Velsas korgijs pembroks mājās nejauši atrada un apēda 32 D vitamīna kapsulas ar 4000 IU lielu devu, kas ir toksiska dzīvniekam, un nonāca dzīvībai bīstamā stāvoklī. Stacionārā pavadīto divu dienu laikā tika veikta virkne medicīnisku procedūru, lai novērstu apēstā D vitamīna negatīvās sekas. Ārstēšanās izmaksas sasniedza 600 eiro, kuras atlīdzināja mājdzīvnieku apdrošināšana. Suns apēd toksisku D vitamīna devu – cik naudas saimniekam izmaksāja apdrošinātājs?

“D vitamīns ir ļoti būtisks cilvēkiem un dzīvniekiem, taču tā uzņemšana lielās devās ir dzīvībai bīstama. Ja suns apēstu vienu 4000 IU devu, izteikti simptomi nerastos, taču šajā situācijā suns pamanījās notiesāt vairākus desmitus kapsulu, kas ievērojami pārsniedz normas robežas, radot nopietnas veselības problēmas sunim, tostarp nieru mazspēju,” skaidro If Mājdzīvnieku apdrošināšanas produkta vadītāja Ilze Roce. “Lai novērstu neatgriezenisku bojājumu rašanos, bija nepieciešama ātra speciālistu iejaukšanās un intensīva ārstēšana, kas, par laimi, mūsu klientam šajā situācijā tika nodrošināta,” saka I. Roce.

Velsas korgijs pembroks tika nogādāts veterinārajā klīnikā, kur ārsti veica nepieciešamās pārbaudes un nozīmēja ārstēšanu. Sunim tika veikta virkne medicīnisku procedūru, tostarp asinsanalīzes, šķīdumu terapija caur intravenozo sistēmu, rentgens vēdera dobumam un medikamentoza vemšanas izraisīšana, lai izvadītu toksīnu no organisma. If Mājdzīvnieku apdrošināšana par šo gadījumu suņa saimniekam izmaksāja atlīdzību 600 eiro apmērā.

“Jāteic, ka šī nav pirmā reize apdrošināšanas pieredzē, kad suns apēd medikamentus, – nesen veimārietis, kurš pa dienu mājoklī atradās viens, kamēr saimnieki bija darbā, apēda trīs Ibumetin (400 mg) un divas Loperamide tabletes. Saimnieki, atgriežoties mājās no darba, konstatēja šo faktu un nekavējoties sazinājās ar veterinārārstu, sekojot līdzi viņa norādēm pēc iespējas ātrāk izraisīt vemšanu. Taču sunim neizdevās atbrīvoties no visām apēstajām tabletēm, tāpēc arī šajā gadījumā veterinārārsti veica vairākas manipulācijas, lai suns ātrāk atgrieztos pie labas veselības,” saka I. Roce.  

Apdrošināšanas eksperte norāda, ka, ņemot vērā šādus gadījumus, mājdzīvnieku saimniekiem ieteicams ne vien rūpīgi pārskatīt, kur tiek glabāti medikamenti, bet arī uzmanīgi sekot līdzi sava mīluļa veselības stāvoklim. Svarīgi apzināties, ka pastāv virkne medikamentu un vielu, kas var būt īpaši bīstamas suņu un kaķu dzīvībai. Daļa no šiem medikamentiem (piemēram, insulīns, diazepāms, difenhidramīns, metoprolols) tiek izmantoti arī veterinārmedicīnā, taču tikai tad, ja tos konkrētās devās ir nozīmējis veterinārārsts.

Bīstamākie cilvēkiem paredzētie medikamenti suņiem un kaķiem

Pretsāpju līdzekļi (gan recepšu, gan bezrecepšu) – ibuprofēns (Ibumetin, Nurofen, Advil u. c. pretsāpju līdzekļi), paracetamols (Panadol, Tylenol) un aspirīns (acetilsalicilskābe). To apēšana var izraisīt nieru bojājumus, aknu bojājumus, kuņģa čūlas, iekšēju asiņošanu, kas var novest pie nāves. Piemēram, paracetamols ir īpaši bīstams kaķiem – pat neliela deva var būt letāla.

Antidepresanti – fluoksetīns (Prozac), sertralīns, paroksetīns un diazepāms (Valium), alprazolāms (Xanax). Tie var izraisīt vemšanu, letarģiju, trīci, krampjus, asinsspiediena izmaiņas, hiperaktivitāti vai pat komu.

Zāles pret saaukstēšanos un alerģijām – dekongestanti (piemēram, pseidoefedrīns, fenilefrīns) un antihistamīni lielās devās (piemēram, difenhidramīns Benadryl). Apēdot šīs zāles, paātrinās sirdsdarbība, ceļas asinsspiediens un rodas nervu sistēmas traucējumi.

Zāles asinsspiedienam un sirds slimībām – bēta blokatori (piemēram, atenolols, metoprolols) un kalcija kanālu blokatori (amlodipīns, diltiazems). Raksturīgākie simptomi, apēdot kādu no šiem medikamentiem, ir bīstami zems asinsspiediens, sirdsdarbības apstāšanās, kolapss.

Zāles pret diabētu – insulīns un metformīns. Šie medikamenti var radīt strauju cukura līmeņa krišanos asinīs (hipoglikēmiju), kas var izraisīt letarģiju, trīci, krampjus un bezsamaņu.

Iepriekšējais rakstsUzvarētājs jau zināms? Bukmeikeri prognozē, vai redzēsim “Tautumeitas” Eirovīzijas finālā
Nākamais rakstsVairāk nekā ierastais šašliks: iedvesma īpaši gardai grilēšanas sezonai