Alus, viens no vecākajiem un visplašāk patērētajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vēstures gaitā ir bijis daudzu mītu un maldīgu priekšstatu objekts. Neskatoties uz dzēriena popularitāti visā pasaulē, joprojām pastāv dažādi nepatiesi apgalvojumi, kas veido sabiedrības priekšstatus un, iespējams, mazina šī daudzpusīgā dzēriena baudījumu un atzinību. Izplatītākie maldīgie priekšstati un mīti par alu
1. mīts – tumšais alus ir stiprāks par gaišo alu
Viens no izplatītākajiem mītiem ir tas, ka tumšais alus pēc savas būtības ir stiprāks par gaišo alu. Šis nepareizs priekšstats, iespējams, izriet no bagātīgajām, spēcīgajām garšām, kas bieži saistītas ar tumšāku alu. Taču alus krāsu nosaka brūvēšanas laikā izmantotā iesala veids un daudzums, nevis spirta saturs.
Piemēram, porteri, kas ir pieejami arī Spirits and Wine, parasti ir tumšāki, jo tiek izmantots grauzdēts iesals, kas piešķir dziļas garšas un krāsas. Tomēr daudziem tumšajiem alum ir mērens alkohola saturs, kas ir salīdzināms ar vai pat zemāks par dažiem gaišajiem eiliem. Un otrādi, dažiem gaišas krāsas alum, piemēram, dažiem Beļģijas tripeliem, var būt augsts alkohola saturs un spēcīga garša. Tādējādi alus krāsa nav uzticams stipruma vai svara rādītājs.
2. mīts – alus vienmēr jāpasniedz ledus auksts
Daudzi cilvēki uzskata, ka alus ir jāpasniedz pēc iespējas aukstāks. Lai gan ledusauksts alus var būt atsvaidzinošs, it īpaši karstā dienā, pārāk auksta alus pasniegšana var neitralizēt tā garšas un aromātus, neļaujot pilnībā izjust dzēriena sarežģītību.
Dažādiem alus veidiem ir optimālas pasniegšanas temperatūras, kas uzlabo to unikālās īpašības. Vieglāku alu, piemēram, lāgeru un pilsneru, vislabāk pasniegt aukstu, aptuveni 3-7 °C. Tomēr sarežģītākiem alus veidiem, piemēram, eiliem, stoutiem un porteriem, optimālā temperatūra ir nedaudz siltāka, parasti no 7 līdz 13 °C. Alus pasniegšana atbilstošā temperatūrā ļauj pilnvērtīgi izbaudīt visu garšu un aromātu diapazonam.
3. mīts – alus pudelēs ir labāks par alu bundžās
Šis mīts sakņojas uzskatā, ka metāla bundžas piešķir alum metālisku garšu. Tomēr mūsdienu tehnoloģija šo problēmu ir novērsusi. Mūsdienās bundžās tiek izmantots polimērs uz ūdens bāzes, kas neļauj alum nonākt saskarē ar metālu, nodrošinot, ka alus garša paliek nemainīga.
Bundžas piedāvā vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar pudelēm, nodrošinot labāku aizsardzību pret gaismu un tās ir videi draudzīgākas, jo bundžas ir vieglākas un efektīvāk transportējamas, un pārstrādājamas. Turklāt bundžas ir hermētiskākas nekā pudeles, novēršot oksidēšanos un saglabājot alus svaigumu.
4. mīts – alus satur daudz kaloriju
Lai gan ir taisnība, ka daži alus veidi, jo īpaši tie, kuriem ir augstāks alkohola saturs, vai pievienotas sastāvdaļas, piemēram, cukuri un sīrupi, var būt kalorijām bagāti, ne visi ali satur daudz kaloriju.
Alus kaloriju saturs ir ļoti atšķirīgs atkarībā no tā veida un alkohola satura. Vieglais alus parasti satur mazāk kaloriju, vidēji apmēram 90–110 kalorijas, savukārt standarta lāgers un eils svārstās no 150–200 kalorijām. Daži stiprie eili un stouts var saturēt vairāk nekā 300 kalorijas vienā pudelē. Izvēloties vieglākus alus veidus vai patērējot alu mērenā daudzumā, iespējams baudīt alu, būtiski neietekmējot uzņemto kaloriju daudzumu.
5. mīts – alu dzer tikai vīrieši
Stereotips, ka alus ir “vīriešu dzēriens”, ir novecojis un nepamatots. Alu bauda visu dzimumu cilvēki. Sievietes ir bijušas ietekmīgas alus darīšanas nozarē gan vēsturiski, gan mūsdienās. Sieviešu alus darītavas, alus someljē un entuziasti turpina veidot alus pasauli, atspēkojot mītu, ka alus ir vīriešu sfēra. Alus ir daudzpusīgs dzēriens ar dažādām garšām un veidiem, kas atbilst visām vēlmēm neatkarīgi no dzimuma.
Izplatītāko alus mītu atspēkošana uzlabo mūsu izpratni par šo iecienīto dzērienu. Alus ir daudzpusīgs, sarežģīts un kulturāli bagāts dzēriens. Izkliedējot maldīgos priekšstatus, mēs varam labāk novērtēt pieejamā alus daudzveidību un kvalitāti, sākot no amatniecības alus un beidzot ar komerciāliem piedāvājumiem.
Izplatītākie maldīgie priekšstati un mīti par alu