Uzzini, kā sev palīdzēt! 

Zināms, ka paaugstināta asinsspiediena gadījumā liela nozīme dzīvesveidam ilgtermiņā. Šoreiz uzzināsim, kā rīkoties akūtā situācijā, ja paaugstinājies asinsspiediens. Dabiskas metodes iesaka Norbekov.lv atveseļošanās programmu vadītāja Svetlana Sapožņikova (Maskava), kura oktobrī vadīs atveseļošanās kursus Latvijā, veselības atgūšanai saviem spēkiem.

 

Kā pazemināt asinsspiedienu ātri?

 

  • Masāža. Līganām, mierīgām kustībām masējiet kaklu no pakauša uz leju, maigi akcentējot pieskārienu pakauša daļā.
  • Akupunktūras punkti. Iedomājieties līniju no aizauss (bedrītes aiz auss) līdz atslēgas kaulam. Pielieciet rādītājpirkstu bedrītē aiz auss, piespiediet šo punktu un virziet pirkstu pa iedomāto līniju līdz atslēgas kaula vidum. Iedomātajai līnijai jābūt praktiski vertikālai. Nevajag spiest stipri, pietiek ar maigu glāstīšanu ar pirkstiem – no augšas uz leju. Pilda 8-10 reizes katrā galvas pusē. Piefiksējiet rezultātu, izmērot asinsspiedienu pirms masāžas un uzreiz pēc tās.
  • Tēlainie vingrinājumi, kurā iztēlojas siltumu – ar domām vai sajūtu radīšanu kājās un rokās. Darbojas arī tad, ja izdodas siltumu tikai iedomāties, neradot tā sajūtu. Laikā, kad ir paaugstināts asinsspiediens, iedomājieties, ka rokas un kājas ir siltas. Siltums asinsvadus paplašina, vēsums – sašaurina.
  • Elpošana. Lai pazeminātu asinsspiedienu, ieelpojiet, uz pāris sekundēm elpu aizturiet un izelpojiet. Svarīgi elpas aizturi veikt pēc ieelpas (ja to darīs otrādi – pēc izelpas, notiks pretējais – asinsspiediens paaugstināsies!!). Veic pāris reizes, sekojot pašsajūtai.
  • Ābolu etiķa komprese. Ņemiet divus gabaliņus auduma un iemērciet ābolu etiķī. Pielieciet pie pēdām un turiet 5-7 minūtes. Pēc 20-30 minūtēm izmēriet asinsspiedienu. Ja nav uzlabojuma, atkārtojiet vēlreiz.
  • Dzērveņu sula. Sajauciet 100 ml dzērveņu sulas ar 100 ml medus. Lietojiet trīs reizes dienā pa mazai karotītei. Piemēroti cilvēkiem ar hroniski paaugstinātu asinsspiedienu.

 

Šie ir risinājumi akūtā situācijā. Svarīgi laikus problēmu pamanīt un mainīt dzīvesveidu ilgtermiņā, atgādina Svetlana Sapožņikova.

 

Ja gadījumā lietojiet medikamentus, tos bez ārsta ziņas nevajadzētu atcelt – norādītās metodes drīkst lietot, taču izmaiņas zāļu lietošanā, situācijai uzlabojoties, jāsaskaņo ar ārstu.

 

Ja ir augsts asinsspiediens, jāpārskata tās jomas, ko variet ietekmēt saviem spēkiem – ja smēķējiet vai pārāk bieži lietojiet alkoholu – atmetiet šo ieradumu. Pārskatiet uzturu. Trekns ēdiens, dzīvnieku izcelsmes tauki, gaļas pusfabrikāti u.c. ēdieni var būt negatīvs faktors, kāpēc ir paaugstināts asinsspiediens. Tāpat tas iet rokrokā ar lieko svaru. Jāpārskata arī sāls daudzums uzturā.

 

Svarīgas ir fiziskās aktivitātes – tām jābūt arī tad, ja ir hroniski paaugstināts asinsspiediens. Kaut vai pastaigām.

 

Protams, biežs vai pārlieks stress ietekmē negatīvi – te nu arī mēs varam mācīties būt paši savas dzīves saimnieki, atgādina Norbekov.lv kursu vadītāja. Pašu spēkos ir iemācīties vadīt savas emocijas un noteikt, kā savu dzīves laiku izmantot.

Iepriekšējais raksts3 psihoterapeita padomi rudens depresijas pārvarēšanai
Nākamais rakstsIeteikumi dārza tehnikas, instrumentu un velosipēdu ieziemošanai