Baltas smilšu pludmales un neticami skaists, tirkīzzils okeāns – tie ir Zanzibāras lepnumi, kas lutinās katru salas viesi. Brīnišķīgā Zanzibāra atrodas plašā Indijas Okeāna, Āfrikas austrumu piekrastē. Tā ir apveltīta ar maģisku dabas skaistumu un idilliskām pludmalēm, bet ne tikai to tā dāvā. Tai ir daudz, daudz vairāk vilinoša. Tūroperators “Novatours” ir apkopojis būtiskākos faktus, kas noderēs tiem, kas plāno vai apsver ceļojumu uz Tanzānijas salu Zanzibāru. Zanzibāra no A līdz Z: kas jāzina, pošoties ceļojumā uz šo salu

Zanzibāra ir daļēji autonoma valsts Tanzānijā, tikai pārdesmit kilometru attālumā no Āfrikas. Tā sastāv no divām lielām salām – Zanzibāras, kas pazīstama arī kā Unguja, un Pemba, un vairākām arī šim arhipelāgam piederošām, mazākām saliņām.

Maigais tropiskais klimats, siltais un dzidrais okeāna ūdens, skaistās, ar palmām rotātās pludmales dara Zanzibāru par brīnišķīgu ceļojumu galamērķi.

 

Fakti, kurus vērts zināt

Valoda – svahili, bet tiek izmantotas arī arābu un angļu valodas.

Nauda – Tanzānijas šiliņš (1 Tanzānijas šiliņš vienāds ar ~0,00038 Euro), taču ierasti norēķini tiek veikti ASV dolāros vai eiro. Būtiski pieminēt, ka valstī netiek pieņemtas dolāru banknotes, kas ir vecākas par 2006.gadu.

Laika zona –  Tanzānija (GMT+3), kas sakrīt ar Latvijas laiku.

Lidosta – Abeid Amani Karume starptautiskā lidosta atrodas 5 kilometrus uz dienvidiem no pilsētas centra, līdz tai var nokļūt aptuveni 8 minūšu laikā.

Transports – uz salas ir salīdzinoši labi attīstīta ceļu sistēma. Drošākais veids, kā ceļot, ir noorganizēt transfēru ar viesnīcas vai tūrisma operatora starpniecību. Ir pieejami arī taksometri. Auto noma nav dārga, ap USD 50 dienā. Autovadītājiem ir jābūt starptautiskai vadītāja apliecībai un jāiegādājas ikdienas policijas atļauju 3 USD vērtībā. Braukšana notiek pa kreiso ceļa pusi.

Dzeramnauda – restorānos ir ieteicams atstāt 10% no rēķina summas, 5 –10 ASV dolāru dzeramnauda gidam par dienas ekskursiju, 1 ASV dolāru par bagāžas nogādāšanu numuriņā.

Ūdens – nav ieteicams dzert krāna ūdeni, tāpēc slāpes vēlams veldzēt ar pudelēs iegādātu ūdeni.

Insekti – Tanzānijā ir daudz odu, tāpēc ir ieteicams jau laiks padomāt par aizsardzību pret insektiem.

 

Klimats

Laikapstākļi ir diezgan stabili, nav īpaši izteikti gadalaiki. Tomēr no marta līdz maijam un no novembra līdz decembrim var būt lietains laiks. Vismazākā lietus iespēja ir laikā no jūlija līdz augustam. Gada vidējā gaisa temperatūra ir aptuveni 28°C, bet ūdens – aptuveni 25°C.

Zanzibāra no A līdz Z: kas jāzina

Ieceļošana

Latvijas Republikas pilsoņiem, kas dodas tūrisma braucienā uz Zanzibāru, ir nepieciešama vīza. Ierodoties Zanzibārā, ir jāaizpilda vīzas veidlapa un jāmaksā nodeva 50 USD. Vīzas veidlapu var aizpildīt arī iepriekš. Pasei ir jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc ceļojuma beigu datuma. ID kartes ieceļošanai nav derīgas.

Visa veida plastmasas maisiņu imports, eksports, izmantošana un iegāde Zanzibārā ir aizliegta. Tūristi, kas ierodas Zanzibārā, tiek aicināti bagāžā neizmantot plastmasas maisiņus.

 

Viesnīcu specifika

Zanzibārā lielākā daļa viesnīcu atrodas tieši blakus okeānam. Šeit var atrast viesnīcas, kas apmierinās visas vajadzības – pieejamas gan lieliskas 2 zvaigžņu viesnīcas, gan arī luksusa 5 zvaigžņu viesnīcas. Zanzibāras apburošākās viesnīcas ir tās kuras ir okeāna tuvumā, tās piedāvā elpu aizraujošus skatus un pludmali dažu soļu attālumā. Šīs viesnīcas vienkārši sajūsminās tos, kas ilgojas pēc luksusa klases atvaļinājuma.

 

Noteikumi sabiedriskās vietās

Valstī valda islāma ticība, kas diktē dažādus uzvedības noteikums. Sievietēm ieteicams nēsāt apģērbu kas nosedz ķermeņa augšdaļu. Nav ieteicams lietot alkoholu sabiedriskās vietās. Arī skūpstīšanās vai simpātiju izrādīšana Zanzibārai nav ierasti. Ja ir iespēja piedalīties reliģiskā vai kultūras ceremonijā, tūristiem jālūdz attiecīga atļauja, lai varētu tajā piedalīties vai novērot, un izrādīt nepieciešamo cieņu.

Zanzibāra no A līdz Z: kas jāzina

Ko apskatīt

Zanzibāras vecpilsēta – sala, tāpat kā tās galvaspilsēta, ir nosaukta par Zanzibāru. Galvaspilsētas vilinošākā apkaime ir tās ir vecpilsēta, kas pazīstama ar nosaukumu Akmens pilsēta (Stone Town). Tā ir UNESCO Pasaules mantojumu sarakstā iekļauta vieta un Zanzibāras lepnums. Zanzibāras vecpilsēta ir kā brīvdabas muzejs un vislapbāk atspoguļo dažādo kultūru sajaukumu. Īpašas ievērības cienīga ir kādreizējā sultāna rezidence “House of Wonder”, kas mūsdienās ir vēstures muzejs. Nedaudz prom no Zanzibāras galvaspilsētas centra ir atrodama māja, kurā dzimis un bērnības lielāko daļu pavadījis mūzikas grupas “Queen” vokālists Fredijs Merkūrijs. Šobrīd šajā mājā atrodas muzejs, un ir arī iespēja nakšņot dziedātāja istabā.

Smaržīgās garšvielu plantācijas – reizēm mums nav ne jausmas, kā aug vai izskatās garšvielas un augļi, kurus ikdienā lietojam. Ja ir kāre noskaidrot, kur un kā aug mango, citronzāle, kanēlis vai ananāsi, tad noteikti ir vērts posties uz Zanzibāru, kur ir patiesi bagāts klāsts dažādu plantāciju, kur to visu ir iespējams iepazīt.

Jozani mežs – šīs ir vienīgais salas nacionālais dabas rezervāts, kas arī ir mājvieta vairāk nekā 50 tauriņu sugām un 40 putnu sugām. Parkā var redzēt arī pērtiķus, kas pieder pie aizsargājamām sugām, jo ir pie izmiršanas robežas.

Cietumnieku sala – aptuveni 30 minūšu ilga kuģa brauciena attalumā no Zanzibāras galvaspilsētas ir Čanga sala (Chang Island), kas pazīstama arī kā Cietumnieku sala. Šī vieta kādu laiku bija cietums nepaklausīgiem vergiem, un vēlāk tur mitinājās cilvēki ar neārstējamām slimībām. Taču, neskatoties uz drūmo šīs vietas pagātni, tagad sala tiek uzskatīta par svētnīcu, lai aizsargātu milzīgus sauszemes bruņurupučus.

 

Ko nogaršot

Makubi – vārīti spināti ar tomātiem un zemesriekstu sviestu.

Mchicha – sakarsēti spināti ar kokosriekstiem, zemesriekstiem un sviestu.

Supu Ya Ndizi – plantana (banānu tipa) zupa.

Vitumbua – rīsu kūka.

Mikate ya Maji na Vitunguu – pankūkas ar sarkanajiem sīpoliem.

Nazi – porcija, kas sastāv no rīsiem un kokosriekstu piena.

Chapati – tradicionālā maize.

 

Zanzibāras sala ir patiesi maģisks nostūrītis Āfrikā ar ļoti bagātu vēsturi un kultūru, cilšu ikdienas dzīvi, krāšņu dabu, garšvielu aromātu bagātību un okeāna šarmu. Ir laiks piedzīvot Zanzibāru!

Zanzibāra no A līdz Z: kas jāzina, pošoties ceļojumā uz šo salu

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X 

Iepriekšējais rakstsĀtri apgūt latviešu valodu. Ukrainietes Margaritas stāsts
Nākamais rakstsDraud sods! Latviešu slavenības nejauši iekāpj metro vagonā, kas paredzēts sievietēm un bērniem