Aizvadīta pirmā nakts, kad visiem Latvijas iedzīvotājiem jāievēro brīvdienu mājsēde jeb laika posmā no pulksten 22.00 līdz 05.00 bija jāatrodas savā dzīvesvietā. Šajā naktī Valsts policija ciešā sadarbībā ar pašvaldību policijām, Valsts robežsardzi, kā arī zemessardzi uzraudzīja, lai tiek ievēroti šie noteikumi.

Kopumā šonakt mājsēdes kontroles pasākumos, papildu tiem policijas spēkiem, kas veic ikdienas pamatuzdevumus, tika iesaistīti 1137 Valsts policijas un 146 pašvaldību policistu, 35 robežsargu un 202 zemessargu, kuri pārbaudījuši 4742 personas, kas atrodas ārpus dzīvesvietas. Policija jau iepriekš teikusi, ka primārais mērķis nav sodīt – šonakt vairāk nekā 2300 gadījumos doti preventīvi norādījumi vai mutiski brīdinājumi. Tomēr tajā pat laikā par mājsēdes neievērošanu uzsākti arī 483 administratīvā pārkāpumu procesi, visvairāk – 209 tieši Rīgas reģionā. Jāpiebilst, ka konstatēti vēl vismaz 154 pārkāpumi, kuros vēl tikai lems par administratīvā procesa uzsākšanu.

Tāpat vairākos desmitos gadījumu, kur apzināti un klaji ir pārkāpti noteikumi, jau ir piemēroti arī sodi līdz pat 1000 eiro, daudzos gadījumos piemērojot sodus 100, 300 un 500 eiro apmērā. Vienā gadījumā Daugavpilī apmēram 20 cilvēki bija pulcējušies garāžā, tādējādi jau svinot Jauno gadu. Šajā gadījumā lielākais piemērotais sods personai ir 600 eiro.

Šonakt īsi pirms pulksten 3.00 naktī Apes novadā Valsts policijas darbinieki pamanīja kādu “Audi” markas automašīnu. Vēloties to apturēt, lai noskaidrotu pārvietošanās iemeslu, autovadītājs uzsāka bēgšanu un nepakļāvās policistu prasībai apturēt transportlīdzekli. Pēc neilga laika, kad likumsargiem izdevās automašīnu apturēt, tika noskaidrots, ka pie automašīnas stūres sēdies kāds 1991. dzimis vīrietis, kurš transportlīdzekli vadījis 1,2 promiļu reibumā. Automašīnā atradās vēl arī pasažieris, un kā abi vīrieši apgalvojuši policistiem – viņiem ir vienalga par ierobežojumiem. Šajā gadījumā uzsākts administratīvā pārkāpuma process par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā un par nepakļaušanos atkārtotai vai vairākkārtējai prasībai apturēt transportlīdzekli (par bēgšanu), kā arī attiecīgi katrai personai piemērots 1000 eiro sods par ārkārtējās situācijas neievērošanu.

Tāpat 30. decembrī ir uzsākti vēl 168 administratīvā pārkāpuma procesi par citiem ārkārtējās situācijas noteikumu pārkāpumiem. No tiem 43 procesi ir par pulcēšanos un piedalīšanos  privātos pasākumos, 23 par covidpass.lv anketas neaizpildīšanu, kā arī 16 par mutes un deguna aizsega nelietošanu.

Papildu vakar kopumā fiksēti arī 17 autovadītāji, kuri sēdušies pie stūres alkohola reibumā. Piemēram, Jēkabpilī, policistiem pārbaudot kādu autovadītāju, kurš ap pulksten 00.10 pārvietojās pa pilsētu ar savu personīgo transportlīdzekli, tika konstatēts, ka šī persona sēdusies pie transportlīdzekļa stūres 0,86 promiļu reibumā. Mēģinot izvairīties no administratīvā procesa uzsākšanas, 1986. gadā dzimušais autovadītājs piedāvāja likumsargiem kukuli 1000 eiro apmērā. Saistībā ar notikušo uzsākts kriminālprocess.

Atgādinām, ka šobrīd Latvijā līdz 7. februārim ir izsludināta ārkārtējā situācija un papildu tam  šajās brīvdienās no 30. decembra līdz 4. janvārim ir arī pārvietošanās aizliegumi nakts stundās. Tas nozīmē, ka gadumijas svētkus, ko ierasts pavadīt kopā pulcējoties, šogad nāksies sagaidīt citādāk – vienas mājsaimniecības ietvaros, dzīvesvietā.

Policijas rīcībā ir arī informācija, ka daudzi iedzīvotāji mēģina rast veidus, kā neievērot šos ierobežojumus, aicinot pulcēties uz salūtu vai kopīgām svinībām. Atgādinām, ka arī šonakt sadarbībā ar citiem dienestiem esam gatavi īstenot pastiprinātu kontroli un aicinām visus rūpīgi apsvērt šajā gadumijā, vai tiešām pašu un līdzcilvēku veselība un drošība nav svarīgāka par pulcēšanos un gadumijas svinībām. Un, vai tiešām ir vēlme iesākt jauno gadu ar bargu sodu?

Šobrīd ir svarīga sabiedrības solidaritāte un līdzdarbība, lai kopīgiem spēkiem uzlabotu situāciju. Jāsaprot, ka šie ierobežojumi ir tikai tādēļ, lai mazinātu vīrusa izplatību, un ir ieviesti sabiedrības veselības labad. Lūdzam šo gadumiju svinēt atbildīgi un prātīgi, lai nākamgad svētkus mēs atkal varētu sagaidīt lielākā pulkā.

Atgādinām, ka sods par ārkārtējās situācijas neievērošanu privātpersonām ir līdz 2000 eiro, bet juridiskām personām līdz 5000 eiro.

Iepriekšējais rakstsViņu nāves 2020. gadā pāršalca Latviju – slavenie latvieši, kurus mēs zaudējām
Nākamais rakstsNo 1. līdz 4. janvārim komandantstundas laikā tiks slēgti vairāki vēlie reisi