Kamēr šajā sezonā sniega Latvijā tikpat kā nav bijis un pašmāju slēpošanas kalni atrodas piespiedu dīkstāvē, aktīvās ziemas atpūtas baudītāji kā katru gadu pošas uz kalnu kūrortiem ārvalstīs, kur sezona ilgst līdz pat aprīļa vidum. Neatkarīgi no izvēlētās trases un nobrauciena augstuma bīstamus kritienus piedzīvo pat pieredzējuši slēpotāji, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) pieredze. Slēpošanas trasēs gūtās traumas nereti ir tik smagas, ka cilvēks paša spēkiem kalnu nespēj pamest, bet līdz ar medicīniskā helikoptera izsaukumu evakuācijai kopējās izmaksas par traumu kādam slēpotājam pērn sasniegušas pat 18 000 eiro.

Summas, ar kurām pirms ceļojuma nerēķinās

Slēpojot visbiežāk tiek gūtas roku, galvas un kāju traumas, un vidējās izmaksas par šādu traumu ārstēšanu svārstās no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem eiro – tas atkarīgs no traumas smaguma un medicīnas pakalpojumu cenām konkrētajā valstī. Visdārgāk izmaksā kritieni slēpošanas trasēs kalnos lielā augstumā, kur vienīgā iespēja nogādāt cietušo slimnīcā ir mediķu helikopters – tas nozīmē papildu izmaksas par medicīnisko evakuāciju, kas jāsedz pašam cietušajam vai apdrošinātājam.

“Ja nepieciešama cietušā evakuācija no kalna, helikoptera izsaukums vien izmaksā ap 5000 eiro. Tam jāpieskaita izmeklējumi, medicīniskās manipulācijas un steidzamos gadījumos arī operācijas, turklāt pēc tam cilvēkam vēl jāatgriežas mājās – vidēji kopējās izmaksas svārstās ap 10 000 eiro. Šādi negadījumi cietušajiem mēdz būt ļoti smagi ne tikai morāli un fiziski, bet arī finansiāli, kas nozīmē, ka doties uz slēpošanas kūrortu bez ceļojuma apdrošināšanas polises, kas sedz ne tikai ārstēšanas izdevumus, bet arī izmaksas par klienta atgriešanos mājās, ir labākajā gadījumā vieglprātīga rīcība,” skaidro BALTA Personu apdrošināšanas produktu vadītāja Ludmila Ščegoļeva.

L. Ščegoļeva stāsta – lai atgrieztos Latvijā, traumētajam ziemas sporta cienītājam visbiežāk nākas mainīt lidojuma laiku, turklāt papildu izmaksas rada pasažieru lidmašīnas pielāgošana cietušā vajadzībām, piemēram, pusguļus vai guļus stāvoklim. Praksē ir gadījumi, kad apdrošinātājs cietušā nogādāšanai mājās organizē specializētu transportu mediķu pavadībā. Protams, cilvēki ar tik lielām summām pirms ceļojuma nerēķinās, turklāt tikai retais var atļauties tādas ceļojuma papildu izmaksas. Tāpēc, dodoties uz kalniem, ir sevišķi svarīgi parūpēties par apdrošināšanu, kas ļauj izvairīties no neparedzētiem tēriņiem vairāku tūkstošu eiro apmērā.

Kalnu trasēs gūtās traumas – automašīnas cenā

Vidēji katra ziemas sporta aktivitātēs gūtā trauma klientam izmaksā ap 700–750 eiro. Taču neveiksmīgi kritieni sarežģītās slēpošanas trasēs augstu kalnos var beigties ar patiesi iespaidīgām summām. BALTA eksperte min vairākus piemērus, kad kalnu trasēs gūto traumu izmaksas sasniegušas pat jauna automobiļa izmaksas.

“Kāda kliente Austrijā smagi traumēja celi un tika transportēta no kalna ar glābšanas dienestu uz slimnīcu, kur kopējās izmaksas pēc operācijas sasniedza teju 10 000 eiro. Kāds bērns Austrijā salauza kāju, tika evakuēts ar helikopteru un pavadīja divas dienas slimnīcā, kas mazā slēpotāja vecākiem bez ceļojumu apdrošināšanas izmaksātu ap 9000 eiro,” atzīst L. Ščegoļeva, piebilstot – šīs tomēr nav vislielākās atlīdzības, ko apdrošinātājs izmaksājis. Par neaizmirstamu notikumu slēpošanas ceļojums izvērties kādam vīrietim Šveicē: slēpojot sadragātā ceļa operācija kopā ar uzturēšanās un transporta izmaksām sasniedza pat 18 000 eiro.

Turklāt nereti atlīdzības apdrošinātājam tiek pieteiktas ne tikai par traumām, kas gūtas uz kalna. Pagājušajā sezonā BALTA saņēma atlīdzības pieteikumu no Gruzijas, kur vienlaikus trīs cilvēki cieta taksometra izraisītā ceļu satiksmes negadījumā. Ceļotājiem apdrošinātājs sedza gan ārstēšanās izdevumus privātā klīnikā, gan repatriācijas izdevumus, lai cietušie varētu atgriezties mājās.

Lai gan sezona tik tikko “ieskrienas”, arī šogad jau fiksēti pirmie negadījumi, kuru atlīdzībām rezervēti vairāki tūkstoši eiro. Lai no šādiem negadījumiem izvairītos, BALTA eksperte aicina parūpēties par elementāriem drošības pasākumiem: lietot atbilstošu ekipējumu, nebūt pārgalvīgiem un nepārvērtēt savas prasmes, sekot līdzi laika prognozēm un brīdinājumiem trasēs. Tas, protams, nepasargās simtprocentīgi, tomēr būtiski samazinās risku sarežģītās trasēs. Turklāt jāatceras, ka traumas var piemeklēt ikvienu neatkarīgi no kalna izvēles un tā, cik pieredzējis ir slēpotājs vai snovotājs, tāpēc, pirms sākt sportot, ir jāiegādājas piemērota apdrošināšanas polise.

Sabiedrība

Karaliskā ģimene atklājusi patieso karalienes Elizabetes II nāves izraisītāju

Lai izvairītos no pazemojuma un informācijas, kas atkal, iespējams, tiktu “izmesta” no Harija un Meganas...

Šefpavārs Tannis izrāda glauno savrupnamu, kuru iekārtojis kopā ar mīļoto

  Šefpavārs un uzņēmējs Elmārs Tannis Covid-19 laikā iegādājies jaunu mājvietu un abi kopā ar draudzeni...

Dažas nedēļas pirms svētkiem parādījušās jaunas ziņas par Maestro Paulu

  Ar maestro Raimonda Paula jauno dziesmu un mākslinieces Ilzes Dambes zīmēto dzejoļkartīti no trimdas mājās...

Keitas un Viljama ASV tūres laikā Harijs un Megana nāk klajā ar skaļu vēstījumu

Kāda “sagadīšanās”, ka tieši Velsas prinča un princeses ASV karaliskās turnejas laikā “Netflix” izdota Harija...

Vai saglabāsies “mīnusi” un kad uzsnigs? Izskan jaunas prognozes brīvdienām un nākamajai nedēļai

Šajā nedēļā dominēja anticiklona ietekme, līdz ar to nokrišņu bija maz. Arī tuvākajās dienās gaidāms...

Pēc ilgāka laika parādījušās jaunas ziņas par leģendāro apvienību “Dzelzs vilks”

  Grupa “Dzelzs vilks” pēc ilgāka laika publicē jaunu studijas albumu ar nosaukumu “Jauni” un izdod...

Horoskopi un Testi

Foto:Mindymetivier.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. decembris

  Šī diena sniegs pozitīvas tendences tavas personības attīstībā, mudinot nebūt pārāk piesardzīgiem un baudīt dzīvi...
Foto:Flickr.com/Tambako The Jaguar/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

  Šodien var nākties sastapties ar situācijām, kas šķitīs pavisam neparastas. Jūties brīvi, izsakot savas domas,...

Horoskopa zīmes, kurām DECEMBRIS solās būt īpaši labvēlīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...
Foto:Wallpapers.mi9.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Novembra pēdējā diena nebūs tā reize, kad varēsi atļauties lidināties 10 centimetrus virs zemes un...
Foto:Wallpaperbeta.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. novembris

  Šo dienu raksturos optimistiska attieksme. Vari drosmīgi uzņemties lietas, kas vienmēr šķitušas neērtas. Nešaubies par...

Tavs HOROSKOPS veiksmīgam DECEMBRIM

  Klāt gada pēdējais mēnesis. Ielūkosimies zvaigznēs, lai uzzinātu, ko tās mums paredzējušas!   AUNS Zvaigznes paredz, ka decembra...

Mājai un Dārzam

Vai saglabāsies “mīnusi” un kad uzsnigs? Izskan jaunas prognozes brīvdienām un nākamajai nedēļai

Šajā nedēļā dominēja anticiklona ietekme, līdz ar to nokrišņu bija maz. Arī tuvākajās dienās gaidāms...

Sinoptiķis Bricis atklāj, cik ilgi decembrī varētu saglabāties sals; prognozē turpmāko

  Ziema vēl tikai nupat sākusies, bet brīvdienās sniega un apledojuma dēļ Latvijā notika daudz smagu...

Latvijai tuvojas vēl aukstākas gaisa masas – laika prognoze 7 dienām!

  Šajā nedēļā laiks būs lielākoties mākoņains, brīžiem arī snigs un sniega sega kļūs vēl par...