Nav noslēpums, ka sportiskās aktivitātes ieņem lielu lomu cilvēka dzīvē, jo tās ne tikai nostiprina fizisko un garīgo veselību, bet arī jau no agrīna vecuma veido piederības un drošības sajūtu, kā arī nostiprina attiecības ģimenē.
Par sportisko aktivitāšu ietekmi ģimenes saliedēšanā dalās psiholoģe Agita Ābele.
“Sports tiešā veidā ietekmē ģimenes saliedētību, jo tā ir iespēja izveidot kopīgu mērķi, uz ko virzīties. Tā ir iespēja darboties savstarpēji saistītā vidē, kur ir nepieciešams pielāgoties un izprast otru, kā arī apzināties līdzcilvēka darbību un censties sadarboties, jo, kopā darbojoties un kustoties, mēs iegūstam daudz lielāku informāciju par otru cilvēku,” stāsta Latvijas Sporta psiholoģijas asociācijas valdes locekle un psiholoģe Agita Ābele.
A. Ābele piebilst, ka cilvēkam ir būtiski veicināt organisma “ķīmiskās sistēmas” darbību – endorfīna hormonu veidošanos organismā, ko var panākt ar kustību pozitīvi emocionālā gaisotnē. Bērnam, aktīvi darbojoties kopā ar līdzcilvēkiem, rodas emocijas, un tās var būt gan pozitīvas, gan negatīvas. Šādi jaunajai paaudzei veidojas asociācijas par cilvēku, ar kuru kopā viņi ir darbojušies, līdz ar to nākamajā reizē, ieraugot šo personu, bērniem jau uzreiz veidosies pozitīvas atmiņas.
“Nav svarīgi, ka es māku iemest, ir svarīgi, lai kāds man iedod arī piespēli, lai es varētu iemest,” saka A. Ābele. “Sports veido saliedētību, jo kopā ir sasniedzams viens vai līdzīgs mērķis, tāpēc, lai ģimeni saliedētu un tā spētu sportā sadarboties, ir nepieciešams veidot uzdevumus, kas nav virzīti uz konkurenci – „Es vai Tu”, „pirmais Es vai Tu” -, bet gan kur ir iespējams sasniegt rezultātu ar kopēju sadarbību,” uzsver A. Ābele.
Psiholoģe argumentē, ka pozitīvā socializējošā sporta loma ir kā aktīvā atpūta, kā darbības veids, kā pozitīvo emociju gūšanas avots – tas ir ceļš uz iekļaušanos sabiedrībā. Daudzviet tiek akcentēts, ka sports kā organizētas vai neorganizētas kustību darbības kalpo ne tikai ar mērķi uzlabot veselību un sasniegt rezultātus, bet arī socializēties jeb piederēt komandai, piederēt kādai interešu grupai, būt pārliecinātam par to, ka tu kaut ko vari un līdz ar to esi piederīgs konkrētā cilvēku sabiedrībā. Tā ir socializācijas primārā funkcija.
Agita Ābele ir pārliecināta, ka ģimenes aktivitātēm ir liela nozīme, tāpēc tieši brīvdienas ir īstais brīdis pavadīt laiku kopā. Atbalstiet bērnus, mudiniet viņus sasniegt aizvien jaunus mērķus un iedvesmojieties aktīvai dzīvei arī paši!