Vai esi kādreiz aizdomājusies par to, cik ļoti filmas patiesībā iespaido mūsu ikdienu? Noskatāmies, cik modernas sievietes, kā viņas ģērbjas, kā uzvedas… Un tas viss rada prātā dažādus stereotipus, ar ko pēcāk paši cīnāmies un sabiedrībā kopumā izveidojas pieņēmumi, ka patiesi ir tā, kā rāda filmās.
Šie seši pieņēmumi, kurus mums diktē Holivuda, ir pavisam nepareizi un tiem nevajadzētu ļauties nevienu mirkli. Bet vai tas ir iespējams, ja ar tiem tiek pieblīvēta pat mūsu zemapziņa?
Uztraukšanās par to, ka esi resna, kaut patiesībā tāda itin nemaz neesi
Ne vienā vien filmā ir rādīti šādi pieņēmumi. Kaut labi zināmā Bridžeta Džounsa. Nezin vai Zelvēgeri varētu pārmest pārlieku lielu apaļumu, taču Džounsa regulāri sūdzējās par to, ka viņas svars esot tonna. Turklāt, Amerika mums uzspiež neizmērojamo slaiduma etalonu, filmās galvenokārt rādot vien slaidas aktrises, kuras skaisti ģērbjas, kaut labi zinām, ka ASV ir resnākā nācija pasaulē. Līdz galam nesaskan vārdi ar darbiem, vai ne? Un kāpēc cilvēkiem tik ļoti svarīga ir ārišķība? Tādēļ, lai pagozētos citu acīs, nevis sevis dēļ…
Sievietes kļūst niknas bez iemesla
Protams, nekad nevaram runāt par visu, kā par vienu veselu kopumu bez atšķirībām, taču liela daļa filmu parāda to, ka sieviete ir diezgan nelīdzsvarota būtne. Viņa ir pārlieku greizsirdīga, nesaprotoša, īgna un pārņemta ar sevi, ka viss apkārtējais šķiet vai nu mazsvarīgs, vai pārlieku pārspīlēts. Tiek cirstas durvis, plēsti trauki, izmētātas dažādas lietas, vienkārši tāpat, jo bija ne visai laba diena darbā. Vai tiešām tādas mēs esam ikdienā?
Karjera pāri visam
Daudzās filmās sievietes ir attēlotas kā karjeristes, kurām nav laika ne attiecībām, ne ģimenei, ne draugiem. Īpaši nedomājot uzreiz var nosaukt vairākas, piemēram, Sātans Pradas brunčos, kur Anna Hateveja aizraujas ar darbu nemanot ne to, ka izjūk attiecības, ne to, ka pati ir mainījusies; Kā zaudēt pusi 10 dienās, kur Keita Hadsone ir pilna laika žurnāliste, kura attiecības atrod vien darba dēļ. Un tādas ir neskaitāmi daudz. Vai tiešām sievietēm nav nekā cita? Vai mums nekas cits nerūp?
Publiski kautiņi
Asa vārdu apmaiņa, tas nav nekas neparast, īpaši, ja reiz sievietes ir parādītas kā nekontrolētu dusmu pavēlnieces. Taču nereti filmās meitenes arī kārtīgi izvillojas, turklāt, visbiežāk visi tikai skatās, bet neviens neiedomājas iejaukties. Īpaši bieži kautiņš izceļas ar vārdiem: „Tas ir mans! Kā tu varēji?” Piemēram, filmā Līgavu kari – kur Anna Hateveja sakaujas ar Keitu Hadsoni – abas kāzu kleitās, ceremonijas laikā. Skaisti?
Vājas un neveiklas
Filmās bieži tiek parādīts arī tas, kā sievietes izgāžas, kļūst neveiklas, vai viņām vienkārši neveicas. Sandra Buloka dabū pa galvu ar tenisa bumbiņu, Amanda Bainsa, demonstrējot tērpu, nokrīt no mēles un arī citas – klūp un krīt bez mitas. Vai mēs, sievietes, tik tiešām esam tik neveiklas? Domājams, ka nē, jo ikvienam var gadīties kāds misēklis, taču mums to mēģina iegalvot šādi!
Šopaholiķes
Citai kurpes, citai somas, vēl kādai kleitas. Un nu ne vien ārzemju filmās, bet arī pie mums šāds stereotips filmās tiek rādīts. Un kādēļ? Tādēļ, ka Holivuda diktē, ka tā tas esot, neatkarīgi no tā, ko patiesībā vēlies, fakts ir viens, ja esi sieviete, tātad – arī apsēsta ar iepirkšanos. Palūkojies uz seriāla Sekss un lielpilsēta kvartetu – jo īpaši – Kerijas apsēstība ar kurpēm, Samantas – ar somām. Un raugi – tas ir tikai viens spilgts piemērs.
Vai arī tu esi pamanījusi, ka Holivuda diktē šādus pieņēmumus?