Straujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums, tādēļ arvien vairāk vecāku daudz laika un pūļu velta tam, lai sarūpētu visu skolai un bērnudārzam nepieciešamo. Tajā pašā laikā liela uzmanība ir jāpievērš arī tam, lai gan fiziski gan emocionāli sagatavotu bērnu nākamā mācību gada deviņiem mēnešiem. Aicinām iepazīties ar trim sertificētas pediatres Sanitas Mitenbergas padomiem bērnudārznieka un skolēna imunitātes stiprināšanai.

Lai gan dažādas slimības cirkulē visu gadu, visvairāk cilvēki ar tām sasirgst tieši rudenī, un bērni nav izņēmums. Lielā mērā tas saistīts gan ar dabīgās imunitātes pazemināšanos, gan to, ka vēsajā laikā lielākā dienas daļa tiek pavadīta telpās kopā ar citiem bērniem, piemēram, klasēs vai bērnudārza grupiņās. Vienīgais veids, kā samazināt saslimšanas risku, ir stiprināt bērna organismu. Lūk, daži vienkārši veidi, ko var īstenot teju ikvienā ģimenē.

#1 Atgriešanās režīmā

Viens no būtiskākajiem padomiem ir pakāpeniska atgriešanās pie gulētiešanas un celšanās režīma. “Lielai daļai bērnu un jauniešu trīs brīvlaika mēneši paiet pilnīgi citādākā režīmā nekā bērnudārza un skolas laikā – jo īpaši tas attiecas uz miegam veltīto laiku. Taču, pienākot septembrim, laiskos rītus nomainīs agrā un daudziem tik grūtā celšanās, tādēļ vēlā mošanās paliks par brīvdienu nodarbi,” skaidro S. Mitenberga.

Pieredzējusī speciāliste uzsver, ka straujas izmaiņas ikdienas režīmā var negatīvi ietekmēt kopējo pašsajūtu, kā arī nervu un imūnsistēmu, it īpaši maziem bērniem. Tas nozīmē, ka augusta pēdējās nedēļās bērns ir pakāpeniski jāradina pie jaunā režīma ar āgrāku celšanos un arī laicīgāku iešanu gulēt. Pastāvīgs miega režīms palīdz regulēt organisma iekšējo pulksteni, veicinot labāku imūnsistēmas darbību un stabilāku nervu sistēmu. Savukārt miega trūkums un jūtīga nervu sistēma var vājināt imūnsistēmu un padarīt bērna organismu uzņēmīgāku pret infekcijām.

“Runājot par miega higiēnu un režīmu, ir vērts atgādināt divas daudziem jau zināmas patiesības. Pirmkārt, pirms došanās pie miera telpas ir nepieciešams kārtīgi izvēdināt. Optimālajai gaisa temperatūrai guļamistabā vajadzētu būtu ap 18 grādiem. Otrs un nebūt ne mazāk nozīmīgs priekšnosacījums veselīgām miegam ir viedierīču nelietošana vismaz vienu stundu pirms gulētiešanas, jo, tām radot papildu uzbudinājumu, bērnam var būt grūtības iemigt,” skaidro bērnu ārste.

Ja, ievērojot priekšnosacījumu par viedierīču ierobežošanu un vēdinātām telpām, bērnam tik un tā ir grūtības iemigt, pirms miega var dzert tēju, kurai piemīt nomierinošs efekts, piemēram, piparmētru, kumelīšu vai melisas tēju. Kā alternatīva nomierinošiem dzērieniem var būt dabiskie sīrupi ar līdzvērtīgu efektu. Viens no populārākajiem produktiem ir “Silvanols” ražotais “GoRelax”, kuru var lietot bērni, sākot no viena gada vecuma.

#2 Organisma stiprināšana

Gatavojoties rudens un ziemas sezonai, arī pati daba mums nāk palīgā, sniedzot iespēju uzņemt veselīgu un vitamīniem bagātu pārtiku. Jaunās ražas burkāni un bietes, vietējie āboli un bumbieri ir tikai daži no neskaitāmajiem produktiem, kas var “uzpildīt” bērna vitamīnu un minerālvielu “krājumus”. Līdzīgi kā miega gadījumā, arī maltīšu laiku būtu vēlams pakāpeniski pielāgot laikam, kāds tas būs izglītības iestādēs, jo straujas izmaņas var veicināt gremošanas sistēmas darbības radītu diskomfortu.

Līdztekus svaigam un veselīgam ēdienam rudens ir laiks, kad var sākt lūkoties pēc uztura bagātinātājiem. Imunitātes stiprināšanai rudens sākumā īpaši būtiski ir uzņemt papildu C un D vitamīnu, kā arī cinku. Par citu uztura bagātinātāju lietošanu vecākiem ir ieteicams vērsties pie ģimenes ārsta vai pediatra.

“Ja runājam par mazākiem bērniem, es aicinu mazajiem pacientiem izvēlēties imunitātes stiprināšanas produktus, kuru sastāvā ir laktoferīns – svarīga organisma olbaltumviela, kas visvairāk ir sastopama mātes pirmpienā. Viens no tādiem produktiem ir “Silvanols” ražotais “GoImmune kids”,” tā pieredzējusī pediatre. “GoImmune” sastāvā ir arī plūškoka ekstrakts, plūškoka augļi, kas tradicionāli tiek izmantoti imūnsistēmas atbalstam un palīdz uzturēt normālu imūnsistēmu un elpceļu veselību.

#3 Samērīga slodze

Viens no aspektiem, kas līdz ar skolas sākšanos samazina imunitāti un tādējādi palielina risku saslimt, ir slodze. Atgriešanās skolas solā vai bērnudārznieka ikdienā lielai daļai bērnu rada papildu emocionālu slodzi, it īpaši, ja tas ir pirmais gads mācību iestādē. “Ja emocionālo slodzi var mazināt ar režīmu, tad fizisko – ar samērību. It īpaši tas attiecas uz vecākiem bērniem, kuri apmeklē ne vien bērnudārzu vai skolu, bet arī dažādus pulciņus. Ir skaidrs, ka visi vecāki vēl savām atvasēm tikai labāko, tādēļ vēlas sniegt iespēju atvasēm attīstīt  dažādus talantus, taču šeit vietā ir teiciens – kas par daudz, tas par skādi,” tā S. Mitenberga.

Ja bērns jau septembrī vai oktobrī jūtas noguris, tas var būt sarkanais karogs, kas liecina, ka slodze ir pārāk liela un no kaut kādām aktivitātēm ir jāatsakās fiziskās un arī emocionālās veselības vārdā, lai aktivitātes negatīvi neietekmētu bērna imunitāti.

Ja iespējams, bērnam var dot arī kādu brīvdienu darba dienā ar nosacījumu, ka netiek kavēti pārbaudes darbi un bērns tiek pieskatīts. Šādā dienā bērnam var ļaut izbaudīt laisku dienu mājās – izgulēties vai pagulēt pusdienlaiku, ja viņš pats to vēlas.

“Ja rodas aizdomas, ka bērnam sāp kakls, ir piesmakusi balss, bet citu augšējo elpceļu saslimšanas pazīmju nav, var profilaktiski izmantot spreju “Faringospray”, kura sastāvā esošās dabīgās vielas veido mehānisku aizsargslāni mutes dobumā un uz rīkles gļotādas. Sprejs palīdz uzturēt gļotādu mitru un elastīgu, mazina diskomforta sajūtu un sāpes, kā arī skrāpēšanas sajūtu kaklā,” aicina pediatre.

“Bieži vien rudens rīti ir vēsi, bet dienas siltas, tādēļ māciet bērnu dienas laikā novilkt jaku, ja paliek karsti. Bērni ir daudz kustīgāki nekā pieaugušie, tāpēc ir iespēja ātrāk sakarst un sasvīst. Ne velti saka, ka bērns jāģērbj kā “sīpoliņš”, lai dienas laikā kādu drēbju virskārtu varētu novilkt. Tomēr vērts neaizmirst, ka vecāku mīlestība, apskāvieni un rūpes par bērnu ir labākais imunitātes stiprināšanas veids!” rezumē S. Mitenberga.

 

Iepriekšējais rakstsTiesībsargs: Salaspils 1. vidusskola maldina vecākus
Nākamais rakstsKeita Midltone dalās ar piedzīvoto smaga lēmuma pieņemšanā par saviem bērniem