Karaliene ir mirusi, izbeidzot garāko valdīšanu Lielbritānijas vēsturē. Viņa nomira mierīgi, ģimenes ielenkumā Balmoralas pilī Skotijā. Lūk, kas sagaidāms gan tuvākajās dienās, gan laikā, kad karalienes zārks tiks atstāts publiskai cieņas izrādīšanai, gan bērēs 19. septembrī.
Karalienes zārks tuvākajās dienās tiks izvests no Balmoralas īpašuma uz Holirūdhausas pili Edinburgā – Lielbritānijas monarha oficiālo rezidenci Skotijā. No šejienes tas gājienā tiks nogādāts Sv. Žila katedrālē, kur karaliene gulēs mūža mierā, un tiks ļauts sabiedrībai apskatīt viņas zārku.
Pēc tam zārks tiks pārvietots uz Londonu, kur arī tiks novietots, lai tauta varētu to apmeklēt un izrādīt cieņu, to angļu valodā dēvē par “lying in state” (no angļu valodas tieši tulkojot – gulēšana valstī).
Lying in state
Karaliene apmēram četras dienas pirms bērēm tiks novietota Vestminsteras zālē, ļaujot sabiedrības locekļiem pieteikties un izrādīt cieņu. Lielā zāle ir vecākā Vestminsteras pils daļa, kas atrodas Lielbritānijas valdības sirdī.
Pēdējā karaliskās ģimenes locekle, kura tika novietota šajā procedūrā, bija Karaliene Māte 2002. gadā, kad vairāk nekā 200 000 cilvēku stāvēja rindā, lai apskatītu viņas zārku.
Karalienes zārks atradīsies uz paaugstinātas platformas, kas pazīstama kā katafalks, zem 11. gadsimta zāles viduslaiku koka jumta. Katru platformas stūri apsargās karavīri no vienībām, kas apkalpo karalisko mājsaimniecību.
Viņa tiks nogādāta Vestminsteras zālē no Bekingemas pils lēnā gājienā, militārās parādes un karaliskās ģimenes locekļu pavadībā. Cilvēki arī varēs vērot gājienu, kad tas virzīsies pa ielām, un, visticamāk, Londonas Karaliskajos parkos tiks uzstādīti lielie ekrāni, kas pārraida šo notikumu.
Viņas zārks tiks pārklāts ar Karalisko standartu (karogs, kas reprezentē suverēnu un Apvienoto Karalisti), un Vestminsteras zālē tas tiks papildināts ar Imperiālās valsts kroni, lodi un scepteri.
Kad zārks tiks novietots savā vietā zālē, notiks īss dievkalpojums. Pēc tam sabiedrībai būs atļauts iekļūt zālē.
Kad notiks karalienes Elizabetes II bēres?
Paredzams, ka karalienes valsts bēres Vestminsteras Abatijā notiks pēc nepilnām divām nedēļām. Precīzu dienu apstiprinās Bekingemas pils.
[Papildināts: sestdienas, 10. septembra, pēcpusdienā apstiprināts, ka bēres notiks pirmdien, 19. septembrī]
Abatija ir vēsturiska baznīca, kurā tiek kronēti Lielbritānijas karaļi un karalienes, tostarp karalienes kronēšana 1953. gadā, un tajā viņa arī salaulājās ar princi Filipu 1947. gadā.
Kopš 18. gadsimta Abatijā nav notikuši monarhu bēres, lai gan 2002. gadā tur notika Karalienes Mātes bēres.
Valstu vadītāji no visas pasaules ieradīsies, lai pievienotos karaliskās ģimenes locekļiem un kopīgi atcerētos karalienes dzīvi un kalpošanu. Piedalīsies arī Apvienotās Karalistes vecākie politiķi un bijušie premjerministri.
Diena sāksies, kad karalienes zārks tiks nogādāts no Vestminsteras zāles uz Vestminsteras Abatiju ar Karaliskā flotes štata ieroču ratiem.
Ieroču rati pēdējo reizi tika redzēti 1979. gadā prinča Filipa tēvoča lorda Mauntbatena bērēs, ko pavadīja 142 Karaliskās flotes jūrnieki. Karaliskās ģimenes locekļi, tostarp jaunais karalis, visticamāk, sekos gājienā. Dievkalpojumu, visticamāk, vadīs Vestminsteras prāvests Deivids Hoils, bet sprediķi teiks Kenterberijas arhibīskaps Džastins Velbijs. Premjerministre Liza Trasa var tikt aicināta nolasīt kādu rindu.
Pēc bēru dievkalpojuma karalienes zārks tiks izvests gājienā no Abatijas līdz Velingtonas arkai, Londonas Haidparka stūrī, pirms dosies ar katafalku uz Vindzoru.
Karalienes zārks dosies savā pēdējā ceļojumā tajā pēcpusdienā uz Svētā Jura kapelu Vindzoras pilī.
Paredzams, ka karalis un vecākie karaliskās ģimenes locekļi pievienosies gājienam Vindzoras pils četrstūrī, pirms zārks tiks ienests Svētā Jura kapelā, lai sniegtu noturētu tur dievkalpojumu.
Svētā Jura kapela ir baznīca, ko karaliskā ģimene regulāri izvēlas kāzām, kristībām un bērēm. Šeit apprecējās princis Harijs un Megana, kā arī notika karalienes vīra prinča Filipa bēres.
Karalienes zārks tiks novietots Karaliskajā velvē, pirms tiks apglabāts karaļa Džordža VI piemiņas kapelā, kas atrodas Svētā Jura kapelā.