Pārliecinies, ka ar tavu veselību viss ir kārtībā!

Dzīvē nereti notiek tā, ka nepamanām vai visbiežāk ignorējam to, ka lēnām, bet pakāpeniski pieņemamies svarā. Iespējams, šaubies par to, kurš gan nepamanītu, ka tas notiek?! Tici vai nē, bet tā nu tas ir un šajā gadījumā būtiskākais ir nevis tikai zināt to, bet arī pieņemt. Jo, ja nebūsi pieņēmusi šo faktu, tu nespēsi un neko nedarīsi, lai ko mainītu.

Piedāvājam būtiskas pazīmes, kas ļaus apjaust, ka, iespējams, ir pienācis laiks aizdomāties par savu kilogramu skaitu…

 

Tev ir teju nepārvaramas alkas pēc konkrētiem pārtikas produktiem – to grupām. Tu ik dienu nespēj atteikties no kārdinoša deserta vai saldām konfektēm, kas vistiešākajā mērā ir saistīts ar liekā svara veidošanos.  

 

Tu mēdz ēst slepeni. Ja tu dažkārt jūties neērti par to, ko ēd, tāpēc mielojies paslepus, tas ir brīdinošs signāls, ka tev ir ēšanas traucējumi.

 

Ir sarukuši tavi sociālie kontakti. Svara pieaugums parasti traucē/kavē sabiedriskajām aktivitātēm, piemēram, iepazīstoties un iegūstot jaunus draugus.

 

Uz vēdera tev ir tā saucamā – rezerves riepa. Kur nu vēl neapstrīdamāks pierādījums, nešaubīgs signāls, ka tev ir lielais svars.

 

Veicot ikdienišķas darbības tu bieži paliec bez elpas. Ja esi aizelsusies pārvietojoties vien nelielu attālumu vai kāpjot pa kāpnēm, tā ir nešaubīga pazīme, ka tava sirds un asinsvadu sistēma ir stresā. Sirdij nepieciešama pietiekama skābekļa piegāde, lai spētu izturētu ikdienas darbus, pretējā gadījumā – tu liec tai strādāt smagāk un tas, protams, nav labi. Ja tu pamani, ka nelieli uzdevumi vai aktivitātes tev kļūst par smagu, tā ir pazīme, ka pie vainas, visticamāk, ir liekais svars.

 

Gandrīz visas tavas drēbes kļuvušas par mazu vai ir pārāk apspīlētas. Ja teju viss tavā garderobē pēkšņi kļuvis par mazu – vai tev nepieciešamas vēl skaidrākas norādes, ka neesi tādā pašā formā kā iepriekš. Protams, svars mēdz svārstīties, taču pat nelielas tā izmaiņas parasti noved pie liela svara pieauguma, kas, protams, negatīvi ietekmē tavu veselību kopumā.

 

Krietni sarukušas tavas fiziskās aktivitātes. Vai esi tikpat aktīva kā agrāk? Mēs nedomājam pusaudžu laika aktivitātēm, bet, ja esi, piemēram, pārtraukusi tikties ar draugiem, lai uzspēlētu volejbolu vai tavs velosipēds jau gadiem noputējis gaida šķūnītī, tad nevaino savu vecumu, bet gan slinkumu. Tā ir skaidra norāde uz kaut ko citu, un parasti tie ir liekie kilogrami.

 

Ir pasliktinājies tavs veselības stāvoklis. Vai tavs ģimenes ārsts ir norādījis uz paaugstinātu asinsspiedienu, izmaiņām cukura vai hemoglobīna līmenī? Visticamāk, organisms šādi brīdina, ka ir pienācis laiks, lai samazinātu svaru. Ieklausies sevī!

 

Kāds tev ir norādījis, ka esi pieņēmusies svarā. Parasti šādas lietas otram nesakām, līdz pat brīdim, kad esam patiesi noraizējušies par viņu veselību. Un mums taču nepatīk dzirdēt ko tādu no citiem, vai ne?! Tomēr, lai kā tas, iespējams, pārsteigtu, nevajag to atstāt bez ievērības, uztverot kā signālu, ka ir pienācis laiks novērtēt savu svaru, samazinot draudus veselībai.

 

Tu nespēj normāli uzvilkt apavus. Tas ne vienmēr norāda, ka tev ir liekais svars. Bet, ja tev ir grūti apaut kājas pat, ja apsēdies, jo tam traucē vēdera apjoms, tad nešaubīgi ir pienācis laiks zaudēt svaru!

 

Tev ir neparastas tauku uzkrāšanās zonas. Ja apzinies, ka tev ir aptaukojies ne tikai vēdera vai augšstilbu rajons, bet, piemēram – kakla zona, augšdelmi, pleci, paduses, ir tauku spilventiņi ceļgalu iekšpusē, uz kaunuma zonas, un/vai tev ir strijas uz gurniem, krūtīm, pleciem, vēdera vai sēžamvietas, visticamāk, tev ir liekais svars un ir pienācis laiks ko mainīt!

 

Tev bieži bez šķietama iemesla ir noberztas kājas. Viens no pirmajiem signāliem, ka tavs svars pārsniedz vēlamo, ir tad, ja tev uz pēdām bieži ir dažādi noberzumi un/vai pušumi, kas visbiežāk rodas tā iemesla dēļ, ka kājām jātur palielināts ķermeņa svars. Jo lielāks tas ir, jo vairāk ciešs šī zona.

 

Tev sāp ceļgali. Vēl viena acīmredzama zīme tam, ka tavs svars ir palielināts! Jo smagāka tu esi, jo vairāk ciešs ceļgali un locītavas un, ja savlaicīgi nemazināsi šo pārlieko spiedienu šīm zonām, būtiski traumēsi tās. Neatstāj to bez ievērības!

 

Tev sāp mugura. Šīm sāpēm ir daudzi un dažādi iemesli, tomēr korpulentiem cilvēkiem šāda problēma ir visai bieža parādība, īpaši – muguras lejasdaļā. Tāpēc, ja tev vienmēr ir bijusi vesela mugura, taču pēkšņi izjūti muguras sāpes, īpaši pēc tam, kad ilgstoši esi stāvējusi, iespējams, pie vainas ir liekie kilogrami.

 

Tu esi nomākta. Cilvēki ar palielinātu ķermeņa masu un pat tie, kuri nemaz nav aptaukojušies, bet domā, ka ir – parasti ir visai negatīvi noskaņoti vai ciešs pat no depresijas. Pārmērīgs svara pieaugums un neapmierinātība ar savu izskatu var izpausties kā nevēlēšanās atstāt māju, atteikšanās satikt citus cilvēkus, kas bieži vien noved pie depresijas. Protams, ir neskaitāmi citi iemesli šādai pašsajūtai, tāpēc šāds emocionālais stāvoklis ir jāpārrunā ar savu ārstu, lai noskaidrotu un novērstu patiesos izraisītājus.

 

Tev ir grūti veikt vienkāršas, ikdienišķas lietas. Ātri nogursti stāvot vai izjūti grūtības veicot vienkāršas fiziskas kustības? Visticamāk, iemesls tam ir svara pieaugums!

 

Tev ir neregulāra sirdsdarbība vai grēmas. Galvenais iemesls sirds un asinsvadu slimībām visbiežāk ir nepilnvērtīgs, nesabalansēts uzturu. Ja izjūti šādas problēmas, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu!

 

Tev ir dažādas ādas problēmas un izsitumi. Nereti šādas nianses norāda uz lieko svaru un aptaukošanos. Tava āda vienkārši nespēj pareizi elpot.

 

Tu pēkšņi sāc krākt. Tas ne vienmēr nozīmē, ka esi aptaukojusies, tomēr korpulentiem cilvēkiem parasti ir lielāka nosliece uz šādu fizioloģisku nepilnību.

 

Tu atsakies no jebkādām fiziskajām aktivitātēm. Tam obligāti nav jābūt intensīvam sporta kluba apmeklējumam vai maratonam, bet ja tu pat visīsāko attālumu visbiežāk pārvari ar automašīnu vai sabiedrisko transportu, nevis pastaigājoties svaigā gaisā, kā arī brauc ar liftu tā vietā, lai kāptu pa kāpnēm, ir iemesls aizdomāties par savu veselības stāvokli. Ja dodoties iepirkties automašīnu novieto pēc iespējas tuvāk veikala ieejai, vai iemesls tam nav – maksimāla pārvietošanās attālumu samazināšana?

 

Ja esi apstiprinoši atbildējusi uz vairākiem no šiem kontroljautājumiem, tomēr neko nemainīsi, riskē iedzīvoties šādās (vienā vai vairākās!) bīstamās veselības problēmās:

  • paaugstinātā asinsspiedienā;
  • koronārā sirds slimībā;
  • sirdstriekā;
  • 2. tipa cukura diabētā;
  • vielmaiņas traucējumos;
  • žultspūšļa slimībās;
  • ļaundabīgā audzējā;
  • podagrā;
  • osteoartrītā;
  • miega apnojā;
  • u.c.

 

Rūpēsimies par sevi un saviem mīļajiem! 

Iepriekšējais rakstsVeselības HOROSKOPS: par ko tevi brīdina zvaigznes?
Nākamais rakstsDominējošā apģērba krāsa: ko tā atklāj par personību?