Karalienes Elizabetes II brālēns Kentas princis Maikls ir piedalījies kādā sanāksmē Zoom un tiek apgalvots, ka viņš izmantojis savu karalisko statusu, lai piekļūtu Vladimira Putina iekšējam lokam, vēsta “Sunday Times” un “Channel 4”.
Karalienes brālēnu nofilmējuši “Channel 4” un “The Sunday Times” reportieri, kuri uzdevās par investoriem no Dienvidkorejas. Kentas prinča Maikla draugs raksturojis viņu kā “Viņa Majestātes neoficiālais vēstnieks Krfievijā”. Attālinātās tikšanās laikā Maikls piedāvājis par samaksu pārstāvēt investoru intereses Krievijas prezidenta Putina iekšējā lokā.
Zoom intervijā princis Maikls teica, ka viņš jūtas ļoti saviļņots par iespēju sadarboties ar žurnālistu izveidoto fiktīvo Dienvidkorejas uzņēmumu “Haedong House”. Ticis ziņots, ka princis Maikls sacījis, ka viņš pārstāvēs “Haedong House” intereses Lielbritānijas karaliskās ģimenes vārdā Kremļa iekšējam lokam par 200 000 ASV dolāru (apmēram 164 tūkstoši eiro).
The Sunday Times paziņoja, ka Maikls apgalvoja, ka “konfidenciālā” četru vai piecu dienu brauciena uz Krieviju izmaksas būs 50 000 mārciņu (~57 tūkstoši eiro). Viņš piebilda, ka viņa attiecības ar Krievijas valsts iekārtu varētu dot zināmu labumu fiktīvajam uzņēmumam. Uzņēmums izrakstīja rēķinu par “jaunu veikalu fondu, kas iegulda vislielākajā aktīvu vērtībā – zeltā”. Zoom sanāksmē var dzirdēt, kā prinča Maikla sekretārs diviem slepenajiem reportieriem paziņo, ka karalienes brālēns tikšanās laikā varētu iepazīstināt ar augsta līmeņa Krievijas amatpersonām. Sekretārs sacīja: “Šajā ziņā mēs noteikti varam palīdzēt. Pat ja viņam nav tieša kontakta ar personu, kuru vēlaties, ir iespējas. Iespējas vienmēr ir.”
Kad gaismā nācis, ka šis bijis žurnālistu radīts fiktīvs darījums, prinča Maikla pārstāvis paziņojis, ka viņam “nav īpašu attiecību ar prezidentu Putinu”. Pārstāvis sacīja, ka princim Maiklam kopš 2003. gada jūnija nav bijis kontakta ar Krievijas prezidentu.
Pats princis Maikls noliedzis “Channel 4” un “The Sunday Times” izvirzīto informāciju. Viņa pārstāvis sacīja: “Zoom sanāksmes laikā tika izteikti priekšlikumi, kurus princis Maikls nebūtu vēlējies un nebūtu spējis izpildīt”. Pārstāvis piebilda: “Prinča Maikla privātais sekretārs sarunas laikā uzņēmuma pārstāvjiem skaidri norādīja, ka bez Lielbritānijas vēstniecības vienošanās un Krievijas un Lielbritānijas Tirdzniecības palātas, kuras patrons ir princis Maikls, palīdzības nekas nevar notikt.”
Prinča Maikla pārstāvis Simons Astairs, runājot ar izdevumu “Express”, sacīja: “Fiktīvās firmas “Haedong House” piedāvājumu pieņēma televīzijas producentu uzņēmums. Princis Maikls nesaņem valsts finansējumu un pats nopelna iztiku, izmantojot konsultāciju uzņēmumu, kuru vadījis vairāk nekā 40 gadus. Viņu karaliskās augstības maksā īri un nodevas par viņu mājām Kensingtonas pilī.
“Princim Maiklam jau sen izveidojušies biznesa, labdarības un kultūras sakari ar Krieviju, un viņš lepojas ar visu darbu, ko paveicis Lielbritānijas un Krievijas savstarpējās tirdzniecības labā. Princim Maiklam nav īpašu attiecību ar prezidentu Putinu. Viņi pēdējo reizi tikās 2003. gadā, un kopš tā laika viņam nav bijis kontakta ar Putinu vai viņa biroju. Princis Maikls tikās ar Baltkrievijas Aleksandru Lukašenko 2016. gada oktobrī savas vizītes laikā Minskā. Sanāksmi organizēja un tajā piedalījās Lielbritānijas vēstnieks Baltkrievijā. Vizīti pilnībā atbalstīja FCDO. Princis Maikls Baltkrievijā patlaban neveic nekādu uzņēmējdarbību. Princis Maikls nekad nav pārstāvējis Lielbritāniju ne Krievijā, ne citur,” skaidrojis prinča Maikla pārstāvis.
Kentas princis Maikls un viņa sieva Kentas princese Maikla nav aktīvie karaliskās ģimenes pienākumu pildītāji. Viņu tīmekļa vietnē ir iekļauta biogrāfija, kurā teikts, ka princis Maikls ir “saistīts ar Krieviju līdz ar vecmāmiņu no mātes puses”, kā arī, ka viņš “ļoti interesējas par šo valsti”. Britu mediji jau sazinājušies arī ar Bekingemas pili, lai saņemtu komentārus par šo situāciju.