Jau sesto gadu pēc kārtas otrajā septembra svētdienā, 14.septembrī, Latvijā atzīmēs Tēva dienu, tādējādi godinot tēva lomu ģimenē un sabiedrībā. Šī diena līdzīgi kā Mātes diena jau pamazām iesakņojusies ģimenēs kā būtiska tradīcija, pārliecināts labklājības ministrs Uldis Augulis.
“Aicinu ikvienam īpaši svinēt šo dienu, novērtējot tēva rūpes par bērniem, jo viņi to ir godam nopelnījuši! Esmu gandarīts, ka aizvien vairāk uzsveram tēvu lomu un nozīmi ģimenē. Būtiski, lai šo dienu sabiedrībā turpmāk uztvertu vienlīdz svarīgi kā Mātes diena, jo Latvijā ir ļoti daudz mīlošu un gādīgu tēvu, kuri ikdienā sniedz saviem bērniem nenovērtējamu atbalstu. Tāpēc arī tēvi ir pelnījuši pateicību, atzinīgus vārdus un īpašu dienu, kurā viņus godina visa ģimene un sabiedrība kopumā,” uzsver U.Augulis.
Tēva dienas mērķis ir popularizēt ideju, ka vīrietim kā tēvam ir jābūt gandarītam un lepnam par savu ģimeni un bērniem. Vienlaikus tēviem svarīgi ir saņemt pateicību par ģimenei veltītajām nesavtīgajām rūpēm. Tāpat svarīgi ir sabiedrībā veicināt diskusiju par vīrieša lomu ģimenē, piemēram, uzsverot nepieciešamību darba devējam sniegt atbalstu arī tēviem, radot iespēju saskaņot darba un ģimenes dzīvi, lai varētu veltīt vairāk laika bērniem.
Tāpat nepieciešams lauzt stereotipus par atšķirīgo sieviešu un vīriešu lomu ģimenē, pienākumu sadali un dalību bērnu audzināšanā. Atzīmējot Tēva dienu, svarīgi ir vērst uzmanību arī uz tēva pienākumiem un atbildību, kas saistīta ar bērna ienākšanu ģimenē un kļūšanu par vecāku.
Valsts, piedzimstot bērnam, sniedz atbalstu arī tēviem. Lai jaunais tēvs varētu iesaistīties sava jaundzimušā bērna aprūpē, viņam ir iespēja līdz jaundzimušā divu mēnešu vecumam izmantot 10 dienu ilgu paternitātes atvaļinājumu, saņemot par šo laiku paternitātes pabalstu. Tāpat tēvi var doties arī bērna kopšanas atvaļinājumā un saņemt vecāku pabalstu.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras dati liecina, ka palielinās paternitātes pabalsta saņēmēju skaits. Īpaši pabalstu skaits pieauga 2012.un 2013.gadā, kad tēvi arvien vairāk izmantoja savas tiesības un pieteicās pabalstam. 2013.gadā iespēju saņemt paternitātes pabalstu izmantojuši 43% tēvu.
Savukārt vecāku pabalstu pērn lielākoties saņēma mātes – 93%. Arī šā gada sākumā vecāku pabalstu saņēmušo vīriešu un sieviešu īpatsvars nav mainījies – to saņēmuši 7% vīriešu un 93% sieviešu.
Iemesli tam, ka samērā neliels tēvu skaits izmanto iespēju saņemt vecāku pabalstu, ir dažādi – balstīti uz sabiedrībā pastāvošiem stereotipiem par vīrieti kā naudas pelnītāju un sievieti kā bērnu audzinātāju. Tāpat iemesli ir arī praktiski, piemēram, finansiāli aspekti – ja vīrietis izmanto vecāku pabalstu un dodas bērna kopšanas atvaļinājumā, ģimenei var samazināties ienākumi. Tāpēc jāņem vērā vīriešu prasmes un motivācija, kā arī mātes ieinteresētība bērna aprūpē un mājas darbu veikšanā vairāk iesaistīt arī bērna tēvu.
Iespējams, izmaiņas, kas stāsies spēkā 2014.gada 1.oktobrī, attiecībā uz vecāku pabalsta saņemšanas nosacījumiem līdzsvaros arī vīriešu un sieviešu proporciju starp pabalstu saņēmējiem, vairāk motivējot vīriešus izmantot iespēju saņemt vecāku pabalstu. Jaunais regulējums paredz vairākas izvēles iespējas vecākiem.
Vecākiem ir svarīgi zināt, ka bērna māte un tēvs vecāka pabalsta saņemšanu var kombinēt. Gan šobrīd, gan arī turpmāk spēkā esošais regulējums paredz, ka minēto pabalstu vecāki var saņemt pārmaiņus, piemēram, par pusi no laika pabalstu saņem māte, bet par otru pusi – tēvs.
Tēvu dienā visā Latvijā norisināsies arī tēviem veltīti pasākumi. Šogad ģimeņu portāls mammamuntetiem.lv svētdien, 14.septembrī, Rīgā organizēs īpašu gājienu tēviem un pasākumu Esplanādē.
Jau samīļoji savu tēti?