Kurš no mums gan nav ēdis ceptas siermaizes, siera kūku vai vienkārši nogriezis šķēli šī gardā un zeltainā produkta, kas burtiski kūst uz mēles? BrīvBrīdis.lv piedāvā uzzināt 10 interesantus faktus par sieru!

 

  1. Lai iegūtu 1 kilogramu cietā siera, nepieciešami aptuveni 10 litri piena.
  2. Vārds “čīzburgers” pirmo reizi minēts ASV 1941.gadā.
  3. Pasaulē lielākā siera kūka pagatavotā 2009.gadā Meksikā – tās augstums sasniedza veselus 56 centimetrus!
  4. Vēsturnieki uzskata, ka siers nejauši atklāts jau 8000 gadus p.m.ē, kad aizsākās aitkopība un šī dzīvnieka kuņģī glabāts piens sarecējis, bet arheologi pierādījuši, ka Senajā Ēģiptē siers bijis cieņā pirms 4000 gadiem – tas bijis ļoti sāļš, lai izturētu karsto klimatu, un līdzīgs mūsdienu fetas sieram.
  5. Pasaulē ir tūkstošiem siera šķirņu – Lielbritānijā vien vairāk nekā 700, Francijā un Itālijā ap 400.
  6. Zviedrijā sieru rada pat no.. aļņu piena. Kādā fermā Bjurholmā saimnieki saražo ap 300 kg šī siera gadā un tas maksā ap 700 eiro kilogramā jeb aptuveni 100 reizes dārgāk kā populārākās siera šķirnes mūsu lielveikalos!
  7. Visvairāk siera pasaulē saražo ASV, bet viens amerikānis gadā apēd ap 15 kilogramiem šī produkta. Tiesa, šis rādītājs krietni atpaliek no Francijas, kur dzīvo lielākie siera ēdāji – 26,3 kg gadā, bet Īslandē un Grieķijā šis rādītājs ir 23-24 kg (2011.gada dati).
  8. Daži pētījumi apliecina, ka Čedaras, Šveices, Amerikas un mozarella sieri var novērst zobu bojāšanos, pateicoties kalcijam, olbaltumvielām un fosforam to sastāvā. Siera ēšana arī palielina siekalu plūsmu, aizskalojot skābes un cukuru.
  9. Mozarella ir populārākais siers ASV – pateicoties izmantošanai picu pagatavošanā, tā patēriņš audzis teju trīs reizes.
  10. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju (78%) sieru ēd ar maizi, vairāk nekā puse lieto sieru uzkodās, bet siltajos ēdienos – 46%, noskaidrots nesen veiktā pētījumā.

 

Kura ir tava iecienītākā siera šķirne?

Iepriekšējais rakstsDīvaini fakti par seksu, kurus, iespējams, nezināji
Nākamais rakstsŠķietami sīkumi, kas var pāraugt pamatīgās attiecību problēmās. No kā jāuzmanās?