Tuvojas vasara, un ikviens saimnieks sāk gatavoties dārza darbiem. Lai arī kāda būtu jūsu aizraušanās – puķu dobes vai tomātu audzēšana siltumnīcā – vitāli svarīga dārza darbu daļa ir augu laistīšana. Tomēr, pieaugot ūdens cenām, laistīšana kļūst arvien finansiāli sāpīgāka. Kā rīkoties, lai panāktu lielāku ūdens ekonomiju un vienlaikus mielotu acis pie krāšņi ziedošas puķu dobes vai brangiem, sarkaniem tomātiem? Praktiskus padomus atradīsiet raksta turpinājumā. Ūdens ekonomija dārza laistīšanā: praktiski padomi

Laistīšana ar apdomu

Dati vēsta, ka vidēji 30% no privātmājas ūdens patēriņa tiek tērēti zāliena vai dārza laistīšanai. Tomēr līdz 50% laistīšanas ūdens tiek palaisti vējā. Arī burtiskā nozīmē – vējš pret dobi pavērsto ūdens strūklu pūš sāņus, un liela tās daļa nonāk dobei blakus esošajos krūmos. Domājot par ūdens ekonomiju, arvien vairāk saimnieku puķu dobēm un siltumnīcām izvēlas pilienveida laistīšanas sistēmu. Bet vai tiešām tā ir tik ekonomiska, kā stāsta?

Puķu dobju laistīšana

Lai, ienākot pagalmā, acīm pavērtos skats, pilns krāšņu un ziedošu augu, pamatnoteikums ir regulāra puķu dobju laistīšana. To spēj paveikt pilienveida laistīšanas sistēma. Tā nodrošina lēnu ūdens plūsmu (1-4 litri stundā) un piegādā to tieši augam. Tādējādi ūdens patēriņš samazinās par 30-70% un laistīšana kļūst finansiāli tikpat izdevīga, kāda tā bija pirms vairākiem gadiem. Tāpat pilienveida laistīšana ļauj izvairīties no augu slimībām, kas rodas, ūdenim nokļūstot uz lapām un tās apdedzinot – ūdens nonāk augsnē tieši tur, ko augs to spēs uzsūkt.

Siltumnīcas augu laistīšana

Kuram gan nepatīk, ienākot siltumnīcā, noplūkt kādu sulīgi sarkanu tomātu un notiesāt to pusdienās? Ikviens dārznieks zinās teikt, cik svarīga tomātu audzēšanā ir optimāla un vienmērīga stādu laistīšana. To efektīvi spēj paveikt siltumnīcas laistīšanas sistēmas, kuru pamatā nereti ir pilienveida laistīšana. Pie katra tomāta (vai cita auga) stāda zemē tiek iesprausts laistītājs, kas ar vienmērīgu ātrumu nopilina zemē ūdens pilienu. Šādi tiek mazināts gan liekais ūdens patēriņš, kas aizlīst garām stādam, ja laista ar lejkannu, gan nodrošināts vienmērīgs laistīšanas temps. Dārza laistīšanas sistēmas ir efektīvs veids, kā samazināt ūdens patēriņu, vienlaikus vairojot augu laistīšanas efektivitāti un precizitāti. Tuvojoties vasaras sezonai, ir īstais laiks apsvērt ūdens ekonomijas jautājumu arī savā saimniecībā.

Ūdens ekonomija dārza laistīšanā: praktiski padomi

 

Iepriekšējais rakstsPēc ilgāka pārtraukuma parādās jaunas ziņas par tautā mīlēto dziedātāju Jāni Moiseju
Nākamais rakstsLatviete pēc 20 gadiem Īrijā atgriežas Valmierā – viņa pastāsta, kādēļ šāds lēmums