Katru gadu Eiropa svin “svētkus”, pulcējot kopā lieliskus dziedātājus, dziesmu autorus, prezentējot singlus, tērpus un savas valstis Starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā.
Pirmais konkurss notika tālajā 1956. gadā, tas notika Teatro Kursaal teātrī Lugāno, Šveicē. Eirovīzijā piedalījās tikai septiņas valstis, taču katras valsts pārstāvji izpildīja divas dziesmas. Uzvarētājs tika noskaidrots žūrijas balsojumā (no katras valsts bija divi žūrijas pārstāvji). Konkursā uzvarēja Šveici pārstāvošā Līza Asija, kas izpildīja dziesmu Refrain. Pārējiem dalībniekiem tika piešķirta 2. vieta, jo konkursa rezultāti netika publicēti.
Izskatās, ka otrais kārtas numurs ir teju nolādēts. Britu Eirovīzijas eksperti izpētījuši, ka nekad nevienam, kurš lielajā finālā uzstājies ar otro kārtas numuru, nav izdevies ieņemt augstu vietu kopvērtējumā.
Konkurss ir tik milzīga mēroga, ka tas tiek translēts ne vien Eiropā, bet visā pasaulē, turklāt piecos dažādos kontinentos.
ABBA tiek dēvēta par visveiksmīgāko grupu un priekšnesumu, kāds jebkad bijis Eirovīzijā. ABBA piedalījās 19. Starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā, kas notika 1974. gadā The Dome arēnā Braitonā, Apvienotajā Karalistē. Eirovīzijā piedalījās 17 valstis. Konkursā uzvarēja Zviedriju pārstāvošā grupa ABBA, kas izpildīja dziesmu “Waterloo”. Šī dziesma 2005. gadā tika atzīta par visu laiku labāko dziesmu Eirovīzijas vēsturē 50 gadu Eirovīzijas jubilejas koncertā.
1969. gadā četras valstis (jā četras) uzvarēja Eirovīzijā! Lielbritānija, Spānija, Francija un Nīderlande ieguva vienādu rezultātu – 18 punktus.
2015. gadā pirmo reizi konkursā piedalījās Austrālija, neskatoties uz to, ka tā atrodas apmēram 14000 km attālumā no Eiropas. Kopš tā laika austrālieši ir piedalījušies konkursā katru gadu, un Austrālijas dalību konkursā līdz 2023. gadam ir apstiprinājusi Eiropas Raidorganizāciju savienība un Īpašais apraides dienests. Šogad valsti pārstāv dziedātāja un dziesmu autore Montaigne ar dziesmu “Technicolor”, taču jau pēc pirmā pusfināla, kas notika 18. maijā, kļuva zināms, ka finālā viņa nepiedalīsies.
Kā neveiksmīgākā valsts Eirovīzijā tiek uzskatīta Norvēģija. Lai gan teju visi atceras 2009. gada uzvarētājdziesmu “Fairytale”, ko izpildīja Aleksandrs Ribaks, tomēr 11 reizes Norvēģija ierindojusies fināla pēdējā vietā, pēdējo reizi 2012. gadā Tooji ar dziesmu “Stay”. Šogad Norvēģiju pārstāv Tix ar dziesmu “Falling Angel”.
Konkursa noteikumos paredzēts, ka tikai seši dalībnieki no katras valsts uzstāšanās laikā var atrasties uz skatuves. Tu domā, ka tas ir skarbi? Līdz 1971. gadam tas bija atļauts tikai trijiem!
Zviedrija uzvarēja konkursā 2012. gadā ar Loreen izpildīto populāro dziesmu “Europhia”. Dziesma ieguva vislielāko 12 punktu skaitu, kāds jebkad bijis – 18 valstis deva viņai 12 punktus.
Pagājušajā gadā pirmo reizi Eirovīzijas vēsturē dziesmu konkurss tika atcelts, jo pasauli pārņēma koronavīrusa pandēmija. Visas valstis (41), kurām bija jāsacenšas par uzvaru 2020. gadā, tika uzaicinātas uz 2021. gada ceremoniju.
2020. gadā Netflix tika izlaista filma, kuras pamatā ir Eirovīzijas dziesmu konkurss. Filma ar nosaukumu “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”. Filma, kurā piedalās Vils Farels, Demija Lovato un Reičela Makadamsa, bija plašs fanu fons, kurā piedalījās oriģināllīnijas, piemēram, “Jaja Ding Dong”, “Double Trouble” un “Husavik (mana dzimtā pilsēta)”. Filmā piedalās arī tādas reālās Eirovīzijas zvaigznes kā Aleksandrs Ribaks, Lorēna, Džamala un Končita Vursta.
Eirovīzija ir pasaulē lielākais mūzikas šovs! Bet, tiesa, par to droši vien tev nemaz šaubu nebija.