Noskaidro, kā vislabāk uzglabāt dažādus dārzeņus un garšaugus.
- Žāvētus dārzeņus iepako pergamenta papīrā, glabā sausā telpā koka kastēs, finiera vai kartona kārbās.
- Ja vaļējā traukā sālītiem dārzeņiem virsū uzliek sagrieztus mārrutkus, dārzeņi nepelē un to garša ievērojami uzlabojas.
- Ja uz sālītiem dārzeņiem parādās pelējums, to rūpīgi noņem, trauka malas apslauka ar dvieli, pievieno nedaudz sāls un vairākas reizes samaisa sālījumu.
- Izvārītus dārzeņus nedrīkst glabāt ūdenī, tie kļūst ūdeņaini un negaršīgi. Tikai puķukāpostus īsu brīdi var glabāt novārījumā, bet visus citus dārzeņus tūlīt pēc izvārīšanas nokāš caurdurī.
- Mitrā dvielī ietītus dārzeņus var saglabāt svaigus vairākas dienas.
- Dilles, pētersīļus, selerijas labi saglabājas polietilēna maisiņos vēsā mierā.
- Cieši noslēgtā katliņā dilles, pētersīļus pat karstā laikā vairākas dienas var saglabāt svaigus, tikai gan katliņam, gan zaļumiem jābūt sausiem.
- Pārgriezts sīpols nezaudē garšu, ja to noziež ar margarīnu.
- Sīpolus ieteicams glabāt sausā, tumšā, labi vēdināmā vietā.
- Lai lokus saglabātu svaigus 15 – 20 dienas, tos izšķiro, saknes samērcē ūdenī. Pēc tam saknes un kokus ietin slapjā lupatā, pēc tam papīrā, apliek ar aukliņu un ieliek polietilēna maisiņā.
- Pagrabā baltie galviņkāposti labi saglabājas visu ziemu. Glabāšanai izvēlas nebojātas, neapvītušas un neapsalušas galviņas, atstājot klāt 3 – 4 zaļās lapas. Ja kāposti glabāsies uz grīdas, tad kacenus apgriež 2 – 3 cm no pēdējās lapas. Bet, ja ir iespējams kāpostgalvas pakārt pie grieztiem vai pie sienas, kaceni nav jāapgriež. Laiku pa laikam pārbauda kacenus un noplūc bojātās lapas.
- Svaigu lapu dārzeņus (lapu salāti, spināti, rabarberi, skābenes) nedrīkst glabāt vairāk par divām trim dienām. Sausā vietā tie ātri savīst, bet mitrā – appelē. Un tomēr tos var saglabāt vairākas dienas, cieši saliekot groziņā vai kastītē un glabājot tumšā, pietiekami mitrā un vēsā vietā.
- Ar sīpolu mizu uzlējumu aprasinātus burkānus var saglabāt svaigus vairākus mēnešus.
- Lai saglabātu burkānus, tiem apgriež lakstus, saliek kaudzēm ar saknēm uz augšu, katru kārtu apber ar tīrām, nedaudz mitrām smiltīm. Vislabākā temperatūra burkānu glabāšanai – apmēram 2 * C.
- Svaigus tomātus var saglabāt līdz janvārim. Rudenī atlasa zaļus veselus augļus. Katru atsevišķi ietin papīrā ar kātiņiem uz augšu, ieliek kastē vai grozā, kurā ieklāti salmi, un glabā tumšā vietā 11 – 13 * temperatūrā.
- Lai ieplaisājuši tomāti nesapelētu tos saliek emaljētā katlā bez vāka un glabā ledusskapja zemākajā plauktā.
- Piparus, tomātus, baklažānus vislabāk glabāt grozā, kas pakārts vēdināmā telpā.
- Lai ziemai saglabātu svaigus gurķus, tos nomazgā vārītā ūdenī un noslauka sausus. Pēc tam katru gurķi rūpīgi apziež ar olas baltumu. Labāk ņemt gurķus ar kātiņiem, lai tos varētu pakārt sausā telpā.
- Dažas dienas gurķus var saglabāt svaigus, ja tos līdz ¾ iegremdē ūdenī ar astītēm uz leju. Ūdeni maina katru dienu.
- Lai tomāti atvērtā burkā nepārklātos ar pelējumu, tos apkaisa ar smalko sāli un pārlej ar augu eļļu.
- Nereti dārzeņos (piemēram, puķukāpostos) ielien skudras, mušas un citi kukaiņi. Ja pirms pagatavošanas dārzeņus 8 – 10 minūtes patur stiprā sālsūdenī, kukaiņi uzpeld virspusē un tos viegli noliet kopā ar ūdeni.
_______
Avots:Mazi noslēpumi mājsaimniecībā.