Ikdienā neviens neaizdomājas, ka mūsu bērniem jau no mazotnes nākas elpot dažādas kaitīgas vielas, kuras ietekmē viņu veselību. Slikta gaisa kvalitāte apdraud mazus bērnus, kuriem ir intensīvi jāaug un jāattīstās. Tā kā bērni lielāko savas dienas daļu pavada telpās, tad telpu gaiss ir ļoti svarīgs faktors bērnu veselībā. Lai uzlabotu šo situāciju, automobiļu importētājs “Toyota Baltic” sadarbībā ar vietējām pārstāvniecībām pirmo reizi rīko akciju “Padarīsim Latviju zaļāku”, kuras ietvaros tiks ziedoti telpaugi – gaisa attīrošās hrizolidokarpas jeb Areka palmas Latvijas bērnudārziem.

Iekštelpu gaisa kvalitāti parasti nosaka oglekļa dioksīda daudzums, gaisa mitrums, gaisa plūsma, temperatūra, kā arī dažādi putekļi. Šādā atmosfērā bērniem samazinās uztveres spēja, un, ja CO2 koncentrācija pārsniedz atļauto normu, tad daļai bērnu uznāk nelabums un miegainība. Lielā daļā Latvijas skolu un bērnudārzu gaisa kvalitāte klašu telpās nav pietiekoši veselīga. Tieši tāpēc hibrīdautomobiļu importētājs “Toyota Baltic” vairāk kā 100 Latvijas bērnudārziem šogad dāvinās 755 gaisu attīrošās Areka palmas, kas saskaņā ar NASA (Nacionālās Aeronautikas un kosmosa administrācijas) pētījumiem, ir viens no efektīvākajiem gaisu attīrošajiem istabas augiem pasaulē.

Pagājušā gada nogalē vides pētnieks un biologs Māris Olte aizsāka šo projektu un nogādāja pirmās palmas Latvijas bērnudārziem, kā arī sniedza bērniem izglītojošu lekciju par to, cik liela nozīme ir augiem un svaigam gaisam mūsu apkārtējā vidē: “Ir svarīgi ikdienā neaizmirst rūpēties ne tikai vienam par otru un tiem, kurus pieradinām, bet arī par vidi sev apkārt. Ļoti svarīgi ir izglītot bērnus par augu nozīmi, kā arī viest skaidrību, kāpēc ir svarīgi rūpēties par tiem. Ja bērni zinās, kādas izmaiņas augi var radīt klimatā, un kā viņi paši kopā ar vecākiem var padarīt apkārtējo vidi zaļāku, tad, iespējams, visiem kopā mums izdosies radīt pārmaiņas un dzīvot pasaulē ar vairāk augiem un videi draudzīgiem automobiļiem, kuri nerada tik daudz kaitīgo izmešu gaisā.”

Elli Tiivel, “Toyota Baltic” pārstāve: “Uzsākot šo kampaņu, mēs vēlamies vērst apkārtējo uzmanību uz to, cik ļoti svarīga ir apkārtējā vide, kurā atrodamies un gaiss, kuru elpojam. Ikviens var padarīt apkārtējo vidi zaļāku un tīrāku, piemēram, ik pavasari iestādot kokus, savā mājoklī izvietojot vairāk telpaugu, kā arī pārvietojoties ar automobiļiem, kuriem ir mazāk CO2izmešu. Tādējādi pašiem būtu patīkamāk atrasties tīrā vidē un būtu vairāk svaiga gaisa, ko elpot. Aicinu arī citus uzņēmējus izrādīt iniciatīvu un padarīt mūsu valstis tīrākas, jo tikai visi kopā mēs to varam!”

Ērgļu novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes “Pienenīte” vadītāja Ilona Cielava: “Šis ir vēl nebijis pasākums mūsu bērnudārzā, un mums ir liels prieks par šādu iniciatīvu padarīt Latviju zaļāku un gaisu, ko elpojam – tīrāku. Bērnudārzi paši par sevi ir īpašas vietas, kur mums aug tikpat mīļi un īpaši bērni, kuri šos dāvinātos augus kops pēc labākās sirdsapziņas, kā arī noteikti par šo visu dalīsies arī ar vecākiem, kuri, domājams, būs mazliet pārsteigti. Iepriekš bērnudārzā nav bijušas šāda veida palmas, tāpēc bērni ir īpaši priecīgi par tām. Tagad mums noteikti būs daudz veselīgāka vide apkārt, nekā bija līdz šim!”

Slikta gaisa kvalitāte ir ne tikai skolās, bērnudārzos un dažādās iestādēs, bet arī pilsētvidē, par ko satraucas ne viens vien iedzīvotājs. Vislielākā putekļu un slāpekļa dioksīda koncentrācija ir novērojama pie intensīvas satiksmes, jo gaisa piesārņojuma lielākais avots ir autotransports, kas noslogotajās ielās rada līdz pat 90 % piesārņojuma. Cīņa par tīrāku gaisu ilgtermiņā ir liels izaicinājums visā pasaulē, bet jau šobrīd automobiļu ražotāji piedāvā risinājumus – pārvietoties ar automobiļiem, kuriem ir mazāk CO2 izmešu, piemēram, automobiļiem ar hibrīda dzinēju. Ir radies nepareizs priekšstats, ka hibrīdu ir nepieciešams uzlādēt no ārējā avota. Hibrīda akumulators turpina izmantot reģeneratīvu enerģiju, kas uzglabājas arī automobilim apstājoties. Tas nozīmē, ka hibrīdautomobiļa akumulatoru nav nepieciešams uzlādēt, kā tas ir jādara elektromobiļiem. Hibrīdauto ir straujāk augošā auto nozare pasaulē, tostarp, arī Latvijā to popularitāte pieaug.

Rūpējoties par gaisa kvalitāti, automobiļu importētājs “Toyota Baltic” ir sagatavojis vienkāršus padomus, kā padarīt gaisa kvalitāti labāku:

1)    Novietojot savu automobili stāvvietās uz neilgu laiku, piemēram, lai kādu sagaidītu, iesakām izslēgt dzinēju, it īpaši tas attiecas uz centra rajona un pazemes stāvvietām.

2)    Vismaz vienu reizi mēnesī ieteicams pārvietoties dienas gaitās kājām vai ar velosipēdu, kas ir ne tikai veselīgi, bet arī uzsākot šādu iniciatīvu kopā ar draugiem vai kolēģiem, var samazināt satiksmi.

3)    Jo vecāks automobilis, jo vairāk kaitīgo izmešu rodas gaisā, tāpēc plānojot automobiļa iegādi, dodiet priekšroku hibrīdautomobiļiem, kam ikdienā ir mazāks CO2izmešu daudzums.

4)    Atcerieties, ka svarīga nozīme gaisa attīrīšanā ir zaļajiem augiem, kuru lapas ne tikai aiztur gaisa putekļus, bet arī attīra gaisu telpās.

Sabiedrība

Jauns pavērsiens latviešu tik iecienītajā Lielbritānijā – ļoti trūkst strādnieku

  Brexit un pašizolēšanās prasības radījušas Lielbritānijā pamatīgu darbaroku trūkumu. Daudzviet izskan bažas par piegāžu pārtraukšanu...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 26. jūlijs – 1. augusts

  Šīs nedēļas beigās jau klāt vasaras pēdējais mēnesis – augusts! Tas jāizbauda un jāļaujas, lai...
Foto:Flickr.com/Midori H/CC

Diemžēl sestdiena sākusies ar skumju ziņu

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 157 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 25 cilvēki un viens gājis bojā. 23/07/2021 plkst.08:51...

Pazīstamais laika zīmju vērotājs Bukšs saņem skarbu kritiku par viedokli vakcinēšanās jautājumā

  Jūlija vidū pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā "Twitter" kontā publicējis saiti uz...

Pēkšņi parādās jaunas ziņas par leģendāro grupu EOLIKA

  Par godu leģendārās grupas "Eolika" 40. gadu jubilejas tūrei, ne mazāk leģendārais komponists Boriss Rezņiks...

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Horoskopi un Testi

pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 26. jūlijs – 1. augusts

  Šīs nedēļas beigās jau klāt vasaras pēdējais mēnesis – augusts! Tas jāizbauda un jāļaujas, lai...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. jūlijs

  Šī būs konfliktu diena, taču tu tos atrisināsi dienas beigās, ja neizvairīsies no piepūles, ko...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūlijs

  Atceries, ka bez piepūles neko nevar paveikt! Mums katram ir savs Everests, ko iekarot –...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūlijs

  Ko zvaigznes tev sola 23. jūlijā?     Auns Šī diena būs emocijām bagāta diena. Vēlēsies skaļi izpaust savus...

Tavs horoskops veiksmīgam AUGUSTAM

Klāt vasaras pēdējais mēnesis - augusts. Aplūko, kā izkārtojušās zvaigznes, un ko tas sola tieši...
desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūlijs

  Šī būs veiksmīga diena ambīciju realizēšanai. Ļauj sev sapņot lielas lietas, tikai tad spēsi sasniegt...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

  Līdz ar vēl vienu karstuma vilni, kurš aizsāksies svētdien, šī gada jūlijs, iespējams, kļūs par...

Būs vēl vismaz viens karstuma vilnis; pastāsta, kad tas sāksies

  Pēc ilgā karstuma viļņa, pirmdien Latvijā laiks bija krietni vēsāks. Taču prognozes liecina, ka nedēļas...