Bieži mūsu vecums ir visai relatīvs jēdziens, ja sirdī un garā nejūtamies atbilstoši gada skaitlim vai gluži pretēji esam daudz mundrāki un izskatāmies labāk. Kam jāpievērš pastiprināta uzmanība, lai ilgāk saglabātu jauneklīgu izskatu?

Skelets ir 14% no mūsu kopējā ķermeņa svara. Vairāk nekā 200 kaulu sagrupēti smalkā ķermeņa cieto vielu veidojumā, lai noturētu mūsu masu. Jārūpējas, lai kaulu plātnītes nekļūtu plānākas, nesamazinās to ārsienu biezums, jo tad kauli var salūzt. To biezums dabiski samazinās jau ap 30 gadiem, tāpēc ikvienā dzīves posmā iespējams un nepieciešams stiprināt skeletu. Visbūtiskāk tas ir tiem, kas sasnieguši 50 gadu vecumu, un, galvenokārt tieši sievietēm, kuras estrogēnu produkcijas samazināšanās dēļ ir īpaši apdraudētas. Tāpēc īpaši svarīgi ir stipri kauli.

 

STIPRI KAULI

Kaulu sistēmas stabilizēšanai:

  • Lieto ar kalciju bagātu uzturu, vismaz 1000 mg dienā. Visvairāk kalcija ir piena produktos, svaigos dārzeņos, augļos un graudaugos. Dzer minerālūdeni ar augstu šī ķīmiskā elementa saturu.
  • Ja ar uzturu neuzņem pietiekamu kalcija daudzumu, lieto tabletes, īpaši tas ieteicams kombinācijā ar D vitamīnu, kas palīdz tam uzsūkties organismā.
  • Ja tu smēķē, padomā, ka šis kaitīgais ieradums samazina dzimumhormonu producēšanu: sievietēm – estrogēnu, vīriešiem – testosteronu, kavējot kaulu šūnu veidošanos un apasiņošanu.
  • Regulāri kusties un sporto, jo katrs solis ir neliels grūdiens kājām un mugurkaulam, ierosinot kaulu masas ražošanu.
  • Ēd veselīgi, taču nenobadini sevi ar nesamērīgām diētām. Pazemināts svars būs nepietiekama slodze skeletam. Taukaudi producē estrogēnu, veicinot kaulu veidošanos.
  • Ja tev ilgstoši jālieto kādi medikamenti, palūdz ārstam, lai viņš izvērtē vai tie neizraisa kaulu blīvuma samazināšanos. Šādā gadījumā papildus jālieto kaulus stiprinoši līdzekļi.

 

LOKANAS LOCĪTAVAS

  • Nostiprini muskulatūru, jo tā stabilizē arī locītavas. Vingro un jautā speciālistiem vislabākos vingrojumus, lai stiprinātu mugurkaulu, ceļu locītavas un plecus.
  • Būtiski ir stiepšanās vingrojumi. Cilvēkiem, kuri, piemēram, veselu gadu ne reizes nav izstaipījuši rokas, saraujas attiecīgās saites un plecu locītavas zaudē savu kustīgumu!
  • Pārlieku liels svars ir milzīga papildus slodze gūžām un ceļu locītavām. Kontrolē savu svaru!
  • Izārstē traumas, jo pat šķietami nenozīmīgs savainojums ir drauds tavai veselībai un labsajūtai. Ja to nedarīsi, iespējama rētu un pārkaļķojumu izveidošanās locītavu somiņās, kas uz visiem laikiem ierobežos locekļu vingrumu.

 

SPĒCĪGI MUSKUĻI

Cilvēkam kopumā ir vairāk nekā seši simti muskuļu, kas gulst ap mūsu ķermeni kā sargājošs apvalks, piešķirot spēku un veiklību. Ja muskuļu šūnas netiek izmantotas, tās izkūst – samazinās skaita un spēka ziņā. Neskaitāmi medicīnas jomas pētnieki uzskata, ka tieši muskuļu masas samazināšanās ir viens no būtiskākajiem cilvēka novecošanās cēloņiem. Tomēr tas nenozīmē, ka tev ir jāsāk ļoti intensīvi sportot, jo ķermenis jau pavisam mērenas treniņu programmas ietvaros spējīgs rosināt savas muskuļu šūnas.

  • Ja ikdienā strādā pie datora, pamēģini šādu vingrinājumu: savelc abas rokas dūrē un cik vien spēka piespied apakšdelmus cieši pie galda virsmas un turi tā, līdz aizskaiti līdz 30. Un tad izvingrini kājas: vispirms sēžot piespied labo kāju pie grīdas tik stipri, cik vien spēj un skaiti līdz 30. Atkārto ar otru kāju. Šādi bez jebkādām plašākām kustībām noslogo lielas muskuļu grupas. Ja to atkārtosi piecas reizes dienā, uz ilgāku novērsīsi roku, kāju un plecu muskuļu noārdīšanos.
  • Muskuļus ir jānoslogo arī dinamiski, jeb ar plūstošām kustībām, piemēram, pastaigājoties vienmērīgā tempā. Ielāgo, lai tev ir kvalitatīvi apavi ar stingru atbalstu un elastīgu zoli.

 

ELASTĪGI ASINSVADI

Nenoliedzami, būtisks ir visas asinsvadu sistēmas stāvoklis, bet jauneklīgumam noteicošās ir tieši artērijas – asinsvadi, kas ar skābekli un uzturvielām bagātās asinis no sirds aizvada uz visām ķermeņa daļām.

  • Ārstē paaugstinātu asinsspiedienu! Tikai ļoti retos gadījumos tā cēloņi ir skaidri zināmi. Fakts ir tāds, ka ļoti daudziem cilvēkiem ir nosliece uz to. Daudziem paaugstināta asinsspiediena izraisītājs ir liekā ķermeņa masa, kustību trūkums, stress un pārāk liels alkohola patēriņš. Ja ar šo cēloņu normalizēšanu neizdodas samazināt asinsspiedienu, jālieto medikamenti. Konsultējies ar speciālistiem!
  • Smēķēšana bojā jutīgo asinsvadu iekšējās sieniņas un izraisa sasprindzinājumu mazākajās artērijās, līdz ar to iekšējie orgāni tiek sliktāk apsaiņoti.
  • Kontrolē un centies saglabāt holesterīna līmeni normā! Mazini to ar dzīvnieku tauku lietošanu uzturā. Ja tas nemazinās, konsultējas ar ārstu un apsveriet iespēju par piemērotu medikamentu lietošanu.
  • Izvairies no stresa! Īpaši tas ietekmē sievietes, kas cenšas ikdienā apvienot ģimenes pienākumus un profesionālo karjeru. Stress rada pastiprinātu hormonu, piemēram, adrenalīna un kortizona izdalīšanos, kas ne tikai vājina imūnsistēmu, bet arī paaugstina asinsspiedienu.
  • Regulāras kustības! Vēlreiz jāuzsver nepieciešamību nodarbināt ķermeni, jo līdzīgi kā muskuļos un kaulos, sportiskās aktivitātes – rosina pareizu sirds un asinsvadu sistēmas darbību.

 

AKTĪVAS SMADZEŅU ŠŪNAS

Tieši smadzenes ir tās, kas koordinē kustības, ar nervu impulsu palīdzību vadot to darbības, kas, savukārt, kustina kaulus un locītavas. Smadzeņu šūnu aktivitātei nepieciešams gan regulārs treniņš – lasīšana, atmiņas uzlabošanas vingrinājumi, gan pastaigas svaigā gaisā. Pie lielas fiziskās un emocionālās slodzes, kad šķiet, ka galva vairs īsti nestrādā, samazinās koncentrēšanas un uztveres spējas, smadzeņu darbības uzlabošanai ieteicams lietot: ginka koka lapu preparātu, lecitīnu, zivju eļļu, magniju un B grupas vitamīnus, žeņšeņ ekstraktu u.c. Šīs vielas kursa veidā ieteicams lietot pat 2 – 3 mēnešus, jo tām nepieciešams laiks, lai sniegtu organismam vislabāko efektu. Konsultējies ar savu ārstu vai farmaceitu par vispiemērotāko izvēli.

 

BīvBrīdis.lv novēl tev būt veselai un laimīgai!

Iepriekšējais raksts10 pazīmes, kas liecina, ka tavas partnerattiecības ir patiesi veiksmīgas
Nākamais raksts2 vienkārši padomi, kā izvēlēties vispiemērotāko matu krāsu