām spožām lomām kā teātrī, tā kino un TV seriālos.

26. februārī mūžībā devās bijušais Latvijas Nacionālās operas direktors, uzņēmējs, režisors un aktieris Andrejs Žagars, kurš ilgstoši cīnījās ar smagu slimību. Viņa dzīves pēdējie mēneši iemūžināti arī filmā “Žagari”.

Atklāj noklusēto par Andreja Žagara pēdējām dienām

2. martā pēkšņi nomira viena no izcilākajām savas paaudzes rakstniecēm Andra Neiburga (62). Iepriekšējā vakarā vēl apmeklējusi teātra izrādes pirmizrādi un apspriedusi to ar draugiem soctīklos, no rīta viņa jau bija mirusi.

Šopavasar negaidīti mūžībā devās Valentīna Roziņa (66) – šova “Lauku sēta” otrās sezonas saimniece , kura savulaik atzīta par labāko slaucēju valstī.

14. jūnijā 76 gadu vecumā nomira Vaira Paegle – bijusī Saeimas deputāte, viena no Tautas partijas dibinātājām, ASV Latviešu apvienības valdes locekle. Savulaik kandidējusi arī uz Valsts prezidenta amatu.

15. jūnijā vien 60 gadu vecumā nomira Latvijas autosporta leģenda Ivars Caune, kura kontā 13 Latvijas un trīs PSRS čempiona tituli rallijā.

20. jūnijā ardievas teicām bijušajai Saeimas deputātei Annai Seilei, kura no dzīves šķīrās 80 gadu vecumā.

Augusta beigās Baltijas jūrā 59 gadu vecumā traģiski bojā gāja mākslinieks, ceļotājs un laivotājs Aigis Auders, kura vadītais kajaks 16. augustā atstāja Kolku, pēcāk pazūdot bez pēdām. Kajaks tika atrasts pēc piecām dienām, bet mākslinieka mirstīgās atliekas – vēl dažas dienas vēlāk. Vien divus gadus iepriekš viņsaulē 55 gadu vecumā devās viņa brālis Āris, kādreizējais veselības ministrs un ķirurgs.

9. septembrī Latvija uzzināja par aktiera Imanta Skrastiņa nāvi. Viņa aiziešana 78 gadu vecumā gan nebija pēkšņa, jo aktieris bija smagi slims. Tuvinieki līdz pēdējam cerēja, ka aktieris, kura atpazīstamākā loma bija Dzejnieks leģendārajā izrādē “Spēlē, Spēlmani…”, izķepurosies.

“Aiziešana bija smaga…” Sieva pastāsta par mirušā aktiera Skrastiņa pēdējām dienām

21. septembrī no šīs pasaules šķīrās mecenāts un filantrops Boriss Teterevs, kurš 65 gadu vecumā zaudēja cīņu ar smagu slimību. Uzņēmēja karjerā ar savu ķērienu un aso prātu nopelnījis neskaitāmus miljonus, dzīves pēdējos gados Boriss ar sievu Ināru pievērsās labdarībai, caur sevis izveidoto fondu atbalstot zinātni, mākslu, kultūru, grūtdieņus, dzīvniekus un vēl, un vēl.

17. novembrī mūžībā devās aktrise Helga Dancberga, kura nākamajā dienā svinētu 78. dzimšanas dienu. Viņa uz vairāku teātru skatuvēm pavadīja nepilnu pusgadsimtu, tāpat daudzi viņu atceras no savulaik tik populārā seriāla “Dzīvoklis”. Dzīves pēdējos gados viņa bija slimību novārdzināta – lauzta potīte, gūžas operācija un mikroinsults. Aktrise nomira, klāt esot bērniem – aktrisei Rēzijai Kalniņai, priesterim Kristam Kalniņam un kapelānei Danai Kalniņai-Zaķei.

17. oktobrī 98 gadu vecumā mira Antoņina Masiļūne – Latvijas “recepšu mamma”, kura ir daudzu populārā recepšu krājumu autore.

26. oktobrī Nīderlandē pēkšņi pārstāja pukstēt lieliskā TV žurnālista Mārtiņa Ķibilda (46) sirds. Viņa veidotās “Adreses” un “Atslēgas” interneta plašumos turpinās dzīvot mūžīgi, bet pēdējo “Adrešu” sēriju pabeigt palīdzēja Mārtiņa jau pieaugušie dēli Gustavs un Brunis.

Ķibilda kaimiņiene atklāj, kāds Mārtiņš bija patiesībā

9. novembrī, divus mēnešus pēc savas 94. dzimšanas dienas nomira gleznotāja Džemma Skulme, kura dzīves pēdējos mēnešos pārcieta divas gūžas operācijas. Vien dažas dienas pirms nāves Skulmi apmeklēja bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers – abu sirsnīgā tikšanās iemūžināta arī foto.

Džemmas Skulmes dēls atklāj – Mežaparka māju uzturējusi mamma ar savu 2000 eiro pensiju; nu variantu vaitrs nav

29. novembrī 85 gadu vecumā apstājās akadēmiķa Jāņa Stradiņa sirds. Slavenā ķirurga Paula Stradiņa dēls mūžu veltīja zinātnei, bija izcils ķīmiķis, vēstures, kultūras un zinātnes pētnieks. Neskaitāmu zinātnisko publikāciju autors un aktīvs Latvijas sabiedriskais darbinieks.

30. novembrī savās mājās Sanktpēterburgā mūžībā devās izcilais diriģents Mariss Jansons, kurš ilgstoši cīnījās ar sirds slimību. Viņš pelnīti bija kļuvis par vienu no pasaulē atpazīstamākajiem latviešiem.

 

 

 

Sabiedrība

Karaliskā ģimene atklājusi patieso karalienes Elizabetes II nāves izraisītāju

Lai izvairītos no pazemojuma un informācijas, kas atkal, iespējams, tiktu “izmesta” no Harija un Meganas...

Šefpavārs Tannis izrāda glauno savrupnamu, kuru iekārtojis kopā ar mīļoto

  Šefpavārs un uzņēmējs Elmārs Tannis Covid-19 laikā iegādājies jaunu mājvietu un abi kopā ar draudzeni...

Dažas nedēļas pirms svētkiem parādījušās jaunas ziņas par Maestro Paulu

  Ar maestro Raimonda Paula jauno dziesmu un mākslinieces Ilzes Dambes zīmēto dzejoļkartīti no trimdas mājās...

Keitas un Viljama ASV tūres laikā Harijs un Megana nāk klajā ar skaļu vēstījumu

Kāda “sagadīšanās”, ka tieši Velsas prinča un princeses ASV karaliskās turnejas laikā “Netflix” izdota Harija...

Vai saglabāsies “mīnusi” un kad uzsnigs? Izskan jaunas prognozes brīvdienām un nākamajai nedēļai

Šajā nedēļā dominēja anticiklona ietekme, līdz ar to nokrišņu bija maz. Arī tuvākajās dienās gaidāms...

Pēc ilgāka laika parādījušās jaunas ziņas par leģendāro apvienību “Dzelzs vilks”

  Grupa “Dzelzs vilks” pēc ilgāka laika publicē jaunu studijas albumu ar nosaukumu “Jauni” un izdod...

Horoskopi un Testi

Foto:Mindymetivier.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. decembris

  Šī diena sniegs pozitīvas tendences tavas personības attīstībā, mudinot nebūt pārāk piesardzīgiem un baudīt dzīvi...
Foto:Flickr.com/Tambako The Jaguar/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

  Šodien var nākties sastapties ar situācijām, kas šķitīs pavisam neparastas. Jūties brīvi, izsakot savas domas,...

Horoskopa zīmes, kurām DECEMBRIS solās būt īpaši labvēlīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...
Foto:Wallpapers.mi9.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Novembra pēdējā diena nebūs tā reize, kad varēsi atļauties lidināties 10 centimetrus virs zemes un...
Foto:Wallpaperbeta.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. novembris

  Šo dienu raksturos optimistiska attieksme. Vari drosmīgi uzņemties lietas, kas vienmēr šķitušas neērtas. Nešaubies par...

Tavs HOROSKOPS veiksmīgam DECEMBRIM

  Klāt gada pēdējais mēnesis. Ielūkosimies zvaigznēs, lai uzzinātu, ko tās mums paredzējušas!   AUNS Zvaigznes paredz, ka decembra...

Mājai un Dārzam

Vai saglabāsies “mīnusi” un kad uzsnigs? Izskan jaunas prognozes brīvdienām un nākamajai nedēļai

Šajā nedēļā dominēja anticiklona ietekme, līdz ar to nokrišņu bija maz. Arī tuvākajās dienās gaidāms...

Sinoptiķis Bricis atklāj, cik ilgi decembrī varētu saglabāties sals; prognozē turpmāko

  Ziema vēl tikai nupat sākusies, bet brīvdienās sniega un apledojuma dēļ Latvijā notika daudz smagu...

Latvijai tuvojas vēl aukstākas gaisa masas – laika prognoze 7 dienām!

  Šajā nedēļā laiks būs lielākoties mākoņains, brīžiem arī snigs un sniega sega kļūs vēl par...