Uzzini ko vairāk par šo eksotisko garšaugu! 

 KAS IR INGVERS?

Ingvers (Zingiber officinale) ir daudzgadīgs ingveraugu rindas (Zingiberales) ziedošs garšaugs, kura dzinumi līdzinās niedrēm. Šī auga ziedi ir dzelteni oranži un purpura krāsā.

Kā garšviela tiek izmantota tā sakne.

 

Pie šīs rindas augiem pieder arī kurkuma, kardamons un galangals, kas ir ļoti radniecīgs ingveram, bet ar izteiktu, ķiplokam līdzīgu garšu.

Ingvers galvenokārt tiek audzēts tropu klimata teritorijās. Tā izcelsmes vieta ir Centrālāzija un Dienvidāzija, bet mūsdienās šie garšaugi tiek audzēti arī citās valstīs.

Visvairāk šos garšaugus iegūst Indijā, no kurienes tiek eksportēti ~ 50 % to apjoma pārējai pasaulei, tāpat Ķīnā, Nepālā, Indonēzijā un Nigērijā.

Visplašāk šo sakni patērē arābu valstīs, Apvienotajā Karalistē un Amerikā.

Ingvers kā garšviela un dabiskās medicīnas līdzeklis zināms vairāk nekā 2000 gadus. Tiek uzskatīts, ka pirmo reizi tas minēts senajos ķīniešu rakstos, īpaši domātāja, filozofa un skolotāja  Konfūcija radītajos darbos.

Zināms, ka kā tradicionālās vai alternatīvās ārstniecības augs tas bijis pazīstams jau senatnē. Sanskritā ingvera nosaukums – vishvabhesadzh tulkojumā nozīmē universālas zāles.

Saskaņā ar vēsturiskajām atsaucēm, ingvera sakni senie grieķi un Romas impērijas iedzīvotāji iegādājās no arābu tirgotājiem, kuri glabāja šī garšauga noslēpumus.

Pēc tam, kad ingveru pirmo reizi ieveda Eiropā – apmēram 800. gadā pirms Kristus, tas kā garšviela ieņēma otro vietu aiz pipariem.

Ingveru var lietot svaigu, kaltētu un no tā pagatavojot pulveri, tāpat eļļas vai sulas veidā.

 

Pateicoties tā nedaudz asajai, pikantajai un viegli dedzinošajai garšai, šo garšaugu var pievienot gan pamatēdieniem, gan dažādiem desertiem.

Unikālais aromāts un garša šai saknei  rodas pateicoties tā dabiskajām eļļām. Izteiksmīgākā un vērtīgākā no tām ir gingerols – galvenais bioaktīvais savienojums šajā garšaugā.

INGVERA UZTURVĒRTĪBA

 

100 g ingvera saknes satur : 80 kilokalorijas,  0,75 g tauku, 17, 77 g ogļhidrātu un 1,82 g proteīnu.

Minerālvielas: 116 mg kalcija, 11,52 mg dzelzs, 184 mg magnija, 148 mg fosfora, 1,34 mg kālija, 32 mg nātrija, 4,73 mg cinka.

12 mg C, 0,046 mg B1, 0,19 mg B2, 5,2 mg Niacīna jeb B3, kā arī 0,015 mg A vitamīna!

 

 

IEMESLI, KĀPĒC TEV NOTEIKTI IR JĀNOBAUDA ŠĪ SAKNE

UZLABO IMUNITĀTI un CĪNĀS AR INFEKCIJĀM: Daudzi piekritīs, ka šī ir viena no būtiskākajām niansēm, kas nāk prātā, ja iedomājamies par šo eksotisko sakni. Speciālisti uzsver, ka ingvers ir lielisks imūnsistēmas uzlabotājs un ir īpaši noderīgs  pret saaukstēšanos un gripu. Svaigā ingverā esošās bioaktīvās vielas var palīdzēt samazināt infekciju attīstīšanās risku, tāpat šī garšauga ekstrakts var kavēt dažāda veida baktēriju augšanu un izplatīšanos. Speciālisti ir pierādījuši, ka tas ir ļoti efektīvs līdzeklis pret mutes dobuma dzīvo organismu grupām, kas saistītas ar iekaisīgu smaganu slimību veidošanos, piemēram, gingivītu un periodontītu. Svaiga šī sakne var būt arī efektīvs līdzeklis pret respiratori sincitiālo vīrusu (RSV), kas ir daudzu infekciozu elpceļu slimību cēlonis. Zināms, ka ingvera tēja lieliski palīdz ārstēt klepu.

 

Pagatavo ingvera pretklepus sīrupu:

Nepieciešams:

  • 250 ml ūdens,
  • ½ glāzes cukura;
  • 1 ēd.k. ingvera sulas;

Pagatavošana:  Ūdenim pievieno cukuru un ingveru, vāra līdz sīrupa konsistencei. Tad pievieno naža galu sarīvēta muskatrieksta.

 

LĪDZEKLIS PRET NELABUMU: Ingvers var palīdzēt dažāda veida sliktas dūšas gadījumos, jo īpaši grūtnieču rīta nelabuma jeb toksikozes simptomu mazināšanai. Lai gan speciālisti norāda, ka parasti tie ir pirmajos grūtniecības mēnešos un izzūd pēc 12. nedēļas, ne vienmēr tas tā ir. Zināms, ka aptuveni 80% sieviešu cieš no šīm nepatīkamajām sajūtām. Pētījumos pierādīts, ka 1,1 – 1,5 g šī garšauga var ievērojami samazināt šos simptomus. Ingveru un tā dažādus preparātus izmanto jūras slimības novēršanai, kā arī pašsajūtas uzlabošanai, ja nelabi kļūst pārvietojoties ar citiem transporta līdzekļiem. Tāpat šis garšaugs palīdz atbrīvoties no sliktas dūšas un vemšanas pēc operācijām, kā arī ļaundabīgo audzēju slimniekiem pēc ķīmijterapijas kursa saņemšanas.

 

 

SAMAZINA MUSKUĻU SĀPES: Ir pierādīts, ka tas ir efektīvs līdzeklis pret sarauties spējīgo, speciālo ķermeņa audu spazmām. Izpētes procesā atklāts, ka 11 dienu garumā uzņemot 2 g ingvera, ievērojami samazinās nepatīkamās sajūtas muskuļos. Tomēr speciālisti norāda, ka šim sakņaugam nepiemīt tūlītēja iedarbība. Ingvera bioaktīvie savienojumi iedarbojas uz receptoriem, kas atrodas uz nervu galiem, kas atbild par sajūtām. Kā zināms, tā dedzinošā iedarbība ilgts īsu brīdi, kas zinātniekiem ļāvis pierādīt, ka tas palīdz mazināt iekaisumu, kas ir sāpju rašanās iemesls.

 

PRETIEKAISUMA ĪPAŠĪBAS: Ir pierādīts, ka ingvera lietošana palīdz uzveikt osteoartrītu jeb slimību, kuras rezultātā tiek bojāti visi locītavas audi: skrimslis, kaulu virsmas, locītavas kapsula un to pārklājošā plēvīte jeb sinovijs, kā arī saites un muskuļi. Ingverā esošās aktīvās vielas palīdz novērst locītavu sāpes un stīvumu. Kāds pētījums pierāda, ka šī garšauga ekstrakts mazina sāpes, kas nodrošina, ka ar šo slimību sasirgušajiem ir mazāk jālieto pretsāpju medikamenti. Tāpat ir atklāts, ka ārīga ingvera, mastikas, kanēļa un sezama eļļas kombinācijas komprese var samazināt sāpes un stīvumu locītavās.

 

SAMAZINA CUKURA LĪMENI ASINĪS un LABVĒLĪGI IETEKMĒ SIRDS VESELĪBU: Speciālisti norāda, ka ingveram piemīt spēcīgas pretdiabēta īpašības. 2015. gadā veiktā pētījumā, kurā tika iesaistīts 41 dalībnieks ar 2. tipa cukura diabētu atklājās, ka 2 g ingvera pulvera ik dienas pazemina cukura līmeni asinīs par 12%. Tāpat šī sakņauga ietekmē HbA1c testa rezultāti, kurā nosaka, cik daudz cukura asinīs saistījies ar sarkanajiem asinsķermenīšiem – eritrocītiem, 12 nedēļu garumā samazinājās par 10%. Šīs saknes lietošana uzturā būtiski samazina arī citu galveno sirds slimību attīstības riska faktoru rādītājus. Tāpat šī vērtīgā garšviela regulē asinsspiedienu, samazina trombu un hronisku asinsvadu slimību risku, kā arī kopumā stiprina sirdi.

 

ĀRSTĒ GREMOŠANAS TRAUCĒJUMUS: Gadsimtiem ilgi daudzu seno kultūru pārstāvji izmantoja ingvera sakni, apzinoties tās apbrīnojamo ietekmi uz cilvēka gremošanas sistēmu. Zināms, ka lai ārstētu vēderdarbības problēmas, senie grieķi ēda ingveru, ietinot to maizē. Šī garšviela atvieglo hroniskus gremošanas traucējumus jeb dispepsiju – kas ir pastāvīgas vai periodiskas centrālas sāpes vai diskomforts vēdera augšdaļā. Ir pierādīts, ka ingvers palīdz paātrināt kuņģa iztukšošanos, jo šī procesa kavēšanās visbiežāk ir dažādu kuņģa darbības traucējumu rašanās cēlonis. Kāds pētījums, kurā piedalījās 24 veseli indivīdi, kuri pirms brokastīm uzņēma 1, 2 g ingvera pulvera, pierādīja, ka šis process paātrinājās par 50%. Tāpat ir zināma ingvera labvēlīgā ietekme uz kuņģa čūlas ārstēšanu. Nesen Indijas zinātnieku veiktā izpētē atklāts, ka šīs eksotiskās garšvielas ietekme uz kuņģa un zarna trakta veselību var būt pat 6 – 8 reizes lielāka nekā ļoti plaši izmantotiem medikamentiem. Šim garšaugam piemīt zarnas nomierinošas īpašības, kas novērš vēdera uzpūšanos un diskomfortu šajā zonā. 

 

MAZINA MENSTRUĀLĀS SĀPES: Dismenoreja ik mēnesi apgrūtina daudzu pasaules sieviešu ikdienu. Izrādās, ka cīņā arī ar šīm nepatīkamajām sajūtām var palīdzēt ingvers! Kādā pētījumā 150 iesaistītajām sievietēm pirmās trīs menstruāciju dienas bija jālieto 1 g ingvera pulvera dienā, kas  pierādīja, ka šī garšviela ir tikpat efektīva kā pret šiem simptomiem lietotie medikamenti, tostarp ibuprofēns!

 

SAMAZINA APETĪTI un STIMULĒ VIELMAIŅU: Šī garšviela darbojas kā stimulējošs līdzeklis, kas aktivizē ķermeni un uzlabo gremošanu, būtiski samazinot arī izsalkuma sajūtu. Garšauga pretiekaisuma īpašības palīdz arī veicināt insulīna jutību, kas, savukārt, samazina taukskābes asinīs un normalizē cukura līmeni tajās, veicinot svara stabilitāti. Ingvers – šis vērtīgais dabas līdzeklis spēj paplašināt asinsvadus, veicinot gremošanu un tādejādi stimulējot vielmaiņu un ļaujot ātrāk sadedzināt taukaudus. 

 

SAMAZINA HOLESTERĪNA LĪMENI: Zināms, ka augsts sliktā holesterīna jeb LDL substances līmenis asinīs  ir cieši saistīts ar  paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu sistēmas slimībām. Tāpat kā nevienam nav noslēpums, ka pārtikai ir ļoti nozīmīga ietekme uz šī līmeņa paaugstināšanos. Ir pierādīts, ka cilvēkiem ar augstu holesterīna līmeni lietojot 3 g ingvera pulvera ik dienas, ievērojami samazinās vairums negatīvo holesterīna marķieru!

 

PRETVĒŽA AIZSARDZĪBA: Ingvers satur vielu, kas var palīdzēt novērst ļaundabīgo audzēju attīstīšanos. Speciālisti norāda, ka šīs neparastās saknes ekstrakts nereti tiek izmantots kā alternatīvs ārstēšanas veids vai papildus līdzeklis vairākiem šīs smagās saslimšanas veidiem. Pierādīts, ka šajā garšaugā esošajam 6 – gingerolam, kas rada ingvera dedzinošo, nedaudz rūgteno un aso garšu, piemīt pretvēža īpašības. Ievērojamā daudzumā tas ir atrodams neapstrādātā ingverā. Šī viela tiek saistīta ar kuņģa, aizkuņģa dziedzera, krūts un olnīcu vēža attīstības aizsardzību.

 

UZLABO SMADZEŅU DARBĪBU un AIZSARGĀ PRET ALCHEIMERA SLIMĪBU: Oksidatīvais stress jeb organisma nespēja tikt galā ar apkārtējās vides radītajiem šūnu bojātājiem – brīvajiem radikāļiem, kā arī hroniski iekaisumi var paātrināt novecošanās procesu. Tieši tas tiek uzskatīts kā viens no galvenajiem virzītājspēkiem Alcheimera slimības jeb centrālās nervu sistēmas deģeneratīvajām izmaiņām, kam raksturīgas prāta spēju pasliktināšanās, atmiņas traucējumi un izmaiņas uzvedībā. Daudzi pētījumi ir pieradījuši, ka antioksidanti un bioloģiski aktīvie savienojumi, kas atrodami ingverā, var nomākt iekaisuma procesus smadzenēs. Tāpat zinātniekiem ir pierādījumi, ka šī garšauga ekstrakts var tiešā mērā uzlabot smadzeņu darbību, paaugstinot pusmūža cilvēku reakcijas laiku un īstermiņa atmiņu. Speciālisti uzsver, ka ingvers var aizsargāt ar vecumu saistītos smadzeņu funkciju samazināšanās procesus.  

 

IZVADA TOKSĪNUS: Ja vēlies atbrīvoties no dažādām kaitīgām un nevēlamām vielām savā organismā, lieto ingveru! Ar lieliskajām antioksidanta īpašībām, šis garšaugs lieliski veicina veselīgu svīšanas procesu, kas palīdz organismam atbrīvoties no visa liekā.

 

 

 

NODERĪGI FAKTI PAR INGVERU

  • Iegādājoties šo garšaugu, raugi, lai sakne ir stingra un nav savītusi;
  • Kaltētam ingveram ir izteiktāka garša nekā svaigam garšaugam;
  • Kaltētu ingveru ieteicams uzglabāt ne ilgāk par gadu;
  • Svaigu šo garšaugu vislabāk turēt ledusskapī, ko ieteicams izlietot mēneša laikā;
  • Neēd to vakaros, jo ingvers paaugstina enerģiju un sniedz možumu.

 

 

RECEPTES

MARINĒTS jeb SUŠI INGVERS

Nepieciešams:

  • ~ 230 g svaiga, nomizota ingvera;
  • 1 ½ tējk. jūras sāls;
  • 1 tase rīsu etiķa;
  • 1/3 tases cukura.

 

Pagatavošana: Ingveru sagriež plānās šķēlītēs un ievieto bļodā. Pārkaisa ar jūras sāli, samaisa un ļauj nostāvēties apmēram 30 minūtes. Pārnes ingveru tīrā burciņā. Katliņā sajauc rīsu etiķi un cukuru, marinādi uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai, tad pārlej šķidrumu ingvera šķēlītēm. Ļauj atdzist, pēc tam uzliek traukam vāku un vismaz nedēļu nostādina ledusskapī. Raugi, lai izmantotais rīsu etiķis ir labas kvalitātes.  

 

 

INGVERA VISTA ar ČILI

Nepieciešams:

  • 1 kg atkaulotu vistas augšstilbu bez ādas;
  • Īkšķa lieluma nomizots un smalki sakapāts svaiga ingvera gabals;
  • 4 smalki sagrieztas ķiploka daiviņas;
  • 1 tējk. viegli asa čili pulvera;
  • ~ 15 g svaiga, sagriezta koriandra;
  • 1 laima sula;
  • 2 ēd.k. saulespuķu eļļas;
  • 2 vidēja izmēra sīpoli;
  • 1 tējk. kurkuma;
  • 400 ml kokosriekstu piena;
  • 1 neliels, sasmalcināts čili;
  • 1 vistas buljona kubiņš.

 

Pagatavošana: Katru vistas augšstilbu sagriež 2 vai 3 gabalos, liek bļodā un pievieno ingveru, ķiploku, čili pulveri, pusi no koriandra, laima sulu un 1 ēd.k. eļļas. Labi samaisa, pārklāj ar pārtikas plēvi un uz ~ 1 h liek ledusskapī iemarinēties. Vislabāko garšu vistai iegūsi, ja iemarinēsi to vakarā un gatavosi nākamajā dienā. Nomizo sīpolus un smalki sakapā. Uzkarsē atlikušo eļļu wok vai lielā pannā, apcep sīpolus līdz tie kļuvuši mīksti. Pievieno kurkumu un, labi maisot, turpina sildīt. Pievieno vistu ar marinādi un augstā temperatūrā apstrādā gaļu līdz tā maina krāsu. Pielej kokosriekstu pienu, pievieno čili un buljonu, uzliek pannai vāku un uz lēnas uguns sautē ~ 20 minūtes. Iemaisa atlikušo koriandru. Pasniedz ar rīsiem.

 

 

VESELĪGĀ INGVERA TĒJA

Nepieciešams:

  • 4 – 6 plānas šķēlītes svaiga ingvera;
  • 1 ½ – 2 tases ūdens;
  • ½ laima vai citrona sulas;
  • 1 – 2 ēd.k. medus vai agaves sīrupa.

Pagatavošana: Nomizo ingveru un sagriež plānās šķēlēs. Liek katlā ar ūdeni un vāra 10 – 20 minūtes, ja nepieciešams, pievieno vēl šī garšauga, lai garša būtu vēl spēcīgāka. Noņem no uguns un lej krūzē, papildina ar citrusaugļa sulu, medu vai agaves sīrupu.

 

 

INGVERA un BURKĀNA BEZGLUTĒNA ZUPA ar APELSĪNU SULU

Nepieciešams:

  • 3 ēd.k. olīveļļas;
  • ½ kubiņos sagriezta sīpola;
  • ¼ tases svaiga, sakapāta ingvera;
  • ~ 700 g nomizotu un sagrieztu burkānu;
  • 3 tases dārzeņu buljona;
  • 1 ½ tase apelsīnu sulas;
  • šķipsna muskatrieksta;
  • sāls un pipari.

 

Pagatavošana: Lielā katlā uz karstas uguns olīveļļā apcep sīpolus un ingveru līdz tie ir mīksti. Pievieno burkānus un dārzeņu buljonu, samazina temperatūru. Ļauj burkāniem uz lēnas uguns vārīties ~ 40 minūtes vai līdz brīdim, kad tie ir mīksti. Pielej apelsīnu sulu un labi samaisa. Noņem no uguns un sablenderē. Nelielā temperatūrā, nepārtraukti maisot, uzkarsē. Pievieno muskatriekstu. Sāli un piparus lieto pēc vajadzības.

 

 

INGVERA un CITRONA CEPUMI

Nepieciešams:

  • 100 g ingvera sukādes;
  • 3 glāzes miltu;
  • 100 g sviesta;
  • 1 glāze cukura;
  • 1 tējk. cepamā pulvera;
  • ~ 200 ml kefīra;
  • 1 citrona miziņa;
  • šķipsna sāls;
  • šķipsna sodas;

Pagatavošana: Sagriež sukādes mazos gabaliņos, pievieno tiem citrona miziņu. Miltiem pieliek cukuru, cepamo pulveri, sodu un sāli, iejauc sviestu un labi samīca. Liek klāt ingvera sukādes ar citrona miziņām. Pielej kefīru un jauc, līdz izveidojas mīklas konsistence. Uz ~ 30 minūtēm ieliek to ledusskapī. Izrullē un veido nelielus aplīšus. Apsmērē ar olu un 180 –  200*C cep 15 – 20 minūtes.

 

 

Iepriekšējais rakstsDAŽĀDI RIEKSTI: lūk, kāpēc tie ir vērtīgi tavam organismam
Nākamais rakstsLabākie rieksti tavai diētai, sirdij, smadzenēm un… vīrietim