Kas pirmais nāk prātā, kad izlasīji šo virsrakstu? Čūskas? Zirnekļi? Skorpioni? Lielākā daļa pasaules indīgāko dzīvnieku ir rāpuļi, zirnekļveidīgie vai zemūdens iemītnieki. Piedāvājam tev aplūkot 10 visindīgākos dzīvniekus pasaulē.

 

Puffer Fish (Lodeszivs)

1_pufferfish_blogs.mcgill.ca_foto1_PufferFish_99mag.com_foto

Foto:99mag.com

 

Šī radība izskatās gana glīta, tači ir patiesi bīstama. Lielākā daļa šīs sugas pārstāvju sastopami ūdeņos ap Japānu, Ķīnu, Filipīnām un Meksiku. Lai gan zivs ir indīga, tā tomēr ir ēdama, ar noteikumu, ja tā tiek pagatavota ievērojot vissmalkākās pārtikas drošības nianses. Nepareiza lodeszivs pagatavošana var izraisīt organisma saindēšanos, pat nāvi. Zivs tiek uzskatīta par delikatesi un ir ļoti dārga, bet ne katram ir drosme saņemties to nogaršot.

Lodeszivs āda, muskuļi, aknas un dzimumdziedzeri satur bīstamu toksīnu – tetrodoksīnu. Nepareizi pagatavotas zivs ēšanas rezultātā šis toksīns nonāk cilvēka organismā, izraisot veselu sajūtu virkni – tirpšana, dedzināšana mutē, slikta dūša, galvassāpes, runas un koordinācijas problēmas. Savukārt, ja tiek uzņemta pārlieku liela toksīna deva, cilvēkam sākas krampji, sirds aritmija, iestājas paralīze un beigās arī nāve.

 

Poison Dart Frog (Indīgā šautriņu varde)

2_sautrinvarde_wallarc.com_foto

Foto:Wallarc.com

Strawberry Poison Dart Frog (Oophaga pumilio), Guayacan, Costa Rica

Foto:newswatch.nationalgeographic.com

Vēl viens pēc izskata tīri glīts dzīvnieks ir indīgā šautriņu varde ir maza un koša. Visvairāk tās sastopamas Dienvidamerikā, Centrālamerikā un Havaju salās. Indi, kas uzkrājas vardes dziedzeros sauc par batrakotoksīnu. Tas bloķē nervu signālus uz muskuļiem, kas izraisa paralīzi un pēc tam arī nāvi. Tām ir daudz dažādu veidu, piemēram, dzeltenajai vardei inde ir arī ādā, kas nozīmē, ka cilvēks saindējas vien tai pieskaroties. Vardes ir tik indīgas, ka vietējie iedzīvotāji iemanījušies tās izmantot medībās. Noķerot vardi un ar to apstrādājot medību šautriņas, medījums mirst nevis no ievainojuma lieluma, bet no indes, kas izdalās no šautriņas. Pareizi apstrādājot šādas šautriņas, to iedarbība var būt pat divus gadus ilga.

 

Inland Taipan (Iekšzemes taipāns)

3_p00hm6p1_640_360_bbc.co.uk_foto

Foto:Bbc.co.uk

3_Inland-Taipan-Markus-Oulehla-Flickr_conservationinstitute.org_foto

Foto:Conservationinstitute.org

Daudzas čūskas ir indīgas, taču šī ir viena no visindīgāajām uz mūsu planētas. Čūska dzīvo Austrālijā un tās indē ir dažādi neirotoksīni, kas, iekļūstot cilvēka organismā, spēj nogalināt cilvēku vien 45 minūšu laikā. Labās ziņas ir tādas, ka čūskas kodums ir ārstējams, tikai jāpaspēj to ļoti ātri apstrādāt, saņemt pretindes devu.

 

Brazilian Wandering Spider (Brazīliešu klejojošais zirneklis)

Phoneutria nigriventer - Brazilian Wandering Spider

Foto:Huffingtonpost.co.uk

4_zirneklis-braz-klej-huffingtonpost.co.uk_foto

Foto:Huffingtonpost.co.uk

Šis zirneklis ir pazīstams arī pēc nosaukuma “banānu zirneklis”. Interesanti ir tas, ka 2007. gadā šis dzīvnieks iekļuva Ginesa pasaules rekordu grāmatā kā indīgākais pasaules radījums. Milzīgā deva serotonīna, kas atrodas zirnekļa indē, ir ne vien nāvējoša, bet indes iesūkšanās process cilvēka organismā ir neizsakāmi sāpīgs. Inde izraisa paralīzi un vēlāk arī nāvi.

 

Stonefish (Akmenszivs)

5_stonefish_globalwanderings.co.uk_foto

Foto:Oceana.org

5_ocean359stonef_oceana.org_foto

Foto:Globalwanderings.co.uk

No šīs zivs ļoti jāuzmanās ūdenslīdējiem, jo tās ir maskējušās, izskatoties pēc akmeņiem un jūras gultnes. Uz indīga dzīvnieka muguras ir toksīni, kam pieskatoties, cilvēkam rodas pietūkums, atmirst audi, sākas paralīze, šoks un visbeidzot iestājas nāve. Ir izstrādāta pretinde šim bīstamajam toksīnam, taču tā iedarbojas tikai tad, ja tiek injicēta nekavējoties. Mediķi ieteikuši ūdenslīdējiem nodrošināties vismaz ar karstu ūdeni, un, ja sanācis traumēt sevi ar šī dzīvnieka indi, ātri jāiemērc brūces vieta karstajā ūdenī un nekavējoties jādodas uz slimnīcu.

 

Death Stalker Scorpion (Nāves stiebrāju skorpions)

6_20110718221311-bcfe66df_bayramgocmen.com_foto

Foto:Bayramgocmen.com

6_ScorpionBarb_en.wikipedia.org_foto

Foto:En.wikipedia.org

Tas ir bāli dzeltenā krāsā, teju caurspīdīgs un sastopams Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā. Lai gan tas izskatās mazs un nekaitīgs, kaitējums, ko šis dzīvnieks var nodarīt ir diezgan liels. Ja skorpiona inde nonāk cilvēka organismā, tas izraisa milzīgas sāpes un apgrūtina elpošanu. Cilvēki, kuriem ir sirds veselības problēmas vai kāda alerģija, šis dzīvnieks ir īpaši bīstams.

 

Blue-Ringed Octopus (Zilgredzenu astoņkājis)

7_kbrbluering01_divetrip.com_foto

Foto:Divetrip.com

7_HLfemalesmoothdisplaymed_life-sea.blogspot.com_foto

Foto:Life-sea.blogspot.com

Tā ķermenis ir vien golfa bumbiņas lielumā, tā kā to ērti iespējams paņemt pat rokā, lai aplūkotu, taču, lai cik kārdinoši, iespējams, tas neizklausītos, labāk to nekad nedarīt, bet turēties no ta pa gabalu. Tas ir teju indīgākais dzīvnieks ūdeņos. Tā mājvieta ir ap Austrāliju, Japānu, Indonēziju, Filipīnām un Papua Jaungvineju. Šī astoņkāja inde var izraisīt aklumu, sliktu dūšu, elpošanas mazspēju, paralīzi un nāvi.

 

Marbled Cone Snail (Marmora konusveida gliemezis)

8_hrescone_grimwade.biochem.unimelb.edu.au_foto

Foto:Grimwade.biochem.unimelb.edu.au

Web

Foto:Australianmuseum.net

Tā apvalks satur dzīvas būtnes, kas izdala īpaši bīstamu indi. Vieglākie simptomi var būt sāpes, iekaisums, tirpšana un nejūtīgums. Taču, ja cilvēks saņēmis lielu indes devu, parādās gara simptomu rinda: redzes zudums, elpošanas mazspēja, muskuļu paralīze un tas viss beidzas ir mokošu nāvi. Diemžēl, nav izgudrota pretinde, tāpēc cilvēks, kurš ir inficējies ar šo toksīnu teju uzreiz pakļauts nāvei. Tieši tāpēc marmora konusveidīgais gliemezis ir atzīts par vienu no bīstamākajiem dzīvniekiem pasaulē.

 

King Cobra (Karaliskā kobra)

9_King-Cobra-Wallpaper-1_display-wallpapers.blogspot.com_foto

Foto:Wallpapers.blogspot.com

9_king-cobra-1_biochemistrycreed.wordpress.com_foto

Foto:Biochemistrycreed.wordpress.com

Kobras nāvējošais spēks, šķiet, ir visvairāk izplatītais no visa šī saraksta. Tās visvairāk mitinās Indijas un Ķīnas džungļos. Šīs čūskas ir pazīstamas pēc to platās kapučveica kakla daļas un briļļveidīgā zīmējuma aizmugurē uz tās. Kobra var ne vien iekost, bet pat spļaut indi. Toksīna iekļūšana organismā ir neizsakāmi sāpīga un, kad tas nonāk asinsritē, var izraisīt nāvi ļoti īsā laikā. Tikai septiņi mililitri šīs indes var nogalināt ziloni vai 20 cilvēkus.

 

Box Jellyfish (Kastveida medūza)

10_Box_jellyfish_openwaterpedia.com_foto

Foto:Openwaterpedia.com

10_Box_jellyfish_at_Bakoven_Rock_commons.wikimedia.org_foto

Foto:Commons.wikimedia.org

Tas tiek uzskatīts par visindīgāko dzīvnieku pasaulē. Mitinās Āzijai un Austrālijai apkārt esošajos ūdeņos. Medūza ir tik caurspīdīga, ka ir gandrīz neredzama, ja vien tu speciāli to nemeklē, tieši tāpēc tā ir īpaši bīstama. Cilvēks var uzpeldēt tai virsū, par to pat nenojaušot. Tās taustekļi ražo indīgu toksīnu, kam nonākot asinīs, strauji un ievērojami paaugstinās asinsspiediens. Tas izraisa sirdslēkmi, kas var beigties ar nāvi. Brūcei nedrīkst likt klāt ne ledu, ne arī to sildīt, vislabāk brūci mērcēt etiķī, līdz iespējams nokļūt līdz slimnīcai pēc palīdzības.

 

No lielākās daļas šo dzīvnieku ir iespējams veiksmīgi izvairīties, vien atceries, ka pašam sevi ir jāsargā. Novēlam tev nesatikt nevienu no viņiem, bet, ja tomēr, tad lai šī tikšanās beidzas veiksmīgi.

Iepriekšējais rakstsKā rūpēties par savām rokām ziemas periodā? Noderīgi padomi
Nākamais rakstsBērns – MEŽĀZIS – HOROSKOPS no dzimšanas līdz 6 gadu vecumam