Šī aromātiskā garšviela jau sen ir populāra kulinārijā, taču zinātniskajos pētījumos ir pierādīts, ka tā spēj arī labvēlīgi ietekmēt mūsu veselību. Piedāvājam iepazīties ar 10 iemesliem, kāpēc ir vērts to iekļaut ikdienas uzturā.

 

Pazemina holesterīna līmeni

Pētījumos ir atklāts, ka tikai ½ tējk. kanēļa lietošana ik dienas var pazemināt par slikto holesterīnu sauktās LDL substances – molekulas ar augstu tauku saturu, aizkavējot ateroskrelozes un citu sirds – asinsvadu slimību rašanos.

 

Regulē cukura līmeni asinīs

Vairāki pētījumu rezultāti liecina, ka kanēlī esošās aktīvās vielas stimulē insulīna receptorus un paaugstina šūnu spēju izmantot glikozi, samazinot tās līmeni asinīs. Turpinās izpēte, lai atklātu, kā to var izmantot otrā tipa cukura diabēta slimnieki, lai neapdraudētu savu veselību.

 

Ārstē infekcijas

Pētījumos ir pierādīta kanēļa apbrīnojamā spēja apturēt rauga sēnīšu izraisītu infekciju (tā veicina arī sievietēm bieži sastopamo piena sēnīti). Kanēļa ēteriskajā eļļā esošās vielas aptur dažādu mikroorganismu: baktēriju un sēnīšu augšanu, gadījumos, ja tās ir nejūtīgas pat pret ķīmiskajām zāļu vielām, kanēļa ekstrakts tās spēj uzveikt.

 

Vēža profilakse

ASV Lauksaimniecības departamenta darbinieku veiktajā pētījumā atklāts, ka kanēlis samazina leikēmijas un limfomas vēža šūnu izplatīšanos.

 

Novērš trombus

Šai garšvielai ir antitrombotiska ietekme asinīs. Kanēļa sastāvs spēj ietekmēt asinīs esošos trombocītus, kas piedalās asiņu recēšanas procesā. Ja dažādu faktoru rezultātā, notiek pastiprināta trombocītu salipšana, traucējot normālai asinsritei, kanēlī esošais kanēļaldehīds (kanēļa ēteriskās eļļās sastāvdaļa, kas piešķir dažādiem produktiem šo smaržu un garšu) palīdz regulēt šo procesu, novēršot trombus.

 

Artrīta izraisītu sāpju atvieglošana

Kopenhāgenas universitātes pētījumā artrīta slimniekiem katru rītu pirms brokastīm deva ½ tējk. kanēļa pulvera kombinācijā ar 1 tējk. medus. Eksperimenta rezultāti pierādīja, ka šis līdzeklis ievērojami atviegloja artrīta izraisītas sāpes jau pēc vienas nedēļas.

 

Antibakteriāla iedarbība

Pievienots pārtikai, kanēlis nomāc baktēriju augšanu un pārtikas bojāšanos, padarot garšvielu par dabisku pārtikas konservantu.

 

Smadzeņu veselībai

Kanēļa aromāts spēj veicināt kognitīvo jeb izziņas un domāšanas funkciju, kā arī uzlabot atmiņu. Tiek turpināti pētījumu, lai atklātu šī aromāta spēja palīdzēt cilvēkiem ar garīgām slimībām.

 

E.coli apkarotājs

Kanzasas universitātes pētījumā atklāts, ka kanēlis spēj cīnīties ar Escherichia coli ( jeb E. Coli baktēriju, kas parasti atrodama siltasiņu dzīvnieku zarnu traktā), nepasterizētās sulās, nemazgātos augļos, dārzeņos.

 

Organisma nodrošināšana ar būtiskiem elementiem

Kanēlis ir lielisks mangāna, šķiedrvielu, dzelzs un kalcija avots. Un 2 tējk. šīs garšvielas ir aptuveni 12 kalorijas.

 

FAKTI,  KURUS, IESPĒJAMS, NEZINĀJI PAR KANĒLI

Garšvielas vārds cēlies no grieķu vārda kinnamomon.

  • Kanēlis (Cinnamomum verum) ir koks, kas pieder Lauraceae dzimtai. Garšvielu iegūst no žāvētām šī koka mizām: sagrieztu cauruļveida gabalu vai pulvera veidā.
  • Smaržīgā viela ir minēta ķīniešu rakstos 2800 gadus p.m.ē.
  • Otrā Mozus grāmatā, kas saukta par Exodus, Dievs uzdod Mozum, lai viņš padara svētu svaidāmo eļļu no kanēļa, kasijas, olīveļļas, mirrēm un kaņepēm.
  • Īstā jeb Ceilonas kanēļa dzimtene ir Šrilanka, ko kādreiz pazinām kā Ceilonu.
  • Pastāv sena leģenda, ka Arābijā ir dzīvojis kanēļa putns, kas izmantoja kanēļa koka daļas, lai vītu sev ligzdu. Sengrieķu vēsturnieks Hērodots rakstīja, ka šie putni lidoja uz kādu nezināmu zemi, lai vāktu kanēli un vestu to atpakaļ uz Arābiju.  Tās iedzīvotāji pievilināja putnu  ar lielu gabalu jēlas gaļas, ko tas aiznesa uz savu ligzdu, tā atklājot garšvielas slēptuvi.
  • Savukārt, romiešu enciklopēdists Plīnijs Vecākais rakstījis, ka šāda putna patiesībā nemaz nebija, leģenda bija veids, kā paaugstināt garšvielas cenu. Savos darbos viņš arī ir minējis faktu, ka 350 g kanēļa bija vienā vērtība ar 5 kg sudraba.
  • Senajā Ēģiptē šo garšvielu izmantoja balzamēšanas procesā. Tāpat ēģiptieši lietoja kanēli medicīnā un lai aromatizētu pārtiku un dzērienus.
  • Viduslaikos kanēlis bija pieejams tikai turīgajai sabiedrības daļai, cilvēka sociālo rangu noteica pēc tā, cik daudz šīs garšvielas viņš varēja atļauties.
  • Laikā no 16. – 19. gs starp Eiropas nācijām norisinājās pamatīgas cīņas, tostarp, par to, kas kontrolēs Ceilonu un ļoti ienesīgo kanēļa nozari. Taču 1833. gadā daudzas tautas sāka pašas audzēt šos kokus un vajadzība pēc Ceilonas kontrolēšanas mazinājās.  
  • Hypocras ir gadsimtiem sens un populārs aromatizēts vīns, kas papildināts ar kanēli. Dziru nodēvēja par godu grieķu ārstam Hipokrātam. Šo vīnu parasti neražo komerciālos nolūkos, taču ir zināms, ka neliels tā daudzums tiek gatavots dažos Francijas reģionos.

Vai tu lieto kanēli ikdienā?

Iepriekšējais raksts4 padomi, lai tava sirds būtu stipra un vesela!
Nākamais rakstsPatiesie miega traucējumu un mēnessērdzības izraisītāji!