Līdz otrdienas vakaram ieilga valdības sēde, kurā tika skatīti jautājumi par papildu ierobežojumiem Covid-19 izplatības iegrožošanai. Īsi pēc plkst. 23.30 tika izziņoti jaunie Covid-19 pastiprinātie ierobežojumi.

 

Līdz 11. janvārim pagarināta ārkārtējā situācija valstī. Ārkārtējās situācijas laikā būs aizliegti privāti pasākumi un privātas pulcēšanās, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros. Ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona dzīvo viena, pieļaujami apmeklējumi, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros.

Valdība atgriežas pie regulējuma “2 cilvēki un 2 metri”, aizliedzot mājas ballītes. Ikvienā vietā ārpus mājas, kur mēs neatrodamies vieni, masku valkāšāna ir obligāta. Runājot par skolām, no 7. decermbra 5.-6. klases pāries uz attālinātām mācībām, bet 1.-4. klases turpina mācīties klātienē. Savukārt pēc ziemas brīvlaika janvārī maskas būs jāvalkā pilnīgi visiem skolēniem, kuri mācīsies klātienē.

Tas nozīmē, ka maskas būs jālieto arī darbavietās, kur ēdienu varēs iegādāties tikai līdzņemšanai. Brīvdienās darboties varēs tikai pārtikas veikali un aptiekas. Savukārt darbu varēs atsākt manikīra un pedikīra pakalpojumu sniedzēji.

Nedēļas nogalēs un svētku dienās veikalos nedrīkstēs tirgot tādas preces kā alkohols un cigaretes.

Prognozējot Covid-19 stacionēto pacientu skaita pieaugumu un uzsverot nepieciešamību vienlaikus nodrošināt neatliekamo medicīnisko palīdzību pacientiem ar citām saslimšanām, valdība šodien, 1. decembrī, pieņēma lēmumu uz laiku visās slimnīcās ierobežot plānveida pakalpojumus stacionārā un dienas stacionārā. Tajā pašā laikā netiks ierobežoti ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi. Rezultātā slimnīcām būs iespēja pielāgoties straujākam Covid-19 pacientu skaita pieaugumam, vienlaikus nodrošinot neatliekamo palīdzību arī citiem neatliekamajiem pacientiem.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) statistika liecina, ka pagājušajā nedēļā, salīdzinot ar vienu nedēļu iepriekš, palielinājies ir gan ar Covid-19 saslimušo cilvēku skaits (par 49,8%), gan stacionēto Covid-19 pacientu skaits (par 32,6%). Epidemiologi norāda, ka aptuveni 10-15% Covid-19 pacientiem ir nepieciešama ārstēšana slimnīcā, tāpēc prognozes liecina, ka slimnīcās slodze Covid-19 pacientu dēļ turpinās pieaugt. Līdz ar to stacionārajām ārstniecības iestādēm jau tagad ir jābūt gatavām palīdzību sniegt gan Covid-19 pacientiem, gan nodrošinot akūto un neatliekamo palīdzību pacientiem ar citām saslimšanām.

Līdz šim lēmumus par to, kuru plānveida stacionāro pakalpojumu apjomu uz laiku samazināt, pieņēma pašas ārstniecības iestādes. Tomēr, lai slimnīcu gatavība būtu lielāka arī straujam Covid-19 pacientu skaita pieaugumam, valdība šodien pieņēma lēmumu rīkojumā  “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” noteikt, ka slimnīcām no 3. decembra ir pienākums ierobežot plānveida veselības aprūpes pakalpojumus, kas tiek sniegti stacionārā un dienas stacionārā.

Būtiski uzsvērt, ka daudzi veselības aprūpes pakalpojumi netiks pārtraukti. Arī turpmāk tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tai skaitā izmeklējumi un konsultācijas, kas nepieciešamas. Tāpat iepriekšējā apjomā tiks sniegti ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā speciālistu konsultācijas. Netiks atceltas arī onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte.

Arī pēc 3. decembra slimnīcām jānodrošina šādi pakalpojumi dienas stacionārā:

  • pakalpojumi, lai nodrošinātu terapijas nepārtrauktību – ķīmijterapiju, bioloģiskos medikamentus, orgānu aizstājējterapiju;
  • staru terapija;
  • dienas stacionāra pakalpojumi hematoloģijā;
  • metadona un buprenorfīna aizvietojošā terapija;
  • pacientu veselības aprūpe, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionārā neatliekamā kārtā uzsākta ārstēšana;
  • invazīvā kardioloģija;
  • invazīvā radioloģija.

Stacionāros obligāti būs jānodrošina:

  • akūtā un neatliekamā medicīniskā palīdzība;
  • onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte;
  • veselības aprūpes pakalpojumi saistībā ar šādu slimību grupu ārstēšanu – onkoloģija, HIV/AIDS, tuberkuloze, psihiatrija, lipīgās ādas slimības un seksuāli transmisīvās slimības; traumatoloģija;
  • akūtās un subakūtās rehabilitācijas pakalpojumi personām, kurām šī pakalpojumu atlikšana var radīt invalidizācijas risku vai darbaspēju zaudēšanu, tai skaitā bērniem, kuriem rehabilitācijas pakalpojumu atlikšana saistīta ar ievērojamu funkcionēšanas traucējumu pasliktināšanos.

Katra ārstniecības iestāde individuāli sazināsies ar pacientu, lai informētu, ja kāds pakalpojums tiks atlikts. Vienlaikus šie pacienti nezaudēs savu rindu, un, atjaunojot konkrēto pakalpojumu sniegšanu, tos saņems prioritāri. Ja cilvēks, piemēram, kopā ar ģimenes ārstu izlemj, ka kāds pakalpojums šobrīd nav nepieciešams, svarīgi ir atcelt pierakstu ārstniecības iestādē.

Katru dienu Veselības ministrija kopā ar citām atbildīgajām iestādēm vērtē esošo situāciju ārstniecības iestādēs, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju.

Lai saņemtu precīzāku informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, aicinām sazināties ar Nacionālo veselības dienestu pa telefonu 80001234.

Valdība otrdien arī lēma līdz ārkārtējās situācijas beigām pārtraukt veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu medicīnas tūrisma ietvaros. Vienlaikus veselības ministram būs tiesības  atļaut šo pakalpojumu sniegšanu gadījumos, kas saistīti ar humāniem apsvērumiem. Veselības inspekcijas informācija liecina, katru nedēļu medicīnas tūrisma nolūkā Latvijā ieceļo vairāk nekā 100 personas no valstīm ar augstu Covid-19 izplatību, tādējādi radot papildu risku ievesto gadījumu izplatībai valstī. Tāpat šo pacientu aprūpe prasa papildus veselības aprūpes speciālistu resursus, kas šobrīd ir nepieciešami  veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai vietējiem iedzīvotājiem.

Mērķtiecīgai cīņai ar Covid-19 pandēmijas izplatību Latvijā valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju valstī līdz 2021. gada 11. janvārim un noteikt papildu drošības pasākumus, tostarp kultūrā. To mērķis – kopīgiem spēkiem radīt apstākļus, kuros vīrusa izplatība sabiedrībā nevar notikt.

Muzeji un bibliotēkas darbu varēs turpināt kā līdz šim, strikti ievērojot visus epidemioloģiskās prasības. Citas kultūrvietas, piemēram, kinoteātri un izstāžu zāles – līdz nākamā gada 11. janvārim apmeklētājiem būs slēgti.

Līdz 2021. gada 11. janvārim pārtraukta gadatirgu, tostarp Ziemassvētku tirdziņu darbība.

No 7. decembra klātienē mācību process notiek tikai 1.-4. klasei, nodrošinot 3 m² platību katram skolēnam, un no 4. janvāra gan skolotājiem, gan skolēniem nēsājot sejas maskas.

Profesionālās un augstākās izglītības apguve tiek organizēta attālināti; individuāli atļauts turpināt īstenot profesionālās izglītības programmu praktiskās daļas apguvi, kas nepieciešama profesionālo prasmju vai kvalifikācijas ieguvei un ko nav iespējams veikt attālināti, augstākās izglītības programmu praktiskās daļas apguvi, kā arī interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu apguvi.

Līdz 11. janvārim saglabājas ierobežojums amatierkolektīvu darbībai klātienē – nodarbības grupām īstenojamas attālināti, bet klātienē – tikai individuāli (izņemot vienas mājsaimniecības locekļus).

Visos darba kolektīvos, tostarp kultūras jomā, darbavietās telpās, tajās atrodoties vairāk par 1 cilvēku, visiem jānēsā sejas maska (prasība neattiecas uz bērniem līdz 7 gadu vecumam un cilvēkiem, kuri acīmredzamu funkcionālu traucējumu dēļ maskas nevar lietot).

Ievērojot epidemioloģiskās prasības – 2 metru distanci u.c. organizatora noteiktās prasības – var organizēt sapulces, piketus un gājienus, tajos pulcējot ne vairāk kā 25 cilvēkus.

Iepriekšējais rakstsStrādājošs pensionārs no Rīgas piedzīvo neticamu mirkli
Nākamais rakstsIeradās tētis… Meitenītes dzimšanas diena Olaines pusē izvēršas asiņainā slaktiņā – VIDEO