Bērniņa gaidīšana ir īpašs laiks, un pirmā satikšanās – neaizmirstams piedzīvojums. Kur un kā laist pasaulē mazulīti, lai gan māmiņa, gan bērniņš varētu šo grūto darbu godam paveikt un justies droši? Vecmāte: labākais veids, kā laist pasaulē bērniņu
Mājās vai slimnīcā?
Kā savā praksē novērojusi vecmāte, VCA “AURA” Jauno ģimeņu skolas lektore Agnese Lemeševska, topošās māmiņas mūsdienās kļūst arvien izglītotākas par dažādiem dzemdību jautājumiem, labprāt piedalās kursos, lasa, pēta un, pat ja nav pilnīgi pārliecinātas, kādu dzemdību norisi izvēlēties, skaidri zina, ko noteikti negribētu piedzīvot.
Kā dzemdēt – viena padoma, kas derētu visām sievietēm, nav, saka vecmāte. Galvenais, lai sieviete justos labi. “Iemesls, kāpēc mājdzemdības ir populāras, ir tas, ka jebkādi traucējoši faktori – nepieciešamība kaut kur iet, braukt, pārvietoties, svešas skaņas, smaržas, cilvēki – novērš uzmanību no galvenā,” skaidro Agnese Lemeševska. “No dzemdību raituma viedokļa dzemdētājai ir jājūtas droši un relaksēti. To labi ilustrē arī dzīvnieku pasaule: ja kaķenīti, kura dzemdē, iztraucē suns, dzemdības pārtrūkst, viņa kaut kur aiziet, paslēpjas, un tikai tad viss turpinās. Cilvēkiem ir līdzīgi. Savukārt, ja vērtējam sarežģījumu risku, labāk ir atrasties slimnīcā vai vismaz tās tuvumā, lai viegli un ātri varētu saņemt medicīnisko palīdzību, ja tāda nepieciešama. Tāpēc šobrīd arvien biežāk tiek piedāvāts tāds risinājums kā sava veida mājdzemdības slimnīcā, medicīnas iestādē radot sievietei tādus apstākļus, lai viņa justos gana mājīgi.”
Kādi paradumi ikdienā, tādi arī dzemdībās
Aplami ir cerēt, ka viena metode pēkšņi izrādīsies burvju nūjiņa, kas atrisina visus izaicinājumus. “Svarīgi paturēt prātā, ka sieviete nekļūst par citu cilvēku tāpēc, ka viņai dzimst bērns,” uzsver Agnese Lemeševska. “Ja viņa ikdienā pie katrām mazākajām sāpēm dzer pretsāpju zāles, tad arī dzemdībās gribēs atsāpināšanu. Ja sieviete uzticas medikamentiem, mērierīcēm un ārstiem, viņai būs drošāka sajūta slimnīcā. Savukārt sievietei, kura dzīvo saskaņā ar dabu un dod priekšroku zaļam dzīvesveidam, vairāk palīdzēs atbilstošas alternatīvas – akupresūra, aromterapija, joga, elpošanas vingrinājumi u. tml. Kāda ikdiena – tādas būs arī dzemdības, un ar to jārēķinās, izvēloties, kur dzemdēt. Dzemdības nav ne īstā vieta, ne laiks eksperimentiem.”
Slimnīcās nav atļauts lietot sveces vai spēcīgus aromātus, bet, ja sieviete ikdienā pieradusi lietot, piemēram, noteiktas ēteriskās eļļas, neuzbāzīgā daudzumā tās var būt labs atbalsts. Tāpat vecmāte iesaka uz slimnīcu ņemt līdzi kaut ko ar māju smaržu – piemēram, pledu vai halātu, jo daudzas topošās māmiņas satrauc slimnīcu un medikamentu smarža. “Ja sieviete uzliek savu mūziku, saritinās savā sedziņā, rodas mājīga sajūta, un tas ļauj vairāk atbrīvoties un ļauties dzemdību procesam,” iesaka vecmāte. Viņasprāt, izcili, ja līdzi var ņemt arī partneri – ja pārim ir labas, mīlošas attiecības, partneris ir staigājoša drošības sajūta.
Kur meklēt informāciju?
“Skaidrs, ka mūsdienu informācijas laikmetā neviena sieviete nav īsti pasargāta arī no aplamām ziņām, maldīgiem priekšstatiem un šausmu stāstiem, sevišķi topošās māmiņas, kurām dzemdību pieredzes vēl nav,” saka Agnese Lemeševska. Daudzām sievietēm pirmais padomdevējs ir internets, tomēr ar to ļoti jāuzmanās, brīdina vecmāte: “Internetā var atrast diametrāli pretējus viedokļus un arī daudz muļķību. Tāpēc labāk uzticēties profesionāliem portāliem un raidījumiem, kas vērsti uz vecāku auditoriju. Var lasīt grāmatas, lūgt padomu ginekologam vai vecmātei, vērsties pie dūlas – katrai sievietei derēs kaut kas cits. Katrā ziņā nav vērts pārpūlēties, skraidot pa desmit dažādiem kursiem – pietiks ar vieniem, papildus apmeklējot peldēšanu, vingrošanu, jogu vai elpošanas nodarbības. Ja ļoti gribas tusēt interneta forumos, runājiet par to, kur ko nopirkāt, bet lūdzu, viena otru neārstējiet!”
Viņa ar smaidu piebilst – laikam izplatītākais mīts, ar ko nākas saskarties, ir tas, ka dzemdības sākas kā filmās: pēkšņi noplūst ūdens, sieviete lec taksī un pēc trim spiedieniem dabū apaļīgu, divus mēnešus vecu bērnu. Patiesībā ar ūdens noplūšanu sākas mazāk nekā 20% dzemdību, galvenā pazīme tomēr ir kontrakcijas, un pirmās dzemdības var ilgt no 12 līdz 24 stundām vai pat ilgāk. Tāpēc ir ļoti svarīgi būt godīgai un patiesai pret sevi un izvēlēties tādu dzemdību norisi, kas ļaus nedomāt ne par ko citu un visu uzmanību veltīt pašam galvenajam – bērniņa piedzimšanai.
Vecmāte: labākais veids, kā laist pasaulē bērniņu
Seko mums arī soctīklos: Facebook, Instagram, X , Threads